سرویس اجتماعی | کد خبر: 29752
تاریخ انتشار: 1397/04/23 - 11:31:58

اتفاقیه گزارش می‌دهد؛

پلاتو شمس میزبان سفیران صلح و فرهنگ ملل

هم‌ زمان با شروع جشنواره تابستانه فیلم کودک و نوجوان خاله قورباغه و اکران سراسری فیلم «خاله قورباغه»، در بخش جنبی این جشنواره، کارگاه‌هایی همچون تصویرسازی، انیمیشن، نقاشی کودک و... برگزار می‌شود. یکی از بخش‌های جنبی این جشنواره، برپایی موزه عروسک‌های ملل است. مدیرکل اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی استان در آیین افتتاحیه این موزه اظهار می‌کند: بسیار خرسند هستیم که در استان برنامه‌ای بدیع را آغاز می‌کنیم. این برنامه نتیجه تلاش و پیگیری، علاقه و عشق همکارانی است که به‌صورت جدی در حوزه فعالیت‌ها و خدمات فرهنگی و هنری ورود پیداکرده‌اند.
پلاتو شمس میزبان سفیران صلح و فرهنگ ملل,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، حسین فرخنده با تأکید بر نقش بخش خصوصی در اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری اظهار می‌کند: این برنامه‌ها نتیجه ورود بخش خصوصی به فعالیت‌های فرهنگی است که موجب باز شدن عرصه و بسط و گسترش فعالیت‌ها و دایره مخاطبان فرهنگی هنری شده است.

فرخنده با تأکید بر همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ارتباط و پیوندی که می‌توان میان این کانون با انجمن نمایش ایجاد کرد، تصریح می‌کند: می‌توان کارگروه‌های مشترکی تشکیل داد که ضمن بهره‌مندی از هنرمندان ملی و بین‌المللی، تولیدات ریشه‌دار بومی و محلی خود اعم از عروسک‌های بومی را بیشتر شناساند؛ زیرا عروسک‌ها و آثار فرهنگی برای شناخته شدن،  قطعاً نیازمند یاری سایر هنرها هستند.

وی با تأکید بر تشکیل یک اتاق فکر و کارگروه مربوطه، عنوان می‌کند: ما نیز در این زمینه حمایت خواهیم کرد که با استفاده از آفرینش‌های هنری، فرهنگ و هنر خودمان را بیش از گذشته معرفی کنیم؛ زیرا که این عروسک‌ها راویان فرهنگ و هنر ما هستند.

آری!عروسک‌ها برخلاف ظاهر ساده و کوچک خود، نه‌تنها ابزار بازی، که شاخصه‌های فرهنگی هر کشور هستند. عروسک، به‌عنوان یکی از نمودهای بیرونی کودک درون انسان‌ها، ابزاری ساده اما قدرتمند است؛ با او می‌توان صلح کرد و یا حتی فرهنگ کشوری را نابود کرد. برخی عروسک‌ها، پیشینه‌ای کهن و ریشه در آیین‌ها و باورهای اساطیری اقوام دارند و گاه مبیّن بن‌مایه‌های مشترکی میان برخی اقوام هستند. این سخن را مدیر موزه عروسک‌های ملل می‌گوید.

علی گلشن در این خصوص اظهار می‌کند: تمام عروسک‌های این موزه، عروسک‌های فرهنگی هستند؛ به این معنا که ما را با آداب‌ورسوم، پوشاک سنتی، آیین و مراسم، قصه‌ها و ادبیات هر کشور آشنا می‌کنند. وی ادامه می‌دهد: پس پشت هر عروسک قصه‌ای هست. پشت هر عروسکی یک باور، حکمت، فلسفه و انگیزه‌ای است. عروسک‌ها می‌توانند ما را باریشه‌ها و فرهنگ‌ها و تاریخمان آشنا کنند.

وی در ادامه می‌افزاید: عروسک در حقیقت یک انسان کوچک‌شده است با تمام ویژگی‌های یک انسان؛ حتی در برخی موارد مشابهت‌هایی میان آیین و مراسم کشور ما با سایر کشورها وجود دارد؛ مثل عروسک‌های مربوط به آیین باران خواهی که در خراسان جنوبی و سایر کشورها نیز وجود دارد.

گلشن در توضیح شاخصه‌های این موزه سیار تصریح می‌کند: این مجموعه، بخشی از موزه ملل تهران است؛ مجموعه‌ای که طی 25 سال جمع‌آوری‌شده است و تمام عروسک‌های آن، اصل و ساخت مردمان بومی و مؤسسات فرهنگی در کشورهای جهان هستند.

وی می‌افزاید: ما امروز در این مجموعه از 40 کشور دنیا عروسک داریم و امروز حدود 100 عروسک ملل و 50عروسک نیز از کشور خودمان به اینجا آورده‌ایم.

گلشن هدف از را آشنایی مخاطبان بافرهنگ کشور خودمان و ملل دیگر از طریق دنیای جذاب عروسک‌ها بیان می‌کند و می‌افزاید: مخاطبان ما در این موزه کودک، والدین و  پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها هستند؛ بنابراین عروسک‌ها 3نسل را درگیر خود می‌کنند.

مدیر موزه عروسک‌های ملل عروسک‌ها را سمبل صلح معرفی و بیان می‌کند: این موزه نیز، موزه صلح و دوستی بین اقوام و ملل مختلف است.

مدیر مجتمع فرهنگی و هنری گلشن در خصوص برپایی این موزه 3روزه اظهار می‌کند:  مخاطبان، سرمایه اصلی و امید اصلی ما در مرکز ایده هستند که بتوانیم برنامه‌های هنری را با توجه به شرایط استان و نیاز مخاطبان برنامه‌ریزی و اجرا کنیم.

طاهر خرمی در مراسم افتتاحیه موزه عروسک‌های ملل عنوان می‌کند: برپایی موزه، آن‌هم به‌صورت موقت در شهرستان ما، قطعاً امکانات خاص خودش را می‌خواست. ما نیز دوست داشتیم در این حوزه اولین  تجربه را داشته باشیم و ازاین‌پس نیز در حوزه کودک و نوجوان قطعاً برنامه‌های بیشتری خواهیم بود؛ زیرا که معتقدیم که  کودکان هستند که آینده سرزمینمان را می‌سازند.

خرمی در گفتگو با اتفاقیه، هدف از برگزاری این موزه را آشنایی کودکان بافرهنگ و عروسک‌های کشورهای مختلف دنیا بیان می‌کند و اظهار می‌دارد: کشور ما صاحب تمدن و فرهنگ بسیار دیرینه است و این باعث امر موجب یافتن اشتراکات فرهنگی با سایر کشورها نیز می‌شود.

وی می‌افزاید: مدت‌ها در حال بررسی برای برنامه‌ای مختص کودکان و نوجوانان بودیم؛ زیرا این قشر در شهرستان‌ها امکانات و برنامه‌های فرهنگی کمی دارند و سعی بر آن داشتیم که برنامه‌های متنوع‌تری در حوزه فیلم، سینما، عروسک و سایر حوزه‌های موردنیاز این قشر برگزار کنیم.

اما در میان این‌همه زیبایی‌های آیینی و اساطیری که در نقش‌های دست‌دوز پارچه‌ها و عروسک‌های این مکان، همه دوربین‌ها را به سمت خود می‌کشاند، نوعی عدم تطابق میان موضوع و فضا به ذهن خطور می‌کند؛ عدم تطابقی که ذهن برخی هنرمندان را نیز مشغول ساخته است؛ اینکه چرا موزه عروسک‌های ملل باید در سالن تخصصی تئاتر برگزار شود؟ یکی از معانی عدالت، قرار داشتن هر چیز سر جای خودش است؛ اما در استان ما 2سینمای متروکه وجود دارد؛ یک سالن تخصصی تئاتر تبدیل به سینما شده و مکان این اتفاق فرهنگی و هنری زیبا، یعنی موزه عروسک‌ها، تماشاخانه شمس شده است. قطعاً فعالیت‌های فرهنگی بدیع ازاین‌دست، مستلزم تدابیری است که مخل سایر برنامه‌ها نشود؛ شاید احداث مکانی مخصوص به فعالیت‌های فرهنگی و هنری حوزه کودک بتواند مفید واقع شود.

 خرمی در خصوص انتخاب این مکان اظهار می‌کند: این امر البته با رضایت اهالی تئاتر انجام‌شده است. ما از آن‌ها خواهش کردیم که تنها 3 روز به این فضا احتیاج داریم و با مذاکره، به این نتیجه رسیدیم.

وی می‌افزاید: به علت زمان اورژانسی و محدودی که داشتیم، با مذاکره به این نتیجه رسیدیم؛ ازاین‌رو با توجه به نزدیکی به جشنواره‌های تئاتر، تمرین‌های گروه‌ها متوقف نشد؛ بلکه جایگزینی برای آن ایجاد کردیم که طی این 3 روز، در آن مکان تمرین کنند؛ آن‌ها نیز با ما همکاری کردند و از این بابت ممنون آن‌ها هستیم.

به گزارش اتفاقیه این موزه سیار فرهنگی، آیینی و هنری تا امشب در محل تماشاخانه شمس دایر است.

انتهای گزارش/ اکبری

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.