سرویس ورزشی | کد خبر: 29891
تاریخ انتشار: 1397/05/01 - 11:19:09

اختلال در فعالیت‌های سیستم‌ عصب و گرفتگی عضلات در ورزش

اختلال در فعالیت‌های سیستم‌ عصب و گرفتگی عضلات در ورزش,

مهم‌ترین دلیل گرفتگی عضلانی در ورزشکاران اختلال در فعالیت‌های سیستم‌ عصب و عضله است و عدم کارایی فعالیت سیستم‌ عصبی مرکزی و عضلات در مواقعی که فشار تمرین و مسابقه زیاد می‌شود باعث گرفتگی عضلات در افراد می‌شود.

یک کارشناس ارشد تربیت‌بدنی می‌گوید: شایع‌ترین گرفتگی عضلات در عضلات ساق و پشت پا (همسترینگ) اتس و در ورزش‌هایی مثل فوتبال و فعالیت‌هایی که با شدت بالا و در زمان طولانی انجام می‌شوند به علت انقباضات شدیدی که در عضلات روی می‌دهد، گرفتگی عضلانی بیشتر اتفاق می‌افتد.

پونه رزاز  با بیان اینکه گرفتگی عضلانی یکی از شایع‌ترین آسیب‌دیدگی‌ ورزشکاران در حین تمرین و بازی است که با توجه به حساسیت آن و لزوم بازگشت ورزشکار به جریان مسابقه، نیازمند پیشگیری و درمان مناسب است افزود: عضله بخشی از بافت سیستم‌ عضلانی اسکلتی است. این بافت نرم شامل دو قسمت انقباضی که همان عضلات هستند و قسمت غیر انقباضی که شامل تاندون‌ها و لیگامان‌ها هستند، می‌شود که خاصیت کششانی دارند، ولی منقبض نمی‌شوند.

به گفته رزاز  وقتی در اثر فشار تمرین هماهنگی بین سیستم‌ عصب و عضله مختل می‌شود، یک یا گروهی از عضلات درگیر و منقبض می‌شوند و در صورت دردناک شدن فرد دچار گرفتگی عضلات می‌شود که باید تمهیداتی برای رفع این گرفتگی در حین مسابقه اندیشیده شود تا فرد بتواند به بازی برگردد.

وی درباره علت گرفتگی عضلات در ورزشکاران گفت: یک تئوری قدیمی که مربوط به صد سال پیش است، ورزش و فعالیت‌های بدنی در هوای گرم و مرطوب و اختلال در تعادل مایعات بدن را عامل گرفتگی عضلات می‌داند. پس از آن تئوری دیگری مطرح شد که اختلال در عملکرد متابولیکی عضلات مثل تغییرات PH و اسیدی شدن را عامل این آسیب‌دیدگی‌ معرفی می‌کند، اما تئوری جدیدی که در این چند سال اخیر مطرح شده بدون نقص کردن تئوری‌های دیگر ، عدم کارایی فعالیت سیستم‌ عصبی مرکزی و عضلات را مهم‌ترین عامل گرفتگی عضلات می‌داند.

رزاز افزود: اگر علل و عوامل گرفتگی عضلات که همان سه تئوری مطرح شده هستند را بشناسیم، می‌توانیم از بروز آن جلوگیری کنیم. مثلاً ورزشکاران استقامتی می‌توانند از نوشیدنی‌های حامی الکترولیت‌ها در مسابقات بزرگی مثل المپیک برای تعادل مایعات بدن خود استفاده کنند و یا تمرین‌هایی انجام دهند که در ورزش‌هایی با شدت بالا، خستگی آن‌ها را به تعویق بی اندازد. به تعویق افتادن خستگی قدرت ادامه مسابقه را در ورزشکاران افزایش می‌دهد و باعث حفظ هماهنگی سیستم‌ عصبی و عضلانی آن‌ها می‌شود.

وی همچنین درباره این‌که چرا ورزشکاران بیشتر در زمان‌های نزدیک به انتهای مسابقه دچار گرفتگی عضلات می‌شوند، اظهار کرد: در زمان‌های نزدیک به پایان مسابقه، ورزشکار خسته شده و هماهنگی عضلات با سیستم‌ عصبی از بین می‌رود و عملکرد گیرنده‌های موجود در عضله که وظیفه کشش و تولید نیرو در عضله را دارند مختل می‌شود. به همین دلیل معمولاً در کنار زمین آب می‌گذراند تا ورزشکاران برای حفظ تعادل سیستم‌های بدن از مایعات استفاده کنند و این موضوع یک مطلب اثبات‌شده و قابل قبولی است که مصرف مایعات به‌خصوص در روزهای گرم و آفتابی به‌سلامت ورزشکاران کمک می‌کند.

وی در پایان در مورد نحوه درمان گرفتگی عضلات در ورزشکاران گفت: با توجه به این‌که هدف ما در بیشتر مواقع بازگرداندن ورزشکار به مسابقه است، پس از گرفتگی عضله باید از حرکات کششی در عضله استفاده کرد تا عملکرد گیرنده‌هایی که سیستم‌ را با عضله مرتبط می‌کنند تسهیل شده و ورزشکار بتواند به بازی ادامه دهد. اما پس از بازی هم می‌توان از توان‌بخشی، آب‌درمانی و در صورت لزوم از شل کننده‌های عضلانی استفاده کرد.

انتهای خبر/ نعمتی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.