سرویس اجتماعی | کد خبر: 30022
تاریخ انتشار: 1397/05/15 - 11:30:37

باغداران مانه و سملقانی تسلیم دلالان شدند

کشاورزان مانه و سملقانی با تولید سالانه بیش از 21 هزار تن انواع محصول باغی، به علت نبود صنایع تبدیلی و بازار مناسب، بهره‌ای از دسترنج خود نمی‌برند و حاصل زحمات آن‌ها نصیب دلال‌ها و واسطه‌ها می‌شود یا به‌عبارت‌دیگر تسلیم دلالان می‌شوند.
باغداران مانه و سملقانی تسلیم دلالان شدند,

برخورداری از آب‌وهوای مساعد موجب شده است تا شهرستان مانه و سملقان شاهد تولید انواع میوه‌های سیب، هلو، انگور، زردآلو و گردو باشد.

کیفیت مطلوب میوه‌های تولیدی در این شهرستان ازجمله انگور و هلو، طرفداران زیادی در کشور دارد.

به گزارش ایرنا، مانه و سملقان به‌عنوان قطب کشاورزی استان خراسان شمالی و کشور، جایگاه ویژه‌ای در تولید محصولات باغی و زراعی دارد به‌طوری‌که این شهرستان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده هلو است که محصول تولیدی آن شهرت جهانی دارد.

هم‌اکنون کشاورزان مشغول برداشت میوه از باغ‌ها بخصوص باغ‌های هلو هستند، در چهار هزار هکتار باغ در شهرستان مانه و سملقان میوه‌هایی چون گیلاس، زردآلو، آلبالو، انار، گردو، گلابی، سیب، هلو تولید می‌شود که شرایط خاص نگهداری‌اش باعث شده این باغداران خواسته‌هایی هم داشته باشند.

در این میان جولان دادن دلالان باعث شده تا دسترنج این باغداران زحمت‌کش در جیب آنان برود و چیزی عاید این تولیدکننده‌ها نشود، نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی ازجمله کارخانه‌های تولید انواع آب‌میوه و دستگاه‌های میوه خشک‌کنی و بسته‌بندی در استان خراسان شمالی و شهرستان مانه و سملقان به‌عنوان قطب کشاورزی استان و مشکلات را چند برابر کرده است.

یکی از باغداران شهر آوا در بخش سملقان گفت: در 9 هکتار باغ محصولاتی چون هلو، گیلاس و گلابی تولید می‌کنم، با توجه به شرایط نگهداری میوه‌ها بخصوص هلو در فصل برداشت مجبور هستم که در فاصله زمان کوتاه میوه‌ها را به استان‌های هم‌جوار برای فروش حمل کنم.

علی ایمانی افزود: زحمات بالا، دستمزد زیاد کارگران و هزینه‌های حمل میوه به میدان بار گنبد، گرگان و مشهد باعث شده تا در این میان درآمد خوبی عایدمان نشود و بیشترین سود حاصل از فروش این محصولات به جیب واسطه‌ها و دلالان برود.

وی اظهار داشت: با توجه به زحماتی که باغداران متحمل می‌شوند برای خرید میوه‌ها در میدان بار خریدار برای نرخ قیمت محصولات تصمیم می‌گیرد و محصول را از باغدار خریداری می‌کند که این امر باعث ضرر و زیان‌های زیادی برای قشر تولیدکننده است.

وی با اشاره به اینکه اگر صنایع تبدیلی در استان و یا شهرستان مانه و سملقان وجود داشته باشد گفت: در زمان پیک برداشت میوه‌ها برای تبدیل به آبمیوه و یا خشک‌کردن در همین استان مورداستفاده قرار می‌گیرد، باغداران تسلیم واسطه‌ها و دلالان نخواهند شد، هم‌اکنون به دلیل مشکلات واسطه‌ها تعیین‌کننده نرخ محصولات کشاورزی هستند.

یکی دیگر از باغداران روستای شیرآباد گفت: حدود سه هکتار باغ هلو دارم که تا اواخر شهریورماه برداشت آن ادامه دارد و با توجه به شرایط هوایی و حساس بودن این میوه باید هرچه سریع‌تر آن را برداشت کنم.

محمد عیسی زاده افزود: میوه جمع‌آوری‌شده را به میدان بار بجنورد و یا مشهد حمل می‌کنیم که در این میان دلالان هستند که سود می‌برند و باغداران چیزی جزء ضرر عایدشان نمی‌شود.

وی افزود: تهیه سبد، دستمزد کارگر و کرایه ماشین برای حمل میوه به استان‌های هم‌جوار هزینه‌بر است از سوی نرخ پایین محصولات باغی برای این قشر مشکلاتی ایجاد کرده است.

وی از مسئولان استانی خواست تا با جذب سرمایه‌گذار درزمینهٔ صنایع تبدیلی بیشتر فعالیت کنند و با توجه به اینکه مانه و سملقان استعدادهای زیادی درزمینهٔ باغی دارد، می‌طلبد که بیشتر به آن توجه شود.

مسئول امور باغبانی شهرستان مانه و سملقان گفت: بیشترین محصول باغی شامل انگور در سطح یک هزار و 800 هکتار است و سالیانه 16هزار تن برداشت انگور از تاکستان‌ها برداشت می‌شود، درمجموع 21 هزار تن انواع محصولات باغی در این شهرستان تولید می‌شود.

احمد غلامی افزود: وظیفه اداره جهاد کشاورزی درزمینهٔ ارائه خدمات به باغداران تا مرحله تولید است، اما برای فروش محصولاتشان این نهاد هیچ‌گونه مسئولیتی بر عهده ندارد.
وی اظهار داشت: در این شهرستان سردخانه سه هزار تنی وجود دارد ولی به دلیل عدم توان مالی باغداران استقبال نمی‌کنند و تنها سردخانه 100 تن خرید داشته است.

این مسئول نبود تشکلات بهره‌برداران را یکی از مشکلات دانست که باید خود باغداران به آن همت گمارند تا بتوانند مشکلاتشان را به حداقل برسانند.

کارشناس صنایع تبدیلی مانه و سملقان گفت: تاکنون تعداد هشت مجوز فرآوری و بسته‌بندی صادر شده است که از این تعداد دو متقاضی پیگیر هستند، مابقی به خاطر عدم استقبال مردم از میوه‌های خشک در شهرستان هم‌اکنون به دنبال راه‌اندازی نیستند.

سمیه کنعانی افزود: برای ایجاد کارخانه آبمیوه گیری که می‌تواند کمک زیادی به باغداران کند هنوز هیچ سرمایه‌گذاری وارد کار نشده و درخواستی نداشته‌ایم، که اگر بتوانیم سرمایه‌گذار جذب کنیم دغدغه باغداران برطرف می‌شود.

وی استقبال نکردن سرمایه‌گذار در شهرستان را مشکلات بانکی و سخت‌گیری‌های آن عنوان کرد و اظهار داشت: سود بالای بهره بانکی و ضمانت‌ها ازجمله مشکلات است.
شهرستان 110 هزارنفری مانه و سملقان در 45 کیلومتری غرب بجنورد واقع ‌شده است و به‌عنوان قطب کشاورزی استان خراسان شمالی محسوب می‌شود و از نبود صنایع بزرگ تبدیلی رنج می‌برد.

انتهای خبر/

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.