سرویس اجتماعی | کد خبر: 29862
تاریخ انتشار: 1397/04/31 - 10:15:11

معاون سازمان بازرسی کشور:

بیش از ۸۰ درصد پرونده‌های تخلف اداری ناشی از سهل‌انگاری بوده است

معاون بازرسی و نظارت امور اقتصادی سازمان بازرسی کشور گفت: بیش از ۸۰درصد از پرونده‌های تخلف که توسط سازمان بازرسی مورد رسیدگی قرار گرفته ناشی از غفلت، اعتماد کاذب و سهل‌انگاری بوده است.
بیش از ۸۰ درصد پرونده‌های تخلف اداری ناشی از سهل‌انگاری بوده است,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ؛ علی فرهادی در همایش بازرسی و ارتقای سلامت اداری خراسان شمالی اظهار داشت:هر مدیریتی عمر محدودی دارد که امیدواریم با دستورات اخلاقی منتقل‌شده به نسل ما بتوانیم خدمتگزاران و مدیران پاک دستی باشیم اما بازهم باید در مجموعه کاری خود مراقبت‌های لازم را اعمال کرد.

وی افزود: خروجی برگزاری همایش‌های ارتقای سلامت باید تذکر بیشتر به مدیران و کارکنان برای خدمت بهتر به مردم باشد اما آنچه به‌عنوان پایه بازرسی مدنظر بوده شامل مسائل اخلاقی، مذهبی و تذکرات دینی است که لازمه آن توجه به خودمان و تذکر به نفس است.


فرهادی با بیان این‌که خدمت باید صادقانه و پرتلاش باشد، تصریح کرد:به‌عنوان کارگزار نظام اسلامی باید مدیریت صحیح را در رفتار و عملکرد خود نشان دهیم و هرچند نقص‌هایی در اجرای قانون وجود دارد اما می‌توان با برگزاری چنین همایش‌هایی آن را برطرف کرد.


وی بیان کرد: در حوزه حقوق عمومی تعارف داریم، یعنی به شکل قاطع عمل نمی‌کنیم؛ به‌خصوص برای کسانی که فرار مالیاتی دارند و این در حالی است که باید توجه بیشتری به سرمایه‌های کشور مبذول شود که تنها با هماهنگی و هم‌افزایی در عمل می‌توانیم شاهد افزایش توان علمی مدیران باشیم.


فرهادی تصریح کرد: رسیدگی به جرائم اقتصادی و مالیاتی روش و فن خاصی را می‌طلبد  و مردم از ما انتظار دارند که مدیرانی سالم در دستگاه‌های اجرایی گمارده شوند. وی هم‌چنین خواستار آن شد تا مجلس به تقویت قوانین این حوزه کمک کند و ساختار مناسبی برای پیگیری این تخلفات در نظام قضایی کشور تعریف شود.


بازرس کل استان و دبیر این همایش نیز گفت:باید بدانیم که با بروز و ظهور فساد در هر مرحله از نظام اجرایی، اداری و حاکمیت سرمایه‌های اجتماعی از بین می‌رود و اعتماد، اقتدار و اعتقاد تباه می‌شود.


احمد مهرپرور اظهار داشت: دغدغه‌ها و نگرانی‌های شورای دستگاه‌های نظارتی که به برگزاری این همایش منجر شد، از زمانی شروع شد که در بازرسی‌ها مشاهده شد که یک آسیب در یک دستگاه اجرایی در همان سال و حتی سال‌های بعد تکرار شده است.


وی ادامه داد: وظیفه‌داریم آسیب‌های موجود را شناسایی و در قالب آگاهی بخشی، هشدار و تذکر و اعلام آماده‌باش برای برخورد سخت به سازمان‌های مربوط اعلام کنیم.

اصل نظارت لازمه دستیابی به اهداف عینی است
رئیس‌کل دادگستری استان نیز اصل نظارت را یک اصل ضروری خواند و اظهار داشت: در کنار اصل نظارت می‌توان به اهداف عینی دست‌یافت.


حجت‌الاسلام جعفری تصریح کرد: نظارت بر اعمال خود محور تمام نظارت‌هاست و در نظام جمهوری اسلامی مشکلات موجود ناشی از فقدان عنصر خود نظارتی است که باید این مسئله موردتوجه قرار گیرد.


وی بیان کرد:تمام دستگاه‌های اجرایی باید تحت نظارت قرار گیرند و این نظارت باید به‌گونه‌ای باشد که مدیران کارآمد شناسایی شوند و طبیعی است که در جریان این نظارت‌ها تخلفاتی هم مشاهده می‌شود که باید مسیر قانونی خود را طی کند و نباید عده‌ای در حاشیه امن قرار گیرند و موجب بی‌اعتمادی مردم به نظام شوند.


وی اظهار داشت: باید فرهنگ نظارت‌پذیری در جامعه موردتوجه قرار گیرد و به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.
نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بجنورد نیز اظهار داشت: ریشه سلامت رفتار آینده‌نگری و داشتن برنامه صحیح است و باید مراقب باشیم تا با زیاده‌خواهی، از شکل‌گیری سلامت اداری جلوگیری نشود.


حجت‌الاسلام یعقوبی تصریح کرد: مقام‌پرستی و مال دوستی عواملی هستند که موجب از بین رفتن و خدشه‌دار شدن سلامت اداری می‌شود. وی توجه به مدیریت کوثری به‌جای تکاثری را با اهمیت دانست و آن را موجب جلب رضایت خداوند و آحاد جامعه ذکر کرد.


هادی قوامی نماینده اسفراین هم گفت: چشم نظام جمهوری اسلامی برای پایش و نظارت‌ها، سازمان بازرسی در قوه قضاییه و دیوان محاسبات در مجلس است و باید اثربخشی نظارت را در تمام دستگاه‌های اجرایی مشاهده کرد اما در این میان باید رفتارها، قانون و رویه‌های غلط را هم اصلاح کرد.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.