سرویس حوادث | کد خبر: 29839
تاریخ انتشار: 1397/04/27 - 12:17:15

از ابتدای سال جاری تا کنون؛

۱۳۹ میلیارد ریال جرائم اقتصادی در استان کشف شد

فرمانده انتظامی خراسان شمالی از کشف 221 فقره جعل، 139 میلیارد و 650 میلیون ریال جرائم اقتصادی و 23 شی‌ء عتیقه متعلق به دوره هخامنشی در استان از ابتدای امسال تا 24 تیرماه جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه، سردار علیرضا مظاهری، فرمانده انتظامی خراسان شمالی ظهر روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن جلسات فرماندهی انتظامی خراسان شمالی اظهار کرد: از سال گذشته تاکنون نرخ وقوع آسیب‌های اجتماعی شامل نزاع‌های فردی و دسته‌جمعی، جعل و مفاسد اخلاقی در استان به نسبت تعداد جمعیت 863 هزارنفری استان روندی افزایش داشته است.

سردار مظاهری گفت: در استان از ابتدای سال جاری تا 24 تیرماه جاری سه هزار و 759 فقره نزاع و درگیری فردی و دسته‌جمعی رخ داده است که طی یک ماه اخیر به علت کاهش منابع آبی و گرم‌تر شدن دمای هوا، نزاع به علت کم‌آبی و آبیاری مزارع و باغات نیز بیشتر شده است.

وی افزود: نرخ نزاع‌های فردی و دسته‌جمعی در کشور به ازای هر 100 هزار نفر 222 مورد و در خراسان شمالی به ازای هر 100 هزار نفر 331 مورد نزاع بوده است.

وی در ادامه به وقوع جعل و کلاه‌برداری نیز اشاره کرد و گفت: از ابتدای امسال تا 24 تیرماه جاری 221 فقره جعل و کلاه‌برداری رخ داد که 193 فقره از آن کشف و 222 نفر نیز دستگیر شدند.

سردار مظاهری افزود: نرخ جعل در کشور 8.2 درصد و در خراسان شمالی نیز 11 درصد است.

وی همچنین به موضوع امنیت اخلاقی نیز اشاره کرد و گفت: پلیس امنیت اخلاقی استان از ابتدای امسال تا 24 تیرماه جاری به 22 هزار و 443 خانم بی‌حجاب تذکر لسانی داده است که از 697 نفر از آنان تعهد کتبی گرفته شد و یک نفر نیز به مرجع قضایی معرفی شد.

فرمانده انتظامی خراسان شمالی درباره وقوع جرائم اقتصادی شامل زمین‌خواری، احتکار، رشا و ارتشا در استان در مدت یادشده نیز اعلام کرد: در این زمینه 20 نفر دستگیر شدند که ارزش ریالی این جرائم اقتصادی کشف‌شده 139 میلیارد و 650 میلیون ریال بوده است.

وی همچنین از دستگیری 350 قاچاقچی کالا ( دام، اقلام یارانه‌ای، مواد خوراکی، موتور، سوخت، مواد دخانی و مواد ممنوعه) در استان در فصل بهار امسال نیز خبر داد و گفت: ارزش ریالی کالاهای قاچاق کشف‌شده 25 میلیارد و 49 میلیون و 832 هزار ریال بوده است.

وی در بخشی دیگر از سخن به تشریح وضعیت وقوع سرقت در استان نیز پرداخت و دراین‌باره گفت: در خراسان شمالی از ابتدای سال جاری تا 24 تیرماه جاری در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته سرقت اتومبیل تا 19 درصد، کیف‌قاپی تا 35 درصد، سرقت مسلحانه تا 100 درصد، سرقت به عنف تا 21 درصد، آدم‌ربایی و گروکشی تا 100 درصد کاهش‌یافته‌اند.

بااین‌وجود، سردار مظاهری از کشف پنج باند سرقت ( احشام، منزل، خودرو و سایر ) در استان از ابتدای امسال تا 24 تیرماه جاری خبر داد و گفت: 37 نفر از سارقان احشام دستگیر و 59 رأس احشام به سرقت رفته نیز کشف شدند.

وی درباره جرائم سایبری نیز بیان کرد: در استان در مدت یادشده 195 فقره جرائم سایبری ( شامل برداشت اینترنتی، کلاه‌برداری رایانه‌ای، اخاذی و جرائم اخلاقی) رخ داد که 163 مورد آن کشف و 53 نفر مرد و 17 نفر زن نیز دستگیر شدند.

افزون بر این، وی از شناسایی چهار باند اشیاء عتیقه در استان در مدت یادشده نیز خبر داد و گفت: در این زمینه 23 شی‌ء عتیقه از دوران هخامنشی کشف شدند.

فرمانده انتظامی خراسان شمالی در خاتمه به‌اتفاق قتل در استان نیز اشاره کرد و گفت: در استان در سال گذشته هفت نفر همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون نیز پنج نفر به قتل رسیدند.

سردار مظاهری اعلام کرد: فرماندهی انتظامی خراسان شمالی امسال شش فقره قتل را کشف کرد که پنج فقره قتل مربوط به امسال و یک فقره نیز مربوط به سال گذشته بودند که کشف شدند.

انتهای خبر/

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.