سرویس خراسان شمالی | کد خبر: 29758
تاریخ انتشار: 1397/04/23 - 12:02:51

معاون آموزشی وزیر علوم در بجنورد:

کنکور حداقل تا ۳ سال آینده حذف نمی‌شود

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: حذف کنکور به تصمیم برخی از دستگاه‌های دیگر نیز بستگی دارد و حداقل تا ۳ سال آینده کنکور حذف نمی‌شود.
 کنکور حداقل تا ۳ سال آینده حذف نمی‌شود,

مجتبی شریعتی نیاسر در نشست خبری با اصحاب رسانه خراسان شمالی با بیان اینکه حذف کنکور تنها توسط وزارت علوم تصمیم‌گیری نمی‌شود بلکه باید وزارت آموزش‌وپرورش، بهداشت و درمان، برخی از دستگاه‌های اجرایی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این خصوص تصمیم‌گیری کنند،اظهار داشت: در حال حاضر هرسال یک‌میلیون نفر پشت کنکور در کشور وجود دارد و بر اساس مصوبه مجلس در سال ۹۲ وزارت علوم مکلف شد تا ظرف مدت ۵ سال، ۸۵ درصد از ظرفیت دانشگاه‌ها برای داوطلبان ورود به دانشگاه از طریق بررسی سوابق تحصیلی موردبررسی قرار گیرد و در فاز اول طرحی برای کاهش داوطلبان پشت کنکور فراهم شود.

شریعتی نیاسر افزود: به دنبال این هستیم تا کنکور به سمت رشته‌های پر متقاضی رقابت‌پذیر دانشگاه‌های مطرح برگزار شود.

وی با بیان اینکه به دنبال آن هستیم تا فرار مغزها به را به گردش مغزها در کشور تبدیل کنیم، عنوان کرد: سیاست وزارت علوم این است تا از حضور فکری دانشجویان و استعدادهای برتر که در خارج از کشور هستند استفاده کنیم و تعامل و ارتباط علمی این دانشجویان و اساتید را با دانشگاه‌های کشور با سازوکارهای تشویقی برقرار کنیم.

معاون آموزشی وزیر علوم در بخش دیگری از سخنانش گفت: با استانداردسازی ظرفیت دانشگاه‌ها، چیزی به‌عنوان صندلی خالی نخواهیم داشت.

شریعتی نیاسر با اشاره به اینکه امسال طرح جامع مهارت افزایی ترسیم شده است و به‌زودی به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود، افزود: بر اساس این طرح باید دانشگاه‌ها حول ۴ محور، نظارت، اجرای دقیق بخش عملی، آموزشی، بازنگری برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌ها، ارتقا و افزایش سطح مهارت، رصد اشتغال دانش‌آموختگان و توجه ویژه به کارورزی و افزایش مهارت اشتغال را در دستور کار قرار دهند.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بازنگری و حذف رشته گرایش‌ها در دستور کار جدی این نهاد است و  هم‌اکنون نیز بسیاری از رشته گرایش‌ها در مقطع کارشناسی حذف یا تجمیع شده است و هیچ دانشگاهی اجازه پذیرش دانشجو در رشته‌های منسوخ‌شده را ندارد.

وی با بیان اینکه پژوهشگاه شاخص پژوه به‌طورکلی منحل شده است و اجازه هیچ‌گونه فعالیتی ندارد، خاطرنشان کرد: این مرکز منحل شده مجوز فعالیت پژوهشی و آموزشی ندارد  و تلاش‌های وزارت علوم نیز برای تعیین تکلیف و یافتن راهکاری برای دانشجویان این مرکز به نتیجه‌ای نرسیده است.

وی با اشاره کاهش میزان بورسیه خارجی دانشجویان، عنوان کرد:به دنبال جذب بورسیه در مراکز آموزش عالی داخل کشور هستیم چراکه مراکز آموزش عالی ما در کشور در همه مقاطع و رشته‌ها توانمندی جذب دانشجوی بورسیه داخلی را دارند.

وی به برنامه‌ریزی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود:نظام رتبه‌بندی بر اساس شاخص‌های بومی و مبتنی بر نظام آموزشی موجود در کشور اجرا می‌شود.

انتهای خبر/آقایی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.