سرویس خراسان شمالی | کد خبر: 30029
تاریخ انتشار: 1397/05/16 - 12:09:41

رازوجرگلان تنها ایستگاه ملکه اصلاح‌شده زنبورعسل ایران

پرورش زنبورعسل از مشاغلی است که در کشور ما طرفداران زیادی دارد ازجمله در شرق ایران و استان خراسان شمالی که از آن به‌عنوان معجونی برای درمان همه دردها یاد می‌شود. به گزارش عصر اترک، در خراسان شمالی از زنبورعسل پنج نوع محصولات جانبی ازجمله عسل ، بره بوم، ژل رویال، گرده گل و زهر زنبورعسل تهیه می‌شود، اما این صنعت همچنان با مشکلات فراوانی ازجمله نبود نظارت بر تولید و بسته‌بندی مناسب دست‌وپنجه نرم می‌کند.
رازوجرگلان تنها ایستگاه ملکه اصلاح‌شده زنبورعسل ایران,

به گزارش عصر اترک؛ یحیی درخشان یکی از زنبورداران روستای یکه سعود یکی از روستاهای شهرستان رازوجرگلان است او به مدت ۵ سال است که در کنار کار فرهنگی خود اقدام به پرورش زنبورعسل می‌کند و با زنبورهای خود دوست است و به‌راحتی به آن‌ها با دست‌های بدون دستکش مخصوص دست می‌زند.

وی می‌گوید: زنبورها جهت تهیه عسل مراحل مختلفی را نیز طی می‌کنند که ازجمله آن (بچه زنی) است بچه زنی یعنی به دنیا آوردن زنبورهای دیگر و تکثیر آن .

درخشان ادامه می‌دهد: وقتی در زمان بچه زنی زنبورها نزدیک می‌شوی به دلیل بزرگ بودن شکم و کند شدن حرکت و چرخششان اگر حتی آن‌ها را در دست بگیریم نیش نمی‌زنند و البته اگر به‌آرامی انجام نشود و استرس به آن‌ها وارد شود احتمال نیش زدن نیز وجود دارد ولی  در هنگام بچه زنی آرام هستند .

نظارتی بر تولید عسل وجود ندارد

وی می‌گوید: پرورش زنبورعسل در جرگلان با وجود گل و گیاهان مختلفی ازجمله سیاه تلو،گوش بره، گون و...که در این منطقه فراوان هستند و از عطر و طعم خوبی برخوردار هستند، می‌تواند برای هرکسی قابل پرورش باشد و چندان کار زیادی ندارد.

درخشان به یک مشکل عمده که در جرگلان و حتی در استان خراسان شمالی درزمینهٔ پرورش زنبورعسل اشاره‌کرده و می‌گوید: بزرگ‌ترین مشکلی که درزمینهٔ پرورش زنبورعسل وجود دارد نبود نظارت بر تولید عسل است که در اینجا  مصرف‌کننده خیلی ضرر می‌کند چراکه با خرید عسل نمی‌داند که آیا عسل مرغوب و باکیفیت خریده است؟ آیا آزمایش شده است ؟ آیا عسل تمیز و سالم است؟ وی ادامه می‌دهد در استان خراسان شمالی هیچ‌گونه تأییدیه و بسته‌بندی روی عسل‌های تولیدشده انجام نمی‌شود.

البته وی به این موضوع نیز اشاره کرد و می‌گوید : عسل جرگلان بر اساس آزمایش انجام شده به دلیل گل و گیاهان موجود منطقه بهترین عسل و طبیعی‌ترین است .

او می‌گوید: این آزمایش با هزینه شخصی و از طرف آزمایش گاه‌های بخش خصوصی برای فهمیدن اینکه آیا عسلی که تولید کردم برای کسانی که دچار بیماری قلبی و دیابتی و... که عسل طبیعی می‌خواهند مصرف کنند مفید یا مضر است انجام می‌شود تا به اطمینان برسیم .

راز و جرگلان تنها ایستگاه ملکه اصلاح‌شده

شهرستان رازوجرگلان به‌عنوان تنها ایستگاه ملکه اصلاح‌شده ایران زیر نظر موسسه اصلاح نژاد زنبورعسل خراسان شمالی انتخاب شده است .

الله‌وردی خادمی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رازوجرگلان با بیان این خبر گفت:  در استان خراسان شمالی سالانه ۲۰۰ تن و شهرستان رازوجرگلان نیز ۴۰ تن عسل ارگانیک و پرورشی تولید می‌شود و رتبه ۴ استان را دارد .

وی ادامه داد: هرساله تولید عسل در این شهرستان رو به افزایش است و مردم این شهرستان روزبه‌روز به پرورش و تولید عسل رو می‌آورند .

وی اظهار کرد: در حال حاضر شهر راز ۷۰ درصد تولیدات و روستای تنگه ترکمن ۱۵ درصد و در دیگر روستاها مانند یکه سعود, گز و چند روستای دیگر تولیدکننده عسل هستند.

وی در مورد چرایی انتخاب این شهرستان به‌عنوان ایستگاه  ملکه اصلاح‌شده ایران گفت: با توجه به موقعیت مکانی و کیفیت گل و گیاهان وحشی موجود که به بیش از ۴۰۰ نوع می‌رسد این منطقه موردتوجه بوده و انتخاب شده است .

وی افزود: با توجه به کشاورز و دامدار بودن ۹۰ درصد مردم رازوجرگلان در کنار این شغل‌ها به‌راحتی می‌توانند به پرورش زنبورعسل نیز بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: از هر صد جعبه کندو برای دو نفر می‌توان شغل ایجاد کرد و در حال حاضر نیز ۴۵ بهره‌بردار در این شهرستان مشغول به پرورش زنبور هستند.

وی از برنامه‌های تشویق مردم به پرورش زنبورعسل نیز گفت:  تاکنون ۵ کلاس آموزشی تشکیل شد که از سوی مردم مورد استقبال بود، همچنین پیگیر ایجاد اتحادیه زنبورداری برای شهرستان هستیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رازوجرگلان پرداخت تسهیلات،شرکت در نمایشگاه‌های استانی و خارج استانی و برگزاری کلاس‌های آموزشی بیشتر را از راهکارهایی برای رونق بیشتر صنعت زنبورداری عنوان کرد.

خادمی بازار هدف عسل‌های تولیدشده شهرستان را مردم بومی و همچنین تهران گرگان و مشهد عنوان کرد.

وی همچنین درباره مشکل بسته‌بندی و نبود نظارت کافی گفت: این مشکل نه‌تنها در این شهرستان و استان بلکه در تمام نقاط کشور وجود دارد و باید فکر اساسی جهت حال مصرف‌کننده انجام شود .

انتهای گزارش/

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.