سرویس ورزشی | کد خبر: 30114
تاریخ انتشار: 1397/05/23 - 09:45:54

کاهش اضطراب با ورزش؛ بدون دارو و درمان

کاهش اضطراب با ورزش؛ بدون دارو و درمان,

نخستین گام در زندگی سالم و رضایت‌بخش رسیدن به آرامش و حفظ آن در شرایط استرس‌زا است، تاکنون روش‌های مختلف دارویی و غیر دارویی برای مقابله با اضطراب ارائه‌شده، که امروزه بر روش‌های تسکین آرام‌بخش غیر دارویی، به‌عنوان راه‌های برتر کاهش‌دهنده اضطراب تأکید بیشتری می‌شود.

این روش‌ها مزایای زیادی دارند که از جمله مقرون‌به‌صرفه بودن، سادگی اجرا، غیر تهاجمی و بدون عوارض جانبی است، برخی روش‌های غیر دارویی برای مقابله با اضطراب و افزایش آرامش موثر هستند که این روش‌ها شامل آرام ‌سازی، مدیتیشن، بیوفیدبک، یوگا، تجسم سازی ذهنی، ماساژدرمانی، موسیقی درمانی، آرومادرمانی، انحراف حواس، رنگ درمانی، دعادرمانی و ورزش و استراحت کافی است.

تن آرامی را در دو وضعیت نشسته و خوابیده می‌توانید انجام دهید، در وضعیت نشسته بهتر است روی صندلی نشسته، دست‌ها را روی ران‌های خود قرار دهید و یا آویزان کنید و به پشتی صندلی یا دیوار تکیه دهید پاها را کمی از هم باز کرده و تمرین را شروع کنید.

یا اینکه در وضعیت خوابیده، به صورت طاقباز به پشت بخوابید، کف دست به سمت بالا باشد و پشت دست روی زمین قرار گیرد، پاها را کمی از هم باز کنید، دست‌ها با پاها در تماس نباشند برای آنکه سرتان خیلی به عقب خم نشود و در امتداد ته باقی بماند می‌توانید از یک بالش کوچک استفاده کنید.

برای اجرای این تمرین در محیطی آرام و وضعیتی راحت قرار بگیرید، چشم‌های خود را بسته و عضلات خود را از نوک انگشتان پا تا سر، سفت و بعد شل کنید، این کار را قسمت به قسمت انجام داده و در حین سفت و شل کردم عضلات آنها را در ذهن خود مجسم کنید.

ترتیب تمرین را به این صورت می‌توانید انجام دهید: در ابتدا انگشتان پا را منقبض کنید چند ثانیه در حالت انقباض بمانید به طوریکه فشار را کاملا احساس کنید سپس آن را رها کنید و به تفاوت بین انقباض و انبساط توجه کنید.

در مرحله بعد عضلات ساق پا، ران، برای پای راست و بعد به همین ترتیب برای پای چپ را با فاصله و جداگانه انجام دهید. در ادامه انقباض و انبساط را برای عضلات کپل، شکم، کتف، شانه‌ها و انگشتان دست، عضلات ساعد، بازوی دست راست و به همین ترتیب برای دست چپ اجرا کنید و در نهایت گردن، چانه، گونه‌ها و پیشانی و پوست سر را تمرین دهید.

برای رسیدن به تن آرامی چهار مرحله را پشت سر می‌گذارید که به ترتیب عبارتند از: تجسم و احساس، فرمان ذهنی، اراده و تلقین و احساس شل بودن است.

برای انجام تمرین تن آرامی شرایطی لازم است در ابتدا تن آرامی را باید به آرامی و با صبر و حوصله انجام دهید و محیط ساکتی را برای این کار انتخاب کنید، قبل از انجام تمرین چند نفس عمیق کشیده، چشم‌ها را به آرامی ببندید و پس از ۳۰ ثانیه تن آرامی را آغاز کنید.

حداقل ۱۰ دقیقه زمان برای این کار اختصاص دهید، و به طور ناگهانی از تمرین بلند نشوید در ابتدا چشم‌ها را باز کنید، دست‌ها و پاها را کمی حرکت داده و سپس به آرامی بلند شوید، تمرینات تن آرامی را بهتر است سه بار در روز انجام داده و همچنین هیچ زمانی تن آرامی را به زور و فشار انجام ندهید، زیرا این تمرین باید با آسودگی و تا حدی خود به خود صورت بگیرد.

 

انتهای خبر/ نعمتی

اتفاقیه/ نعمتی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.