سرویس ورزشی | کد خبر: 29800
تاریخ انتشار: 1397/04/25 - 11:45:48

مشکلات گوارشی ورزشکاران قابل‌حل است

مشکلات گوارشی مشکل شایع است که ۴۵ تا ۸۵ درصد ورزشکاران را تحت تأثیر خود قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ؛ متخصص تغذیه و عضو هیئت‌علمی تغذیه می‌گوید: تغییراتی که در نیروهای مکانیکی همراه با دویدن مشاهده می‌شود عبارت‌اند از تغییر جریان خون GI٬ سیالی GI همراه با تغییرات اعصاب و غددی از تمرین می‌تواند موجب تغییراتی در عملکرد GI شود.

دکتر"سعید دعایی"اظهار می‌کند: مسائلی نظیر رفلاکس ٬سوزش سر معده٬ درد قفسه سینه٬ حالت تهوع٬ تهوع٬ ورم معده ٬زخم معده٬‌ خونریزی٬ اسهال٬ زخم٬GI کمتر٬ گاز٬ نفخ٬ زور اضافه برای دفع مدفوع٬ بر GI تأثیر می‌گذارند.

 به گفته وی تغییرات رژیمی قبل از تمرین و قبل از رقابت٬‌استرس٬ آب‌وهوا٬ از دست رفتن آب بدن٬ استفاده از NSAID٬تکان خوردن شکم قبل از ورزش برخی از دلایل ممکن است.

وی اضافه می‌کند: ابزارهای ارزیابی برای سنجش مسائل مربوط به غذا عبارت‌اند از تحلیل رژیمی دقیق شامل تحلیل غذا٬ مایعات٬ استفاده از الکل٬ مصرف مکمل قبل٬ در طول و بعد از ورزش، آزمایش حساسیت غذایی یا آلرژی باری تعیین عدم تحمل غذا در معده٬ لاکتوز یا دیگر غذاها یا گیاهان موجود، سابقه‌ بیماری‌های مربوط به عملکرد روده و بیمارهای مزمن GI، سابقه‌ کلی مصرف مایعات و از دست رفتن آب احتمالی به خاطر تغییرات در آب‌وهوای تمرین و سابقه‌ی عفونت و استفاده از آنتی‌بیوتیک برای سنجش مسائل مربوط به غذا به کار می‌آید.

وی تصریح می‌کند: اگر لازم باشد یک برنامه‌ حاوی حذف غذاهای خاص در روز مسابقه و دریافت رژیم‌های غذایی تکمیلی برای درمان GI ازجمله پروبیوتیک ها ٬ الکترولیت٬ ویتامین‌ها٬‌مواد معدنی زیر نظر متخصص تغذیه مفید است و سلامت ورزشکاران دارای مشکلات GI را تضمین می‌کند.

انتهای خبر/ وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.