نرخ ارز بازار آزاد : دلار : ۳,۳۲۱ یورو : ۳,۶۲۲ پوند : ۵,۰۵۳

نرخ ارز رسمی : دلار : ۲۸,۳۷۲ پوند : ۴۳,۰۶۱ یورو : ۳۰,۷۹۹

نرخ طلا و سکه : یک گرم طلای 18 عیار : ۹۷,۳۰۰ سکه تمام - امامی : ۹۵۱,۰۰۰ نیم سکه : ۴۹۷,۰۰۰ ربع سکه : ۲۷۵,۰۰۰ سکه گرمی : ۱۸۸,۰۰۰

سرویس ورزشی | کد خبر: 29722
تاریخ انتشار: 1397/04/17 - 12:25:55

محک زور و قدرت بانوان در مچ اندازی

رشته ورزشی جالب دیگری به زمینه‌های ورزشی تخصصی بانوان ورزشکار استانمان اضافه شده که شاید خیلی‌ها درباره‌اش، چیزی نمی‌دانند، مچ اندازی!
محک زور و قدرت بانوان در مچ اندازی,

آری! مچ اندازی، یکی از ورزش‌های حرفه ای و پر طرفدار ورزش بانوان در چند سال اخیر است و به نظر می‌رسد که این ورزش کم هزینه و قابل اجرا در هر مکان و زمان، بتواند در سال‌های آینده، بستر مناسبی برای رقابت بانوان در استان و کشور فراهم کند.

برگزاری نخستین دوره رقابت‌های انتخابی تیم بانوان مچ اندازی استان

نایب رئیس هیئت بدنسازی خراسان شمالی از برگزاری نخستین دوره رقابت‌های انتخابی تیم مچ اندازی بانوان استان برای حضور در رقابت‌های کشور که مرداد ماه در کرمان برگزار می‌شود خبر داد.

مهدیه بهادری اظهار می‌کند: در نخستین دوره رقابت‌های انتخابی تیم استان 40 نفر از ورزشکاران با پتانسیل استان حضور داشتند و در 8 وزن در رده سنی 21 تا 35 سال به رقابت پرداختند.

بهادری با بیان اینکه برترین‌های هر وزن به مسابقات کشوری کرمان اعزام خواهند شد تصریح می‌کند: مسابقات در اوزان منفی 50،55،60،65،70،75،80 و مثبت 80 کیلوگرم زیر نظر 4 داور مچ اندازی استان پیگیری شد.

به گفته بهادری نمایندگان شهرستان‌های شیروان، اسفراین، جاجرم و فاروج حضور داشتند و عمده راست دستان به رقابت پرداختند.

وی محل برگزاری این مسابقات را سالن فرهنگ سرای شهرداری عنوان کرد و تصریح می‌کند: زهرا نودهی، گلی احمدی مقدم، سلما مدحت و مهدیه بهادری داوران مچ اندازی استان قضاوت دیدارها را بر عهده داشتند.

وی از برگزاری جلسه ای مبنی بر تشکیل اردوی تیم استان قبل از اعزام به رقابت‌های کشوری خبر داد و خاطر نشان می‌کند: ورزشکاران حاضر در رقابت‌های استانی پتانسیل و قدرت مچ اندازی بالایی داشتند و امید می‌رود در رقابت‌های کشوری نیز حائز عنوان شویم.

بهادری اظهار می‌کند: نوع ورزش ورزشکاران ملاک نیست بلکه قدرت عضلات، قدرت بدنی و عضلات قوی آیتم‌هایی است که سبب موفقیت ورزشکاران مچ اندازی خواهد شد.

در مچ اندازی تمرینات، امکانات و تجهیزات خاصی موردنیاز نیست

وی بابیان اینکه برای حضور در مچ اندازی تمرینات، امکانات و تجهیزات خاصی موردنیاز نیست تصریح می‌کند: کسی که سال‌ها ورزشکار بوده عضلات قوی‌تری دارد و در این ورزش موفق ظاهر می‌شود.

 برگزاری کلاس‌های داوری و مربیگری مچ اندازی در تابستان امسال

بهادری از برگزاری کلاس‌های داوری و مربیگری مچ اندازی در تابستان امسال خبر داد و اظهار می‌کند: مچ اندازی جزء ورزش‌های کم‌هزینه و البته مقام آور است و اندک حمایت و توجه مسئولان استانی از اعزام بانوان به رقابت‌های کشوری می‌تواند نقطه قوتی برای رشد و توسعه این ورزش در بخش بانوان باشد.

وی در پایان با بیان نتایج این رقابت ها افزود:در وزن منفی 50 کیلوگرم فاطمه قاسمی تنها،در وزن منفی 55 کیلوگرم مهناز قنبری،در وزن منفی 60 کیلوگرم مرضیه حضرتی،در وزن منفی 65 کیلوگرم نجیب ایزانلو،وزن منفی 70 کیلوگرم فرزانه عباسی،منفی 75 کیلوگرم فاطمه مولایی،منفی 80 کیلوگرم زهرا حسینی و مثبت 80 کیلوگرم  هدی مقصودی عناوین برتر را به خود اختصاص دادند.

وی همچنین از سید احمئد وکیلی رئیس هیئت بدنسازی و آتش افروز دبیر هیئت،ریحانی مسئول کمیته مچ اندازی و ... به خاطر حمایت و توجهشان به این رشته ورزشی تقدیر کرد.

به گزارش اتفاقیه نخستین اظهارنظرها درباره ورزش مچ اندازی بانوان به مهرماه ۹۲ برمی‌گردد که دبیر فدراسیون پرورش اندام و بدن‌سازی کشورمان از برنامه جدی این فدراسیون در حمایت از ورزش بدن‌سازی و مچ اندازی بانوان در آینده‌ای نزدیک خبر داد. موضوعی که با برگزاری سمینارهای جدی آموزشی مچ اندازی بانوان در شهرهای مختلف کشور، رنگ و بوی جدی به خود گرفت.

رقابت‌های مچ اندازی بانوان، در سال‌های قبل نیز رایج بوده و با استقبال گسترده دختران جوان در استان‌های مختلف همراه شده بود. برگزاری مسابقات مچ اندازی در استان خراسان جنوبی، گلستان و حتی تهران، ازجمله رقابت‌های مچ اندازی بانوان بود که بازتاب‌های خبری گسترده‌ای هم به دنبال داشت.

اما رسمیت این رشته را می‌توان به خرداد ۹۵ مرتبط دانست، خرداد ۹۵ بود که زهره مزروقی، نایب رئیس امور بانوان فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام اعلام کرد که با مکاتبات صورت گرفته تا وزارت ورزش و جوانان، مجوزهای لازم برای فعالیت بانوان مچ انداز کشور صادر شد.

این رشته به صورت رسمی زیر مجموعه فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام کشور بوده و با توجه به ممنوعیت حضور بانوان بدن‌ساز ایرانی در رقابت‌های جهانی، فدراسیون تلاش می‌کند تا از حضور مچ اندازان حرفه‌ای و قدرتی بانوان ایران در رقابت‌های بین‌المللی استفاده کند.

این مقام مسئول گفته بود که این رشته در اوزان و رده‌های سنی مختلف برگزار می‌شود و در دو بخش دست چپ و راست مدیریت می‌شود و طراحی لباس خاصی نیز برای این ورزش در نظر گرفته‌شده است.

البته، مچ اندازی مردان کشورمان، سابقه طولانی داشته و سال 95، تیم مچ اندازی خراسان شمالی به رقابت‌های بین‌المللی مچ اندازی آذربایجان معرفی شد که با حضور ۵ کشور برگزار شد.

واقعیتی به نام ورزش حرفه‌ای بدنسازی بانوان و همچنین بانوان مچ انداز را باید پذیرفت و برای تخصصی شدن این رشته با توجه به استقبال گسترده دختران وزنان ایرانی، برنامه‌های جدی را در دستور کار قرارداد.

با توجه به استقبال دختران ایرانی از این رشته‌ها در دانشگاه‌ها و مدارس کشور و حتی خانه‌های محله شهرداری‌ها، حمایت سازمان ورزش آموزش‌وپرورش، وزارت علوم و هم‌چنین شهرداری‌ها در این عرصه اهمیت بسیاری دارد.

امیدواریم توسعه ورزش بانوان کشور در همه سطوح همگانی و قهرمانی، با رویکرد حرفه‌ای و احساس زدایی دنبال شود تا نسل آینده ایران، شاهد بانوانی سالم، پرانگیزه و شاداب باشد که ضامن سلامت ایران عصر ۱۴۰۰ خواهد بود.

انتهای خبر /وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.