سرویس ورزشی | کد خبر: 29855
تاریخ انتشار: 1397/04/30 - 11:06:00

پایان اردوی ملی‌پوشان جودوی نابینا در استان؛

میزبانی بدون بازیکن ملی‌پوش

ملی‌پوشان نابینا به مدت یک هفته از جمعه هفته گذشته در بجنورد اردو زدند و دهمین اردوی خود را به میزبانی استان به‌منظور حضور در رقابت‌های پاراالمپیک جاکارتا سپری کردند.
میزبانی بدون بازیکن ملی‌پوش,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، نایب‌ رئیس فدراسیون نابینایان کشور که برای حضور در اردو به بجنورد سفر کرده بود در حاشیه برگزاری اردو به خبرنگار ما می‌گوید: تیم ملی متعلق به ‌کل کشور است و نمایندگان ایران در رقابت‌های برون‌مرزی به شمار می‌آیند.

هادی زاده اظهار می‌کند: اینکه خراسان شمالی برای اردوها انتخاب شد چند دلیل دارد، یکی مهمان‌نوازی آن‌هاست که بدون داشتن ورزشکار ملی‌پوش میزبانی را پذیرفتند با توجه به اینکه اکثر اردوهای تیم ملی در تهران برگزار می‌شود و شرایط سخت تمرینی و شرایط خاص نابینایان سبب شده امکان برگزاری میزبانی نیز با مشکل مواجه شود.

 جودوی خراسان شمالی تلفیقی از چوخه و جودو است

وی تصریح می‌کند:دومین دلیل انتخاب حضور در این استان که بسیار حائز اهمیت است مسائل فنی بوده ،جودوی خراسان شمالی تلفیقی است، جودوکاران استان کاملاً با کشتی چوخه نیز آشنایی دارند و اکثر چوخه کاران به جودو گرایش دارند.

وی تأکید می‌کند: هدف استفاده از تجربیات  و سوابق چوخه کاران خراسان شمالی در جودو به نفع نابینایان و کم‌بینایان است.

هادی زاده به شرایط میزبانی خراسان شمالی نیز اشاره و اضافه می‌کند:خراسان شمالی میزبانی خوبی  داشت ،سالن استانداردهای لازم را دارد و همکاری مناسبی در ارتباط با خوابگاه انجام ‌شده است.

وی مهم‌ترین برنامه پیش روی فدراسیون را حضور در رقابت‌های پاراالمپیک جاکارتا عنوان کرد که اهمیت زیادی دارد،هم‌اکنون فدراسیون در حال آماده‌سازی تیم‌های جودو، شنا، دوومیدانی، گل‌بال و شطرنج است.

به گفته وی در رشته‌های شطرنج،گل‌بال و دوومیدانی بانوان نیز حضور خواهند داشت.

وی اضافه می‌کند: عدم حضور نماینده‌ای از خراسان شمالی در اردوی تیم ملی به معنای ضعف عملکرد آن‌ها نیست بلکه انتخاب 6 نفر در کشور کار آسانی نبوده  و پیش‌ازاین خراسان شمالی در رشته‌هایی نظیر گل‌بال،شطرنج و دوومیدانی خوش درخشیده است.

ورزش نابینایان ورزش سخت و پرهزینه‌ای است

وی با بیان اینکه ورزش نابینایان ورزش سخت و پرهزینه‌ای است افزود:نابینایان و کم‌بینایان شرایط سختی برای حضور در تمرینات دارند  ،جودو رشته سختی است 40 جودوکار نابینا در کشور داریم که به‌واسطه سختی ،گرایش جودو در کشور فراوان نیست  اما  فراهم کردن امکانات خاص برای نابینایان کار سختی است.

به گفته وی داشتن همراه و حضور مربی نیاز مبرم نابینایان است،امکان تمرین تیم‌ها در سایر استان‌ها به سختی محقق  شده و عمده تمرینات در تهران پیگیری می‌شود.

تأکید بر تلفیق تمرینات جودوکاران ملی‌پوش نابینا و سالم

وی تأکید بر تلفیق تمرینات جودوکاران ملی‌پوش نابینا و سالم داشت و اضافه می‌کند:در تمام دنیا جودوکاران سالم و نابینا با یکدیگر مشترک تمرین دارند و فدراسیون جدایی برای آن‌ها تعریف نشده است.

وی از برگزاری جشنواره بزرگی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در بهمن‌ماه با همکاری فدراسیون جانبازان خبر داد که 6 هزار ورزشکار در این جشنواره حضور خواهند داشت و 2 هزار نفر نیز از فدراسیون نابینایان خواهند بود،افتتاحیه باشکوهی با حضور مسئولان کشوری برگزار خواهد شد .

وی ابراز امیدواری کرد خراسان شمالی با تعداد تیم‌های بیشتر در این اردو حضور یابد.

وی در پایان گفت‌وگو از هیئت جودوی استان،به خاطر همکاری صمیمانه و مهمان‌نوازی‌شان تقدیر کرد.

سرمربی تیم ملی نیز که پیش‌ازاین در سایر فدراسیون‌ها نظیر رزمی نیز فعالیت داشته و یک‌مرتبه با عنوان سرمربی تیم ملی جودو بزرگ‌سالان به استان آمده  اظهار می‌کند:جودو خراسان شمالی نشئت‌گرفته از چوخه است ،مردم خراسان شمالی رشته‌های مبارزه‌ای نظیر کشتی و جودو را می‌پذیرند و استقبال می‌کنند.

محمدرضا حاج یوسف زاده تصریح می‌کند:دهه اول مهرماه کاروان پاراالمپیکی اعزام می‌شود، پیگیری برای برگزاری اردوی تمرینی با جمهوری آذربایجان انجام‌شده شورای برون‌مرزی هنوز موافقت خود را اعلام نکرده است این کشور جودوکاران قهرمان المپیک و جهان دارد ، و رشته جودو از اصلی‌ترین رشته‌های این کشور به شمار می‌آید.

وی با بیان اینکه تیم ملی هم‌اکنون آمادگی 65 تا 70 درصدی دارد اظهار می‌کند:در ابتدای دوره آماده‌سازی اختصاصی هستیم، با توجه به امکاناتی که در اختیار هیئت است هرماه دو هفته اردوی مشترک داریم و عمده تمرینات در تهران پیگیری می‌شود.

به گفته وی تیم ملی پیش‌ازاین در مسابقات آسیایی ازبکستان در انفرادی سوم،در تیمی نایب‌قهرمان شد، در ورد کاپ ازبکستان تیم ملی با 3 ورزشکار حضور یافت و یک نماینده کشورمان مقام نخست را به دست آورد،در رقابت‌های بین‌المللی کشورهای اسلامی آذربایجان یک مدال نقره به نماینده کشورمان رسید، در تورنمنت بین‌المللی مسابقات آنکارا تیم ایران در جایگاه نخست ایستاد،مسابقات ورد کاپ آنتالیا نیز دو مدال برنز به نمایندگان استان رسید.

فرهاد معابی مربی تیم ملی نیز در حاشیه برگزاری این اردوها اظهار می‌کند: دهمین مرحله اردوهای آماده‌سازی تیم ملی نابینایان جهت اعزام به رقابت‌های پارا آسیایی جاکارتا است، حداقل 3 مرحله دیگر از اردوها باقی مانده است.

به گفته معابی 7 وزن تیم ملی انتخاب شده است و خراسان شمالی نیز برای برگزاری هر چه‌بهتر اردوها همکاری و مساعدت داشتند.

در ادامه حیدری رئیس هیئت نابینایان استان نیز اظهار می‌کند:نخستین میزبانی هیئت است با توجه به اینکه جودوی استان در کشور زبان زد است و همواره در میادین حرفی برای گفتن دارند و تلفیقی از چوخه و جودو است به‌منظور آمادگی تیم برای رقابت‌های پاراالمپیک  خراسان شمالی بهترین استان برای میزبانی بود و به همین دلیل میزبانی را پذیرفتیم.

حیدری از مهم‌ترین دلایل برگزاری این میزبانی را تبلیغات و اطلاع‌رسانی به خانواده‌هایی عنوان که با این مشکل مواجه هستند .

انتهای گزارش/ وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.