سرویس اجتماعی | کد خبر: 29886
تاریخ انتشار: 1397/05/01 - 11:09:51

نایب‌رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیردار :

یک‌سوم ایرانی‌ها مبتلا به فشارخون بالا هستند

یک‌سوم ایرانی‌ها مبتلا به فشارخون بالا هستند,

به گزارش پایگاه خبری اتفاقیه ، نایب‌رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه یک‌سوم جمعیت کشور به فشارخون بالا مبتلا هستند، گفت: یک‌چهارم جمعیت کشور ما چاق هستند و ۶۰ درصد افراد جامعه ما فعالیت فیزیکی کافی ندارند، شیوع دیابت حدود ۱۰ درصد جامعه ماست، یک‌سوم جامعه ما فشارخون بالا و ۲۵ درصد چربی خون بالا دارند، این ریسک مهمی برای سلامتی است و باید تلاش شود این عوامل خطر را کم کنیم.

دکتر باقر لاریجانی در نشست مجازی اعضای کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر با رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، افزود: در شورای عالی سلامت، مصوبات لازم برای پیشگیری از عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر تصویب‌شده و در نهاد‌های مرتبط در حال پیگیری است.


لاریجانی با تأکید بر اینکه این سند موردحمایت مسئولان کشور است و این اهمیت زیادی برای پیشبرد این برنامه دارد، گفت: ما اهداف سازمان جهانی بهداشت را درزمینهٔ کنترل بیماری‌های غیر واگیر پیگیری می‌کنیم، ولی متناسب با شرایط خاص کشور خودمان یکسری اهداف را به آن اضافه کرده‌ایم و برخی اهداف را تعدیل کردیم.

وی از فعالیت‌های دبیرخانه کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر سخن گفت و افزود: در این زمینه تفکیک کارشده و هر حوزه‌ای در وزارت بهداشت مسئولیت بخشی از کار را برعهده‌گرفته و برنامه‌های اقدام مرتبط با این حیطه را طراحی کرده است.


دکتر لاریجانی با اشاره به فعالیت‌های کارگروه سبک زندگی گفت: این گروه درزمینهٔ کاهش سدیم، کاهش قند و چربی تلاش می‌کنند و برای این کار چارچوبی را طراحی کرده‌اند؛ به‌زودی موضوع آموزش‌های مرتبط با بیماری‌های غیر واگیر در برنامه مدارس وارد می‌شود.


وی افزود: در بحث دخانیات با تلاش‌های وزارت بهداشت بحث مالیات بر دخانیات در مجلس تصویب شد و این اثر بسیار مفیدی در جایگاه ایران در منطقه داشت.


وی افزود: برنامه اقدام پیشگیری و درمان بیماری دیابت طراحی‌شده و با توجه به همکاری با معاونت‌های بهداشت و درمان که در حال انجام است امیدواریم بتوانیم کلینیک‌های دیابت را در سطح کشور راه‌اندازی کنیم و شبکه منسجمی برای پیشگیری و درمان این بیماری در سطح کشور ایجاد شود؛ تفاهم‌نامه بین‌المللی نیز برای راه‌اندازی سیستم ثبت بیماری دیابت منعقدشده که می‌تواند کمک شایانی در پیشبرد اهداف کنترل دیابت داشته باشد.


دکتر لاریجانی با بیان اینکه در بخش بیماری‌های قلبی و عروق برنامه‌ریزی شده است که پیشگیری و درمان این بیماری‌ها در شبکه بهداشت و درمان کشور پیش برود، گفت: در بخش سرطان نخستین باری است که با همکاری بین معاونت‌های بهداشت، درمان و پژوهش، برنامه منظمی برای این کار داریم و اکنون حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد از موارد ابتلا ثبت می‌شود و این در سطح بین‌المللی بسیار مناسب است.


نایب‌رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر گفت: در حوزه غذا و دارو اقدامات بسیار خوبی انجام‌شده که مثال‌زدنی است، با بسیاری از کارخانه‌های خارجی که در ایران تولید مواد غذایی انجام می‌دهند صحبت شده که قند مواد تولیدی را کاهش دهند، این مسیر در حال پیشرفت است تا مواد مضر را کاهش دهیم.

به گفته وی، عمده بار بیماری‌ها در کشور بیماری‌های غیر واگیر است.

انتهای خبر/

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.