سرویس اجتماعی | کد خبر: 29830
تاریخ انتشار: 1397/04/27 - 11:48:40

راه‌های ناهموار توسعه در خراسان شمالی

جاده‌ها و راه‌های ارتباطی اعم از زمینی، ریلی و هوایی همانند رگ‌های بدن هستند و ازنظر اقتصادی اهمیت ویژه‌ای در توسعه مناطق دارند اما این شریان‌ها در خراسان شمالی با مشکلات حادی روبه‌رو است. به گزارش ایرنا هرچقدرراه‌های ارتباطی در منطقه مناسب‌تر باشد و ناوگان حمل‌ونقل پویاتر فعالیت داشته باشد، انگیزه فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اقتصادی بیشتر می‌شود.
راه‌های ناهموار توسعه در خراسان شمالی,

مناسب بودن راه‌های ارتباطی سبب آسان‌سازی در رفت‌وآمدها و انجام حمل‌ونقل می‌شود و سرمایه‌گذاران با استفاده از بسترهای مناسب ارتباطی بهتر و راحت‌تر می‌توانند به بازارهای هدف دست پیدا کند و اگر این بسترها فراهم نباشد سبب بی‌انگیزگی سرمایه‌گذاران می‌شود.

در خراسان شمالی باوجود اقدامات و پیگیری‌هایی که انجام‌شده هنوز نقصان و کمبودهای درزمینهٔ وجود راه‌های مناسب وجود دارد به‌طوری‌که در این استان هنوز یک کیلومتر آزادراه ایجاد نشده و این‌یک ضعف و نقص در این زمینه است.

پروژه راه‌سازی و ایجاد بزرگراه بجنورد به جنگل گلستان هنوز کامل نشده و ایجاد بزرگراه‌ها هنوز به شاخص و میانگین کشوری نرسیده است. در این زمینه و برای تکمیل پروژه چهار خطه کردن مسیر بجنورد به جنگل گستان نیاز است حمایت‌ها بیشتر و ویژه باشد تا این بزرگراه زودتر به‌صورت چهار خطه زیر بار ترافیکی رود و بسترهای حمل نقل بیش‌ازپیش فراهم شود.

چهار بانده شدن محور بجنورد به اسفراین هم از دیگر پروژه‌های راه‌سازی است که بهره‌برداری از آن تأثیر زیادی در فراهم شدن بستر حمل‌ونقل و افزایش انگیزه سرمایه‌گذاران برای حضور در استان دارد.

جابه‌جایی‌ها و حمل‌ونقل بار، بیشترین هزینه‌های تولید در یک سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص می‌دهد و دراین‌باره تا زمانی که جاده‌ها از استاندارد لازم برخورد دار نباشند و سیستم حمل‌ونقل مناسب نباشد، هزینه‌های جابه‌جایی کالا بالا می‌رود و به دنبال آن، قیمت تمام‌شده تولید محصول در واحد تولیدی نیز افزایش می‌یابد. در این شرایط با بالا رفتن قیمت تمام‌شده تولید، توان رقابت در بازار برای تولیدکننده کاهش می‌یابد.

به‌طور مثال کارخانه سیمان بجنورد برای فروش محصول خود در بازار برون‌مرزی یا بازار داخل، باید با کارخانه‌هایی رقابت کند که در نزدیک مرز هستند و هزینه‌های کمتری برای حمل بار پرداخت می‌کنند، البته دوری مسافت سبب می‌شود تا هزینه‌های انبارداری هم بر هزینه‌های جابه‌جایی افزوده و بر تولیدکننده تحمیل شود.

در این شرایط قیمت تمام‌شده تولید سیمان بالا می‌رود. دوری مسافت و نبود سیسم حمل نقل قوی در استان و یا کمبود آن‌یکی از ضعف‌ها و مشکلات در انجام فعالیت‌های اقتصادی است.

حمل‌ونقل ریلی

وجود راه ریلی یک از مزیت‌های ارتباطی در انجام فعالیت‌های اقتصادی است.

در خراسان شمالی وجود راه ریلی در جاجرم تنها مزیت استان در این زمینه است و شرکت آلومینا برای صادرات محصولات خود در همان شهر می‌تواند بارگیری داشته باشد و بدون تخلیه مجدد و بدون پرداخت هزینه انبارداری می‌تواند نسبت به جابه‌جایی بار مبادرت داشته باشد.

وجود بسترهای حمل‌ونقل ریلی سبب می‌شود تا هزینه‌ها کاهش‌یافته و قیمت تمام‌شده تولید نیز پایین آید.

نبود همخوانی‌ها در حساب‌وکتاب هزینه و تولید در شرایطی که حمل‌ونقل ریلی مهیا نیست و جاده‌ها نیز توانمندی لازم را ندارند، رغبت را از سرمایه‌گذار سلب می‌کند و مانع حضور او در استان می‌شود زیرا سرمایه‌گذار در سرمایه‌گذاری‌ها به دنبال سود است و مدام در حال حساب‌وکتاب هزینه‌های حمل‌ونقل و انبارداری و جابه‌جایی ها است.

بنابراین زیرساخت‌های حمل‌ونقل چه در بخش جاده‌ای، چه ریلی و چه هوایی در رونق فعالیت‌های اقتصادی تأثیرگذار است.

در حمل‌ونقل، وجود خط ریلی در استان در اولویت است و در حوزه اقتصادی به‌طور یقین راه‌آهن گرگان-بجنور-مشهد، زیرساختی‌ترین، محوری‌ترین و اساسی‌ترین پروژه است و اگر در این استان پیگیری و اجرایی شود تحول بسیار بزرگی ایجاد می‌کند و بستر خوبی در حمل‌ونقل بار و مسافر است.

این پروژه ریلی در رونق اقتصادی استان بسیار تأثیرگذار است و یک نیاز برای رونق فعالیت‌های اقتصادی در استان است.

راه‌آهن جوین -اسفراین -بجنورد خراسان شمالی را به خط ریلی سراسری متصل می‌کند و این خط ریلی در حمل بار نقش بسیار تأثیرگذار خواهد داشت اما در بخش مسافر نمی‌تواند خیلی نقش‌آفرین باشد.

خراسان شمالی میان دو مقصد مسافرتی زیارتی(مشهدالرضا) و سیاحتی(استان‌های شمالی) قرار گرفته است و هرساله مسافران زیادی در محورهای این استان تردد دارند.

اجراشدن و بهره‌برداری از راه‌آهن مشهد-بجنورد-گرگان می‌تواند در بخش خدمات به جابه‌جایی مسافر کمک شایانی به استان داشته باشد.

ایجاد خط ریلی در رونق معادن نیز نقش شایانی در استان خواهد داشت، در خراسان شمالی در چند سال گذشته کارهای زیربنایی خوبی در بخش معدن انجام‌شده است و اکنون نقشه‌های زمین‌شناسی و نقشه‌های ژئوفیزیک معادن در حال تهیه است و این اقدامات زیربنایی می‌تواند بستری برای حضور سرمایه‌گذاران برای فعالیت‌های معدنی باشد.

حمل مواد معدنی به لحاظ وزن و حجم زیاد، نیاز به سیستم حمل نقل قوی همچون حمل‌ونقل ریلی دارد و دست‌یابی به رونق مورد انتظار در بخش معدن و توسعه اکتشاف و افزایش واحدهای فرآوری این بخش باید زیرساخت‌ها هم ارتقا یابد و بیشتر در این حوزه کار شود.

یکی از زیرساخت‌های مهم در این زمینه راه است که باید فراهم شود.

حمل‌ونقل هوایی

سرمایه‌گذار قبل از ورود به یک منطقه به دنبال این است که بداند برای رفت‌وآمد به این منطقه چه بسترهایی وجود دارد زیرا زمان برای سرمایه‌گذار بسیار مهم است.

وجود حمل نقل هوای فعال و پویا یکی از بسترها برای جذب سرمایه‌گذار است اما نگرانی از بالا بودن شمار زیاد پروازهای کنسل شده در فرودگاه بجنورد سرمایه‌گذار را برای رسیدن به‌موقع دچار دغدغه می‌کند.

پروازها در فرودگاه بجنورد در فصل پاییز و زمستان به هنگام شرایط مناسب هوایی و مه گرفتگی کنسل می‌شود، علاوه بر آن شمار پروازها در این فرودگاه کم است.

برای جذب سرمایه‌گذار باید شمار پروازها و زمان پروازها مدیریت شود و به‌گونه‌ای باشد که فرد کمترین زمان را برای رفت‌وآمد صرف کند.

اکنون مدیران و مسئولان برای حضور در تهران و شرکت در یک نشست 2 یا سه‌ساعته باید سه روز از زمان را از دست بدهند. حمل‌ونقل هوایی باید دارای نظم باشد و اکنون مشکل فرودگاه نیست مشکل مدیریت است.

مشکلات موجود درراه‌های ارتباطی و حمل‌ونقل در استان سبب عقب‌گرد سرمایه‌گذار شده است و اگر زیرساخت‌های حمل‌ونقل زمینی، ریلی و هوای در حد حداقل‌ها فراهم شود میزان تولید در این استان به میزان 50 درصد جهش خواهد داشت زیرا باوجوداین زیرساخت‌ها، تولیدکنندگان رغبت پیدا می‌کنند تا با ظرفیت‌های بیشتری فعالیت کنند و ظرفیت‌های خالی تولید خود را پرکنند علاوه بر آن سرمایه‌گذاری جدید هم انجام می‌شود.

ارتقای زیرساخت‌ها سبب می‌شود گردشگری هم رونق گیرد و قابلیت‌های گردشگری هم بیشتر مورداستفاده قرار گیرد.

حرف آخر

توسعه خراسان شمالی در دست‌انداز حمل‌ونقل، دست‌به‌گریبان راه‌های ناهموار است و امید می‌رود مسئولان هر چه زودتر برای هموار کردن این راه‌ها اقدامات مؤثری را انجام دهند.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.