سرویس اجتماعی | کد خبر: 29832
تاریخ انتشار: 1397/04/27 - 11:54:56

هشدار معاون امور برق وزارت نیرو

پرمصرف‌ها نقره‌داغ می‌شوند

مشترکان پرمصرف خود را برای پرداخت قیمت تمام‌شده برق آماده کنند. این اولتیماتوم را معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو به بدمصرف‌ها داد و گفت: برای محاسبه بهای برق مشترکان پرمصرف طرح جدیدی در راه است. بر اساس این طرح، برای نقاط مختلف کشور الگوی مصرف تعریف می‌شود و نرخ برق مشترکانی که از این الگو پیروی نکنند، به قیمت تمام‌شده محاسبه خواهد شد.
پرمصرف‌ها نقره‌داغ می‌شوند,

به گزارش خبرنگار ایران، همایون حائری در نشستی خبری از این طرح که از مهر آغاز و تا پایان سال اجرایی می‌شود، پرده برداشت و توضیح داد: قیمت تمام‌شده هر کیلووات ساعت برق اکنون 110 تومان است اما با نرخ هر کیلووات ساعت 70 تومان عرضه می‌شود؛ به عبارتی دیگر، وزارت نیرو اکنون به ازای هر کیلووات ساعت برق 40تومان یارانه پرداخت می‌کند.

البته به گفته حائری مصرف 90 درصد مشترکان کمتر از الگوی مصرف است و انصاف نیست که کم مصرف‌ها دچار مشکل شوند. لذا قیمت برق برای مشترکان پرمصرف باید به نرخ تمام‌شده محاسبه شود تا به مدیریت و اصلاح الگوی مصرف کمک کند.
معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو با بیان اینکه الگوی مصرف برای مشترکانی که در نقاط مختلف کشور زندگی می‌کنند متفاوت است، تأکید کرد: با گذر از فصل تابستان، باید همچنان به مدیریت مصرف توجه داشته باشیم.
هشدار جدی به ادارات پرمصرف
با توجه به تأکید رئیس جمهوری در مورد مدیریت مصرف در دستگاه‌های اداری، قرار است وزارت نیرو قبوض برق دستگاه‌های مختلف را با قبوض سال گذشته مقایسه و اسامی دستگاه‌هایی که کاهش مصرف نداشته‌اند را به رئیس جمهوری گزارش کند.
این موضوع را حائری اعلام کرد و گفت: بر اساس مجوزی که به وزارت نیرو داده شده است، برق دستگاه‌هایی که مصرف برق آنها بالاتر از سال گذشته باشد، قطع خواهد شد. البته ناگفته نماند که تا این لحظه همکاری ادارات و دستگاه‌های دولتی، پیک تابستان را 2 هزار مگاوات کاهش داده است.
لزوم افزایش 4 هزار مگاواتی تولید
در سال گذشته 2 هزار مگاوات تولید برق از نیروگاه حرارتی افزایش داشته است. اما اکنون با توجه به خاموشی‌هایی که در نتیجه خشکسالی و کمبود منابع آبی سدهای برق‌آبی پیش آمده، معاون وزیر نیرو می‌گوید: برای تأمین برق مورد نیاز کشور در دوره اوج مصرف سال آینده، باید چهار هزار مگاوات نیروگاه به مدار بیاید. الان 14 هزار مگاوات نیروگاه در دست ساخت است و به گفته حائری وزارت نیرو با بخش خصوصی داخلی و خارجی در حال مذاکره است تا مسیر را برای مشارکت آنها تسهیل کند. به‌طوری‌که مذاکراتی با روسیه، چین و آلمان برای ساخت نیروگاه در حال انجام است و ساخت واحد بخار نیروگاه «سیریک» نیز توسط روس‌ها آغاز شده است.

واحد بخار نیروگاه 1400 مگاواتی سیریک هم با سرمایه‌گذاری 1.5 میلیارد یورویی روسیه ظرف مدت 55 ماه در شهرستان سیریک استان هرمزگان ساخته می‌شود.
او در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه خاموشی‌ها تا چه زمان ادامه دارد؟ گفت: میزان مصرف برق تابعی از افزایش دماست و با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، انتظار می‌رود تا هفته‌های آینده محدودیت‌ها کمتر شود. این مقام مسئول در مورد انطباق نداشتن جداول خاموشی احتمالی با قطعی‌های برق نیز گفت: برخی از قطعی‌های برق به دلیل حوادث شبکه است ولی در تلاش هستیم که دقت جداول را افزایش دهیم و قطعی‌ها طبق زمانبندی رخ دهد تا مردم برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند.
صادرات ایران به عراق صفر است
معاون وزیر نیرو در پاسخ به پرسشی در مورد صادرات برق به عراق نیز گفت: از روزی که تأمین برق کشور با محدودیت مواجه شد، کل صادرات برق از جمله به عراق را متوقف کردیم و به صفر رساندیم. او همچنین اعلام کرد: میزان بدهی عراق بابت واردات برق از ایران یک میلیارد دلار است و در حال مذاکره برای دریافت این مبلغ هستیم.
حائری در واکنش به این اظهار نظر که بخشی از کمبود تولید به موافقتنامه پاریس ارتباط دارد، تصریح کرد: کمبود تولید مطلقاً ارتباطی به توافقنامه پاریس ندارد. تاکنون هیچ گونه اقدامی مرتبط با توافقنامه پاریس در صنعت برق اعمال نشده است و حتی اقدامی در دستور کار نداریم.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.