نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس گزارش | کد خبر: 29720
تاریخ انتشار: 1397/04/17 - 12:16:38

اتفاقیه از فراز و نشیب ثبت‌نام مدارس و دغدغه‌های والدین گزارش می‌دهد؛

بی‌مهری به دغدغه‌های مهرماه

 بی‌مهری به دغدغه‌های مهرماه,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ؛هرساله پس از پشت سر گذاشتن امتحانات، مهم‌ترین دغدغه والدین دانش‌آموزان ثبت‌نام فرزندان خود در مقاطع مختلف است. مدارسی که اولین شرط ثبت‌نام در آن‌ها محدوده و منطقه سکونت دانش‌آموزان است. اما از این مسئله که بگذریم؛ در هنگام ثبت‌نام با مسئله اخذ شهریه و نارضایتی برخی والدین روبه‌رو هستیم.

این روزها با پایان یافتن دوره تحصیلی در دبستان‌ها، روزهای پر تب‌وتاب انتخاب مدرسه و ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس، آغاز شده است.

داستان دریافت شهریه‌های بالا در هنگام ثبت‌نام داستان تکراری است و بارها همه ما با آن مواجه شده‌ایم، دریافت شهریه‌هایی که بسیاری از مواقع بی‌ضابطه سبب گلایه والدین می‌شود.

درحالی‌که وزارت آموزش‌وپرورش هرسال بر نظارت دقیق خود بر مدارس غیردولتی تأکید می‌کند، اما بازهم مدارسی هستند که از قوانین موجود سرپیچی کرده و هزینه‌های زیادی را از والدین دانش‌آموزان طلب می‌کنند.

شهریه بالا و غیراصولی برخی از مدارس غیردولتی سالهاست که گریبان گیر خانواده‌هاست و هرروز برای آن‌ها مشکل‌آفرینی می‌کند؛ مدارسی که دور از چشم مأموران ناظر آموزش‌وپرورش از والدین شهریه‌های بالا را تقاضا می‌کنند.

این دغدغهٔ هرساله والدین است اما آن‌چنان‌که باید از سوی دستگاه و مسئولان مربوطه به این موضوع توجه نشده است.

البته تعداد زیادی از مدارس غیردولتی هستند که قوانین را رعایت و تنها شهریه‌های مصوب را دریافت می‌کنند اما نمونه‌های زیادی هم دیده می‌شود که با انواع ترفندها به دنبال سودجویی هستند و کسب درآمد را بر هر چیز دیگری ترجیح می‌دهند.

به عقیده برخی از والدین نیز بعضی از مدیران مدارس غیردولتی در بخش شهریه آتش به اختیار هستند و به بهانه‌های مختلف هزینه‌های زیادی را از والدین طلب می‌کنند.

یکی از والدین بابیان اینکه با پایان یافتن دوره تحصیلی در دبستان‌ها، روزهای پر تب‌وتاب انتخاب مدرسه و ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس، آغاز می‌شود، می‌افزاید: هرساله برای ثبت‌نام فرزندم در مدرسه، دچار نگرانی هستیم.

وی می‌گوید: انتخاب بهترین گزینه برای ثبت‌نام فرزندم دچار تشویش می‌شوم.

وی بابیان اینکه که هرساله والدین درزمینهٔ ثبت‌نام دغدغه دارند، عنوان می‌کند: اما مسئولان آن‌چنان‌که باید به این دغدغه والدین توجه نمی‌کنند.

یکی دیگر از والدین بابیان اینکه یکی از گزینه‌های انتخاب مدرسه، مدارس غیردولتی هستند؛ مدارسی که با ارائه خدماتی بیش از مدارس دولتی کشور، تلاش دارند که دانش‌آموزان را جذب کنند، می‌گوید: با توجه به اینکه بسیاری از خانواده‌ها در استان از قشر ضعیف و با درآمد پایین هستند نمی‌توانند مدارس غیردولتی را انتخاب کنند.

وی تصریح می‌کند: مدارس غیردولتی که هزینه‌های بالایی را برای برنامه‌های مختلف از والدین درخواست می‌کنند و در قبال این هزینه‌ها برنامه‌ها را نیز به‌درستی در طول سال اجرا نمی‌کنند.

گرفتن هرگونه وجه اضافی در هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان غیرقانونی است

رئیس رسیدگی به شکایات آموزش‌وپرورش خراسان شمالی می‌گوید: هرگونه دریافت وجه در هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس دولتی تخلف و ممنوع است.

محمدحسن ایمانی می‌گوید: مدارس دولتی هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان فقط باید پول بیمه و کتاب که به‌صورت قانونی است، از دانش‌آموزان دریافت کنند.

ایمانی تصریح می‌کند: مدارس هیئت‌امنایی نیز هزینه‌های مصوب شده است دارند که در طی طول سال باید این هزینه از والدین دریافت شود و همگام ثبت‌نام دریافت آن از دانش‌آموزان الزامی نیست.

رئیس اداره رسیدگی به شکایات آموزش‌وپرورش خراسان شمالی در خصوص مدارس غیردولتی می‌افزاید: مدارس غیردولتی مبالغی که می‌گیرند توسط کمیته برنامه‌ریزی تعیین می‌شود.

وی خاطرنشان می‌کند: والدین در زمان ثبت‌نام با مشاهده هرگونه تخلف یا دریافت هزینه‌های اضافه از سوی مدارس می‌توانند به آموزش‌وپرورش و یا سامانه شکایات این سازمان اطلاع دهند.

 هرگونه دریافت شهریه غیر از میزان قانونی تخلف است

سرپرست اداره مشارکت‌های مردمی آموزش‌وپرورش خراسان شمالی نیز می‌گوید: مدارس غیردولتی با توجه به واگذاری مدارس غیردولتی به بخش خصوصی شهریه‌هایی معین‌شده که در زمان ثبت‌نام تمام و یا بخشی از شهریه از دانش‌آموزان دریافت می‌شود.

وی بابیان اینکه همچنین مدارس غیردولتی مجاز هستند تا هزینه لباس فرم، بیمه و کتاب را از دانش‌آموزان در زمان ثبت‌نام دریافت کنند، می‌افزاید: هر یک از مدارس غیردولتی شهریه جداگانه‌ای دارد و میزان شهریه‌ها قانونی و توسط آموزش و

پرورش تعیین‌شده است که مدیران مدارس موظف هستند مبالغ شهریه‌ها را در معرض دید و روی دیوار نصب کنند.

وی خاطرنشان می‌کند: مدارس هیئت‌امنایی نیز هنگام ثبت‌نام هزینه لباس فرم، بیمه و کتاب را می‌توانند از والدین دریافت کنند و مجاز به دریافت شهریه برای ثبت‌نام نیستند اما برخی از مدارس هیئت‌امنایی کلاس‌های فوق‌برنامه دارند که با هماهنگی والدین برای این کلاس‌ها دریافت می‌کنند.

سرپرست اداره مشارکت‌های مردمی آموزش‌وپرورش خراسان شمالی بابیان اینکه در مدارس غیردولتی برای ثبت‌نام محدودیت مکانی وجود ندارد، می‌افزاید: والدین برای ثبت‌نام فرزندان در مدارس دولتی باید در نزدیک‌ترین مدرسه محل سکونت ثبت‌نام کنند اما در مدارس عزیز دولتی این محدودیت وجود ندارد.

وی بابیان اینکه والدین می‌توانند بدون نگرانی و عجله در مدارس ثبت‌نام کنند و دغدغه پر شدن مدارس را نداشته باشند، می‌گوید: والدین مطمئن باشند آموزش‌وپرورش برای تک‌تک دانش‌آموزان کلاس و فضای آموزشی موردنیاز را تأمین خواهد کرد و قطعاً هیچ دانش‌آموزی از این ظرفیت جا نخواهد ماند.

وی بابیان اینکه حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز در مدارس غیردولتی و هیئت‌امنایی در استان تحصیل می‌کنند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه تاکنون میزان رضایت‌مندی والدین از عملکرد مدارس غیردولتی در استان بسیار خوب بوده است.

انتهای خبر/

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.