سرویس ورزشی | کد خبر: 29774
تاریخ انتشار: 1397/04/24 - 12:07:28

نامناسب بودن بستر فعالیت کبدی در استان؛

ورزشی مظلوم اما پر اقتدار

کبدی مظلوم است چون بدترین ساعت‌های تمرین در سالن‌های اختصاصی سایر هیئت‌ها به این ورزش اختصاص می‌یابد، اما پر اقتدار است چراکه همواره در میادین متعدد حرفی برای گفتن دارد. سه سال پیش ورزشکاران استان مه میزبان رقابت‌های کشوری کبدی کاران بودند باوجوداینکه سال‌ها دور از تمرین بودند به‌عنوان پنجمی کشور بسنده کردند.
ورزشی مظلوم اما پر اقتدار,

دو سال پیش رقابت‌های کشوری بسیج در رده سنی نوجوانان سبب شد تیم استان به رقابت‌ها اعزام و عنوان سومی را به خود اختصاص دهد.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، سال 1394 تیم خراسان شمالی در رقابت‌های لیگ ساحلی کشور عنوان پنجمی را به خود اختصاص داد و میزبان این رقابت‌ها بود و سال 1395 نیز تیم نوجوانان در مسابقات بسیج کشور به‌عنوان پنجمی رسیدند.

اما درخشش کبدی در استان شرایط مساعدی را برای ادامه راه این هیئت فراهم نکرد و اهمال مسئولان از سویی و نامناسب بودن بستر فعالیت از سوی دیگر این ورزش را در حاشیه نگه داشت.

اختصاص بدترین ساعت‌ها به تمرین کبدی

رئیس هیئت کبدی خراسان شمالی مهم‌ترین دغدغه هیئت را ایجاد بستری برای فعالیت دانست و از برخی هیئت‌ها گلایه کرد که بدترین ساعت‌ها را اختصاص به این ورزش می‌دهند.

برگزاری دوره مربیگری و داوری درجه 3 ویژه بانوان و آقایان

ناصر جوانمرد به برگزاری دوره مربیگری و داوری درجه 3 ویژه بانوان و آقایان کبدی استان اشاره و افزود:به‌منظور افزایش تعداد داوران و مربیان کبدی استان یک دوره مربیگری و داوری ویژه علاقه‌مندان داوری و مربیگری کبدی در استان برگزار خواهد شد.

جوانمرد از اعزام نمایندگان استان به مسابقات نوجوانان و جوانان کشور در بخش آقایان و بانوان که شهریورماه برگزار می‌شود خبر داد.

به گفته وی هم‌اکنون تمرینات در سالن بسیج پیگیری می‌شود اما مهم‌ترین چالش هیئت نداشتن  سالن اختصاصی و یک مکان مناسب برای تمرین خواهد بود.

جوانمرد از عدم اعزام نمایندگان کبدی ساحلی به رقابت‌ها خبر داد و نبود منابع مالی و مشکل کمبود اعتبار را از مهم‌ترین عواملی عنوان کرد که مانع از اعزام تیم شده است.

وی به حضور نمایندگان کبدی اسفراین در لیگ برتر اشاره و خاطرنشان کرد:حمایت‌های مالی و جذب اسپانسر تنها عواملی است که می‌تواند به ماندگاری تیم بانوان استان در لیگ کمک کند.

جوانمرد اظهار می‌کند:دو سال پیش تیم استان به لیگ برتر صعود کرد و به دلیل مشکلات مالی انصراف داد.

به گفته بانوان در رقابت‌های قهرمانی کشور لیگ دسته یک سهمیه حضور در لیگ برتر را کسب کردند.

وی عمده مشکلات این هیئت را نداشتن سالن تمرین می‌داند و معتقد است:هیئت کبدی استان نیازمند سالن با تاتامی است کبدی کاران امکان تمرین بر روی کف‌پوش را ندارند

کَبَدی یا زو یک بازی و ورزش است که در ایران و هند و پاکستان رواج دارد. سال ۱۳۸۱ برای نخستین بار مسابقات قهرمانی این بازی برای مردان در سطح آسیا برگزار شد.

تشکیلات این رشته ورزشی از سال ۱۳۷۵ با عنوان انجمن کبدی (فدراسیون ورزش‌های همگانی) شروع به فعالیت نمود و برای اولین بار در سال ۱۳۸۱ در مسابقات قهرمانی آسیا-مردان-شرکت و به مقام سوم این دوره از مسابقات نائل آمد و درسال ۸۲ موفق به کسب مقام اول آسیا در رده جوانان و بزرگ‌سالان و درسال ۸۳ با کسب نایب‌قهرمانی جهان مدال‌های پرارزشی را به ارمغان آورد و با توجه به‌ضرورت و صلاحدید مسئولان سازمان تربیت‌بدنی در 8 تیرماه سال 84  با تشکیل مجمع عمومی تحت عنوان فدراسیون کبدی جمهوری اسلامی ایران عملاً شروع به فعالیت نمود.

در سال ۱۳۸۹ تیم ملی ایران دربازی‌های المپیک آسیایی نیز مقام دوم آسیا را کسب نمود. در سال ۱۳۹۳ تیم‌های ملی مردان وزنان کبدی ایران در مسابقات آسیایی اینچئون کره جنوبی به مدال نقره و مقام دوم رسیدند. در هر دو رده هندوستان مدال طلا کسب نمود.

انتهای گزارش/ وحدانی

سرویس ورزش/ وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.