سرویس گزارش | کد خبر: 29834
تاریخ انتشار: 1397/04/27 - 11:56:53

گزارش اتفاقیه از زلزله 4.9 ریشتری سنخواست و گرمای بی‌سابقه هوا؛

تب و لرزِ زمین

خسارت 30 تا 40 درصدی به برخی از منازل مسکونی
تب و لرزِ زمین,

در حالیکه گرمای هوا این روزها به اوج خود رسیده است و مردم خراسان شمالی تقریباً همانند سایر هم‌وطنان در دیگر استان‌های کشور شاهد گرمای بی‌سابقه هوا هستند، روز گذشته زلزله 4.9 ریشتری در بخش سنخواست از توابع شهرستان جاجرم آنان را غافلگیر کرد.

این زمین‌لرزه که ساعت 8 و 30 دقیقه صبح سه‌شنبه در عمق 9 کیلومتری زمین رخ داد، لرزش آن را مردم بجنورد در مرکز خراسان شمالی نیز احساس کردند.

آیا بین تغییرات اقلیمی و زلزله رابطه معنادار وجود دارد
بر اساس تحقیقات پژوهشگران پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۴ زمین شاهد رکورد بی‌سابقه "گرم شدن" باشد. به باور این محققان گرم شدن کره زمین در سال ۲۱۰۰ باعث خشکسالی شدید، گرمای سوزان و طوفان‌های وحشتناک خواهد شد.
برخی از فاکتورهای طبیعی چون حرکت‌های قاره‌ای، آتشفشان ها، گردش‌های اقیانوسی، زاویه شیب زمین، ستاره‌های دنباله‌دار و سنگ‌های آسمانی ازجمله عوامل تغییر اقلیم محسوب می‌شود. ازاین‌رو اخیراً محققان با بررسی وضعیت تغییرات اقلیم دریافتند که این تغییرات می‌توانند منجر به جابجایی صفحات تکتونیکی زمین شوند. ازاین‌رو رابطه معناداری میان تغییرات اقلیمی و بروز زلزله وجود دارد.
درجایی که محققان از رابطه معنادار تغییرات اقلیمی و زلزله سخن می‌گویند، اما اظهار نظرات دیگری هم مبنی بر عدم وجود رابطه بین این دو پدیده حکایت دارد.
دکتر مهدی زارع معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله چندی پیش در گفت‌وگو با مهر و با تأکید بر اینکه تاکنون شواهدی مبنی بر تأثیر تغییرات آب و هوایی بر پدیده زلزله به دست نیامده است، افزود: آنچه تاکنون مطرح بوده است اثرات تغییرات اقلیمی بر روی پدیده زلزله است که این تغییرات در بازه زمانی طولانی رخ می‌دهد.

وی تغییر در یخ‌های قطبی را از نمونه‌های پدیده‌های تغییرات اقلیمی ذکر و خاطرنشان کرد: این نوع تغییرات برخلاف تغییرات آب و هوایی، در بازه زمانی ۱۰۰ سال و بیشتر رخ می‌دهد که احتمال می‌رود با ایجاد این تغییرات در طول زمانی ۱۰۰ سال و بیشتر بر روی بروز صفحات تکنونیکی و پوسته زمین اثر بگذارد.
معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با رد کردن اثر تغییرات آب و هوایی در ایجاد تغییر در صفحات تکنونیکی و بروز زلزله ادامه داد: وجود رابطه میان تغییرات آب و هوایی و حرکت صفحات تکنوتیکی در هیچ مجله علمی دنیا تأیید نشده است. ضمن آنکه این مسئله در پژوهش‌های محققان کشور نیز به اثبات نرسیده است.

خسارت 30 تا 40 درصدی به برخی از منازل مسکونی

بعد از وقوع زلزله 4.9 ریشتری روز گذشته، جلسه اضطراری کمیته بحران شهرستان جاجرم در محل بخشداری سنخواست برگزار شد.

فرماندار جاجرم در این جلسه گفت: پیرو زلزله‌ای که در ساعت هشت و بیست‌وهشت دقیقه صبح 26 تیرماه نودوهفت که در بخش سنخواست به وقوع پیوست بلافاصله تمام تیم‌های امداد و نجات در کوتاه‌ترین زمان ممکن به محل اعزام شدند و کار کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان آغاز شد.

محبی افزود: خوشبختانه این زلزله خسارت جانی نداشته و فقط چند مورد مصدومیت جزئی بوده که مصدومان در محل به‌صورت سرپایی مداوا شدند.

وی با بیان اینکه تیم‌های ارزیاب در محل حضور دارند و خسارت‌های احتمالی را بررسی می‌کنند، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود برخی از خانه‌های مسکونی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد آسیب‌دیده‌اند که باید به‌صورت دقیق کارشناسی شود و پس‌ازآن اطلاعات دقیق ارائه خواهد شد.

مقام عالی دولت در شهرستان جاجرم اضافه کرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان شهرستان در محل روستاهای زلزله‌زده با آمادگی کامل حضور دارند و کمک‌های لازم را ارائه خواهند داد.

محبی افزود: پس از بررسی‌ها در صورت نیاز کار اسکان موقت زلزله‌زدگان در چادرهای امدادی انجام خواهد گرفت و درزمینهٔ خدمات‌رسانی جای هیچ‌گونه نگرانی نیست و تمامی ارگان‌ها در آمادگی کامل بسر می‌برند.

وی افزود: از مردم زلزله‌زده نیز می‌خواهیم خونسردی خود را حفظ کنند و بگذارند تیم‌های امدادی عملیات امداد، نجات و ارزیابی را در اسرع وقت انجام دهند تا بتوانیم هر چه سریع‌تر به نقاط زلزله‌زده خدمات‌رسانی کنیم.

 زلزله ۴.۹ ریشتری استان خسارت جانی نداشت

بخشدار سنخواست گفت: زلزله ۴.۹ ریشتری صبح روز گذشته در منطقه سنخواست استان خوشبختانه هیچ خسارت جانی در پی نداشت و تنها چند مصدوم وجود داشت که به‌صورت سرپایی مداوا شد.

سلیمان غضنفری در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه تنها این زلزله خسارت‌های مالی در پی داشت، افزود: زلزله به واحدهای مسکونی خسارت وارد کرد.

غضنفری با بیان اینکه مرکز زلزله ۴.۹ ریشتری صبح روز سه‌شنبه سنخواست روستای قلی بود،  اظهار داشت: بیشترین خسارت‌ها به منازل مسکونی در روستای قلی و کلاته ترک بوده است.

وی میزان خسارت وارده به واحدهای مسکونی روستای قلی و روستای کلاته ترک را بیشتر از سایر مناطق عنوان کرد و گفت: خسارت‌ها به منازل مسکونی به‌صورت ترک‌خوردگی‌های شدید منازل و ریزش دیوار و شکستن شیشه‌های بسیاری از منازل بوده است.

بخشدار سنخواست با بیان اینکه تنها آب، برق و گاز منازلی که دچار خسارت بسیار شدید بودند به دلیل خطرات احتمالی قطع شد، گفت: برق، گاز و آب منازل مسکونی سایر مناطق برقرار است.

غضنفری با بیان اینکه بر اثر زلزله ۴.۹ ریشتری، به تأسیسات کانال آب کشاورزی روستای قلی خسارت وارد کرد، افزود: کانال بزرگ آب کشاورزی روستای قلی به‌صورت صد درصد تخریب شده است.

وی تصریح کرد: همچنین براثر زلزله، ریزش کوه در روستای کلاته موری اتفاق افتاد که تا ظهر روز گذشته تمام مسیرها و جاده‌ها بازگشایی شد و هم‌اکنون تردد برقرار است.

گفتنی است؛ بر اساس گزارش‌های میدانی خبرنگار اتفاقیه، زلزله صبح سه‌شنبه به منازل مسکونی در روستاهای کلاته قلی، کلاته موری، کلاته ترک‌ها، کرف و قرجه رباط در بخش سنخواست، آسیب‌های فراوانی وارد کرده است.

انتهای خبر/ سید رسول حسینی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.