سرویس ورزشی | کد خبر: 30098
تاریخ انتشار: 1397/05/22 - 12:34:53

اتفاقیه گزارش می‌دهد؛

شنا در استان غرق مشکلات

 شنا در استان غرق مشکلات,

گرم شدن هوا از سویی و گرایش مردم به ورزش‌های مفرح آبی نظیر شنا دلچسب است، گرایش به ورزش شنا یک‌ سوی قضیه است و از سویی نبود بستر فعالیت و به مزایده گذاشتن تنها استخر شهرستان بجنورد که متولی آن اداره ورزش است از سوی دیگر سبب شده با وجود علاقه‌مندان و طرفداران بسیاری که این ورزش دارد نتواند آن طوری که شایسته است جایگاه خود را تثبیت کند.

نمی‌شود تابستان استخر نرفت و ساعتی را در آرامش، بدون تلاطم آب خود را فارغ از تمام دغدغه‌های روزمره به زلالی‌اش نسپرد،بالا بودن قیمت استخر از سویی و در مزایده قرار دادن آن از سوی دیگر سبب شده بخش خصوصی فقط به دنبال درآمدزایی باشد و نتواند خواسته عموم مردم را مرتفع کند.

هم‌اکنون ورزش و جوانان خراسان شمالی دارای 4 استخر در شهرستان‌های بجنورد،شیروان،اسفراین و مانه و سملقان است و طبق قانون در مزایده قرار دارند، بخش خصوصی باید برای کسب درآمد برنامه‌ریزی کند و اهداف خود را در پیش بگیرد درحالی‌که در استان‌های کم برخورداری نظیر خراسان شمالی نمی‌توان از این اصل غافل بود که مزایده قرار دادن اماکن ورزشی ضربات جبران‌ناپذیری به ورزش استان می‌زند و حتی عموم نیز با این شرایط نمی‌توانند از اماکن ورزشی استان برخوردار شوند.

یک روز جمعه همراه مردم می‌شویم، علاقه‌مندان شنا، کسانی که حرفه‌ای در این ورزش فعالیت می‌کنند و عموم مردم، کسانی که آمده‌اند تا ساعتی را فارغ باشند از دغدغه‌های روزمره و خود را به آرامش برسانند، گرچه به دست آوردن این آرامش هزینه‌بر شده و نمی‌توان برای همین چند ساعت چشم‌پوشی کرد از هزینه‌هایی که بخش خصوصی برای کسب درآمد خود در نظر گرفته و کیفیتی که چندان چنگی به دل نمی‌زند.

بانوی میان‌سالی به‌سختی از پله‌های استخر پائین می‌آید، کمکش می‌کنم، خوشحال است از اینکه ساعتی را برای ورزش و البته تفریح در این روزهای گرم تابستان به استخر آمده، در قدم اول از پله‌ها نمی‌تواند پائین بیاید چون پله از جایش درآمده، گوشه‌های استخر میله‌هایی تعبیه شده بود که میانسالان برای تمرینات خود در آب از آن‌ها می‌گرفتند و حتی گاهی تعادل خود را با آن میله‌ها حفظ می‌کردند اما مدت‌هاست که میله‌ها جداشده و کسی فکری به حال میانسالان و افراد بیماری که نیاز به استفاده  از آن‌ها دارند نمی‌کنند.

حاجی‌زاده گلایه دارد از مسئولانی که حداقل‌ها را در استخر برای این قشر فراهم نکرده‌اند تا با امنیت و آرامش از پله‌ها بالا و پائین بیایند و از میله‌های کنار استخر برای ورزش و تعادل خود استفاده کنند.

الوندی بانوی دیگری است که آلوده بودن آب را از مشکلات جدی این ورزش مفرح عنوان می‌کند،اینکه بوی کلر در تمام فضای استخر سبب سرگیجه شدن ورزشکاران می‌شود و به‌جای آرامش سردرد و آسیب جسمی را به دنبال دارد.

کودکی همراه مادرش به استخر آمده،مادرش از بهداشت بخش کودکان رضایت چندانی ندارد و معتقد است اگر محیط‌های استخر ازنظر بهداشتی برخی اصول را رعایت کنند قطعاً خانواده‌ها با افزایش قیمت‌ها مشکلی ندارند.

افزایش قیمت بلیت‌های استخر از سویی،فراهم نبودن امکانات موردنیاز در استخر و تخریب و تجهیز نشدن آن از مشکلات عمده‌ای است که فعالان این حوزه گلایه دارند گرچه قطعاً در اختیار گذاشتن اماکن اداره ورزش به بخش خصوصی تا حدی وظیفه این اداره کل را کمرنگ می‌کند اما باید برای توسعه ورزش در این حوزه نیز برنامه و اقدامات برنامه‌ریزی‌شده‌ای تدوین شود تا به‌جای انگیزه ،شاهد سلب انگیزه نسل آینده شنای استانمان نباشیم.

معاون توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید: هم‌اکنون  اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی دارای 4 استخر در شهرستان‌های شیروان، اسفراین، بجنورد و مانه و سملقان است و طبق قانون این اماکن ورزشی به بخش خصوصی واگذار شده است.

محمد بروحی در پاسخ به سؤال خبرنگار اتفاقیه مبنی بر افزایش قیمت بلیت‌های استخر در بخش خصوصی اظهار داشت:قیمت‌ها بر اساس نرخ شورای سیاست‌گذاری تعریف شده است  و افزایش قیمت‌ها بر اساس نظر اکثر اعضای این کمیته بر اساس فرایند تورم و ... بررسی می‌شود.

بروحی معتقد است:روسای هیئت‌ها از محل درآمدهای خود می‌توانند شرایط تمرین ورزشکاران را سهل و آسان کنند.

به گفته بروحی اداره کل ورزش و جوانان بازدیدهای دوره‌ای خود را بر اساس بررسی فنی استخر بر عهده دارد و مرکز بهداشت نیز بر اساس آیتم‌های مدنظر ماهانه آزمایشات خاص خود را از آب استخر به عمل می‌آورد.

معاون توسعه ورزش خراسان شمالی اظهار می‌کند:درآمد اجاره اماکن ورزشی به‌حساب شهرستان واریز می‌شود و با مدیریت روسای شهرستان‌ها می‌توان تا حدی مشکلات مربوط به مزایده اماکن ورزشی به بخش خصوصی را برطرف کرد.

وی تأکید کرد: اولویت عموماً با هیئت‌هایی است که سالن ندارند و باید موردتوجه قرار گیرند.

وی از مسئولان هیئت‌ها خواست تا در مزایده اماکن ورزشی شرکت کنند و همین امر سبب در اولویت قرار دادن رشته‌هایشان شود تا مشکل نداشتن سالن و اجاره آن تا حدی برطرف شود.

وی با بیان این مطلب که بخش خصوص به دنبال درآمدزایی است اظهار داشت:اداره کل ورزش و جوانان در خصوص برخورد با ارباب‌رجوع، در اولویت قرار گرفتن هیئت‌های ورزشی،تعداد ناجیان استخر و ... می‌تواند کمک کنند اما متعاقباً بخش خصوصی درآمدزایی را از مهم‌ترین آیتم‌های برنامه‌ریزی‌شده خود در نظر می‌گیرد.

انتهای خبر/ وحدانی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.