سرویس ورزشی | کد خبر: 29819
تاریخ انتشار: 1397/04/26 - 11:59:45

کالری‌سنجی ورزشکاران

محاسبه کالری موردنیاز افراد حرفه‌ای و افرادی که به‌تناسب اندام اهمیت داده و تمرین‌های شدید انجام می‌دهند صرف‌نظر از دقت فرمول مورداستفاده برای تخمین انرژی موردنیاز، دشوار است.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ؛ متخصص تغذیه و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی می‌گوید: برای ورزشکاران دانشجو و دبیرستانی، الگوهای خواب نامنظم و تطبیق برنامه زمانی اجتماعی، دانشگاهی و ورزشی منجر به از قلم افتادن وعده‌های غذایی، استفاده مکرر از وعده‌های غذایی سرپایی (snack) ، استفاده از  شیک (shake) های ورزشی و نوشیدنی به جای وعده‌های کامل غذایی، و غذاهای آماده در دیر وقت، هنگام مطالعه یا ارتباطات اینترنتی یا ارتباط با دوستان می‌شود.

دکتر سعید دعایی می‌گوید: افراد بالغ با مسئولیت‌های خانوادگی و کاری نیز هنگام برنامه‌های تمرینی روزانه، ضرب‌الاجل کاری و تطبیق برنامه زمانی غذای بچه‌ها، برای وعده‌های غذایی خود دچار مشکل می‌شوند که درنهایت می‌تواند کمیت، کیفیت و زمان وعده‌های غذایی و درنتیجه انرژی، پایداری و درمجموع سلامتی را تحت تأثیر قرار بدهد.

به گفته وی در ورزشکاران ماهر و حرفه‌ای، مصرف غذای کافی در فواصل منظم بدون انجام فعالیت مناسب به‌ویژه زمانی که ورزشکاران به خارج کشور سفر می‌کنند، از غذای فرودگاه استفاده می‌کنند، برنامه غذای خارجی دارند، از امکانات ورزشی نا آشنا استفاده می‌کنند و با حوادث غیرمنتظره یا تأخیری مانند بازی به تعویق افتاده و برنامه زمان‌بندی مسابقات روبرو هستند، چالش‌برانگیز است.

وی اضافه کرد: تمام ورزشکاران صرف‌نظر از مطالبات سنی و شیوه زندگی با مصرف غذاهای بسته‌بندی‌شده و آماده مصرف که برای جذب انرژی کافی برای حفظ سلامتی و انجام فعالیت لازم است، بهتر آماده می‌شوند.

دکتر دعایی اظهار می‌کند: بررسی انرژی موردنیاز روزانه و توزیع مناسب درشت مغذی‌ها برای افراد فعال، ضرورت استفاده از سالن‌های ورزشی، نوشیدنی‌های سبک و ساده را علاوه بر وعده‌های غذایی کامل مشخص می‌کند.

به گفته وی کارشناسان و متخصصان تغذیه باید برای تطبیق سبک زندگی و رفتارهای غذایی، هنگام طراحی برنامه غذایی برای حداکثر فعالیت ورزشی فعالیت کنند.

انتهای خبر/ وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.