سرویس اجتماعی | کد خبر: 29739
تاریخ انتشار: 1397/04/20 - 11:16:41

اتفاقیه گزارش می‌دهد؛

مشکل‌گشایی با تغییر ساعت کاری

چند اپیزود از حال و هوای ادارات استان در نخستین روزی که ساعت کار اداری تغییر کرد
مشکل‌گشایی با تغییر ساعت کاری,
سال‌ها است با ورود به فصل گرما، همیشه با این تذکر رسانه‌ای مدیران درزمینهٔ مدیریت در شیوه مصرف برق مواجه می‌شویم.
 
به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، درحالی‌که تازه اولین ماه فصل تابستان به‌روزهای میانی خود را گذرانده است، بعد از توصیه به شهروندان مبنی بر رعایت الگوی مصرف برق و صرفه‌جویی در این زمینه؛ تغییر ساعات کاری به ادارات دولتی استان نیز ابلاغ شد و گرما این بار ساعت کاری ادارات را نیز تغییر داد و طبق اطلاعیه مقرر شد تا از روز سه‌شنبه ۱۹ تیرماه تا پایان مردادماه، کارکنان و شاغلان زودتر در محل کار حاضر شوند.

بر اساس بخشنامه که از سوی استانداری در تاریخ 17تیرماه منتشر شد، به همه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ‌شده به‌استثنای مراکز خدمات رسان تا پایان مردادماه سال جاری از ساعت ۶ شروع و ساعت 13:30 دقیقه پایان می‌یابد.

هرچند این اقدام شایسته استانداری در واکنش به افزایش گرمای هوا و در راستای کاهش مصرف برق و انرژی در ادارات دولتی و نیز حذف خاموشی‌های اخیر در استان صورت می‌گیرد، اما ماجرای تغییر ساعات کاری ادارات دولتی و شبه‌دولتی از ساعت 6 صبح تا 13:30 دقیقه ظهر، موجی از واکنش‌های موافق و مخالف را به دنبال داشته است که گزارش میدانی «اتفاقیه» از صبح روز سه‌شنبه 19 تیرماه و نخستین روزی که ساعت کار اداری در استان تغییر کرد را به قلم خبرنگارمان در ادامه می‌خوانید.

اپیزود اول؛ صبح روز واقعه!

آفتاب داغ تابستان هنوز مجال نیافته عرض‌اندام کند و نسیم سحرگاهی می‌وزد. شهر در خنکای سحر هنوز خفته، چهره افق رو به ارغوانی است. کم‌کم رخ کبود شب رنگ می‌بازد. آرام‌آرام عقربه‌ها پا به صبح گذاشته و ساعت نزدیک به ۵ است و کمتر از یک ساعت دیگر باید کارمندان ادارات دولتی پشت میز کارشان قبراق و سرحال نشسته باشند.

اما حال و هوای شهر چندان این‌گونه نشان نمی‌داد و کم‌کم با نزدیک شدن عقربه‌های ساعت به عدد 7 بود که سر و کله کارمندان با ماشین‌هایشان در خیابان‌های شهر هر دقیقه بیشتر و بیشتر می‌شد، در این میان دستگاه‌هایی بودند که روز گذشته کارمندان آن‌ها هنوز این دستورالعمل را جدی نگرفته بودند و کارمندان برخی از ادارات آسوده‌خاطر سرصبح با فراغ بال و بی استرس در حال رفتن به محل کارشان بودند.

 در نخستین روزی که ساعت کار ادارات در استان تغییر کرد، برخی از کارمندان به گفته خودشان دیر به سرکار رسیدند و برخی نیز شتاب‌زده خود را رأس ساعت به محل کارشان رسانده بودند.

مشکلاتی که زنان شاغل با ساعت 6 دارند!

کاظمی کارمند یکی از دستگاه‌های اجرایی استان در خصوص تغییر ساعت اداری با بیان اینکه چگونه زنان شاغل دارای فرزندان کوچک ساعت شش صبح سر کار حاضر شوند، با طرح سؤالی می‌گوید: این ساعت باید زنان شاغل دارای فرزند، کودکان خود را به چه کسی بسپارند و سر کار حاضر شوند.

وی با بیان اینکه اولین روز ابلاغ این دستورالعمل بسیاری از مهدهای کودک در ساعت ۶ صبح بسته بودند، می‌افزاید: باید با مهدکودک‌ها هماهنگ شود تا زنان کارمند و کودکانشان مستأصل نشوند.

یکی دیگر از بانوان کارمند با بیان اینکه در این ساعت رساندن خود به محل کار و حمل‌ونقل از مشکلات است، می‌گوید: ساعت ۶ صبح پیدا کردن سرویس مشکل است و باید زودتر از این ساعت یک خانم برای به‌موقع رسیدن به سرکار از خانه بیرون بزند.

کدام کارمندان در روز گذشته ساعت 6 را خواب ماندند؟

بر اساس گزارش خبرنگار ما که طی مراجعه به تعدادی از ادارات انجام شد، کارمندان برخی دستگاه‌ها ساعت 6 بیدارباش بودند و برخی نیز به گفته خودشان از امروز این تصمیم را گرفته‌اند.

یکی از کارمندان نیز با بیان اینکه امروز تمام کارمندان این اداره طبق روال قبل به اداره آمدند، می‌گوید: چون اطلاع‌رسانی برای تغییر ساعت اداری در یک روز تعطیل بوده روز سه‌شنبه این دستورالعمل در این اداره اجرایی نشده است و مقررشده تا از چهارشنبه تمام کارمندان در ساعت ۶ در اداره حاضر شوند.

یکی دیگر از کارمندان نیز می‌افزاید: چون برخی از کارمندان دیروز را در مرخصی و یا مأموریت بودند، اطلاع‌رسانی برای اجرای این دستورالعمل از امروز در این اداره ابلاغ‌شده است.

یکی دیگر از کارمندان با بیان اینکه حاضر شدن در ساعت اعلام‌شده بسیار سخت است، می‌افزاید: چندین روز طول می‌کشد تا کارمندان با بیداری در این ساعت عادت کنند.

وی با بیان اینکه من خودم یکی از کارمندانی هستم که برایم بیدار شدن در این تایم بسیار سخت است و تا به این روال عادت کنم کمی طول می‌کشد، عنوان می‌کند: امروز را بسیاری از کارمندان دیر به سرکار رسیدند و برخی نیز شتاب‌زده خود را در این ساعت به محل کارشان رسانده بودند.

کدام کارمندان در روز گذشته ساعت 6 بیدارباش بودند؟

در این میان دستگاه‌هایی بودند که کارمندان آن در وقت معین حضور پیدا کرده بودند و سرحال و قبراق به فعالیت مشغول شدند.

کارمندان یکی از این دستگاه‌ها با بیان اینکه تغییر ساعت اداری در کاهش مصرف برق تأثیرگذار خواهد بود، می‌افزاید: حضور کارمندان در ساعت ۶ در محل کار به دلیل خنک بودن هوا در این تایم سبب می‌شود تا از وسایل سرمایشی و برقی کمتر استفاده شود و از آن‌طرف نیز در ساعت پیک مصرف برق نیز اداره‌ها تعطیل می‌شود و استفاده از وسایل برقی و سرمایشی را نخواهیم داشت که درگاهش برق مؤثر است.

یکی دیگر از کارمندان نیز با بیان اینکه وقتی بدن انسان به بیدار شدن در یک تایم خاص عادت می‌کند و تنظیم خواب‌وبیداری برای ساعت جدیدی که برای اداره‌ها معین‌شده سخت است، می‌گوید: هم‌اکنون با تغییر ساعت اداری تا زمانی که خواب کارمندان تنظیم شود و بتوانند سروقت بیدار شوند یک مدت طول می‌کشد.

یکی از کارمندان با بیان اینکه این روند تغییر ساعت اداری بیشتر برای کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ کارایی دارد، خاطرنشان می‌کند: باید تدابیر دیگری اندیشیده شود چراکه این روند برای شهرهای کوچک تأثیر چندانی نخواهد داشت.

یکی دیگر از کارمندان چنین عقیده‌ای ندارد و می‌افزاید: روند تغییر ساعت تأثیرگذار است چراکه تا زمان گرم شدن هوا و روشن کردن وسایل سرمایشی، کارکنان بخش بیشتری از کارهای خود را در خنکای صبح انجام می‌دهند.

وی البته بر تصریح بر اینکه در ساختمان‌های ما بسیاری از مباحث استاندارد ازجمله مبحث ۱۹ رعایت نشده، عنوان می‌کند: در همان ساعات صبح وقتی به ساختمان وارد می‌شویم یک توده ‌هوای گرم در اتاق‌ها جمع شده است که کارمندان مجبور می‌شوند در همان ساعات ابتدایی روز کولرها را روشن کنند.

تغییر ساعت کاری ناوگان اتوبوسرانی بجنورد

رئیس سازمان اتوبوس رانی بجنورد می‌گوید: تغییر ساعت کاری ناوگان اتوبوسرانی هم‌زمان با تغییر ساعات کار ادارات و بانک‌ها تغییر کرد.

شافعی در گفتگو با اتفاقیه می‌افزاید: بنا بر تصمیم استانداری در تغییر ساعات کار اداری از روز سه‌شنبه ۱۹ تیرماه به دلیل افزایش روند دما به‌منظور رفاه حال شهروندان ساعات ارائه خدمت و سرویس‌دهی ناوگان اتوبوس رانی نيز تغییر کرد.

وی عنوان می‌کند: بر اساس تصمیم گیر انجام‌شده ساعت کاری ناوگان عمومی از ۶.۳۰ به ۵.۳۰ تغییر یافته است و مابقی ساعات به‌ویژه در ساعت آخر شب نیز برای رفاه حال شهروندان سرویس‌دهی طبق روال عادی است.

شافعی تصریح می‌کند: به‌منظور رفاه حال شهروندان، سرویس‌دهی ناوگان اتوبوسرانی بجنورد در کلیه خطوط با تغییر ساعت کاری ادارات، تغییر کرده است.

واحدهای تجاری و کسبه برای تداوم انرژی و تأمین برق موردنیاز همراهی کنند

رئیس اتاق اصناف مرکز استان نیز با دعوت صاحبان واحدهای تجاری و کسبه استان به رعایت الگوی مصرف گفت: واحدهای تجاری و کسبه برای تداوم انرژی و تأمین برق موردنیاز همراهی کنند.

امیدوار تصریح کرد: به‌منظور کاهش فشار غیراصولی به نیروگاه‌ها و افزایش پایداری شبکه سراسری برق استان ضرورت دارد تا مشترکین برق، با اتخاذ تدابیر لازم نسبت به کاهش مصرف برق اقدامات لازم به عمل آورند چراکه مدیریت مصرف برق ضمن کاهش پیک بار سبب کمک به اداره برق استان برای برنامه‌ریزی بهتر برای تولید و عرضه انرژی برق خواهد شد.

وی تأکید کرد: رعایت الگوی مصرف برای تداوم انرژی و تأمین برق موردنیاز استان نقشی مهم و حیاتی دارد و این امر نیازمند همکاری و همراهی تمامی مشترکین ازجمله واحدهای تجاری و کسبه است.

امیدوار با بیان اینکه استفاده هرچه بیشتر از لامپ‌های ال ای دی و از طرفی عدم تهیه توزيع، فروش و حتی نمایش لامپ‌های پرمصرف التهابی در ویترین مغازه‌ها یکی از راهکارهای مدیریت مصرف مشترکین تجاری است، افزود: بنابراین از تمامی اصناف محترم استان خواهشمندیم با رعایت صرفه‌جویی و الگوی مصرف مناسب شرایط را برای خدمات‌رسانی مناسب مدیریت برق استان فراهم کنند.

انتهای گزارش /آقایی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.