سرویس اجتماعی | کد خبر: 30127
تاریخ انتشار: 1397/05/23 - 10:54:11

پارک «دو برار» تا پایان شهریور به بهره برداری می رسد؛

بام بجنورد زیر پای دوستداران طبیعت

بجنورد به عنوان مرکز استان خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۳۰۰ هزار نفر تاکنون دارای تعداد اندکی پارک و بوستان برای تفریح مردم داشت اما اکنون با همت شهرداری امسال شاهد افزایش فضای سرانه پارک و بوستان ها در مرکز استان هستیم.
بام بجنورد زیر پای دوستداران طبیعت,

فضای شهری از جمله پارک‌های بازی و بوستان‌های تفریحی بخشی از محیط زندگی روزمره کودکان و خانواده ها را به خود اختصاص می دهند که در صورت استاندارد بودن و داشتن شاخصه‌های های حداقلی می توانند نقش مهمی در سلامت و تعاملات اجتماعی و خلاقیت آنان داشته باشد تاکنون تنها چند بوستان در مرکز استان وجود داشته است که از یک سو وسایل بازی کودکان در پارک‌های تحت پوشش شهرداری  و از سوی دیگر فضای مورد نظر جوابگوی نیاز روزافزون مردم در فصل تابستان نبود.

اما اکنون طی اقدامات شهرداری تا پایان شهریور پارک دوبرار نیز به پارک های مرکز استان افزوده می شود.

پارک جنگلی دوبرار بجنورد در ضلع جنوب غربی شهر قرار گرفته است که گونه های گياهی که در جنگل کاری پارک جنگلی دو برار استفاده شده شامل سرو ،کاج ،زبان گنجشک، اقاقيا،ارغوان، زالزالک، کاتالپا، افرا، گز و... است.

با توجه به اینکه پارک در مسیر باد های غالب به سمت شهر می باشد در تلطیف آب و هوای شهر بجنورد نقش بسزایی دارد . از جمله کاهش گرد و غبار هوا توسط درختان ، اثر درختان در کاهش آلودگی های گازی شکل هوا ، ثمر بخشی درختان در ثقلیل میزان سرب ، تاثیر درختان در کاهش آلودگی های صوتی و نیز هوا را از ذرات موجود در آن غربال می نماید.

تخصیص اعتبار برای بزرگترین پارک خراسان شمالی

شهردار بجنورد می گوید: پنج و نيم ميليارد تومان اعتبار برای تکمیل زیرساخت های پارک ۹۴ هکتاری دوبرار بجنورد به عنوان بزرگترین پارک استان خراسان شمالی اختصاص يافت .

روح الله براتیان می افزاید: تکمیل زیرساخت های پارک دوبرار از چندین هفته گذشته آغاز شده است و تا پایان شهریور ماه بهسازی این پارک به اتمام می رسد.

براتیان تصریح می کند: هم اکنون  شهربازی با 24 هکتار و پارک شهر با چهار و نیم هکتار، پارک های بزرگ درون شهر بجنورد هستند اما این فضا جوابگوی نیاز مردم نیست.

وی ادامه می دهد: کلنگ زنی احداث مسیر پارک دوبرار بجنورد مسیر دسترسی به پارک 94 هکتاری دوبرار معروف به بام بجنورد و به عنوان بزرگترین پارک شهری مرکز خراسان شمالی ظرفیت تفریحی  بسیار خوبی برای استفاده تمام اقشار خواهد بود.

بهسازی پارک دوبرار بجنورد تا پایان شهریور ماه جاری به اتمام می رسد

معاون عمران شهرداری بجنورد با اشاره به اینکه  بهسازی پارک دوبرار بجنورد با مساحت ۹۴ هکتار در حال انجام است، می گوید: بهسازی و بهره برداری از پارک دوبرار بجنورد به عنوان بزرگترین محل تفریحی شهرستان بجنورد تا پایان شهریور ماه امسال اجرا می شود.

پارساپور با بیان اینکه بودجه ساخت پارک دوبرار از محل اعتبارات طرح و زیرساخت های گردشگری ملی به میزان پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اختصاص یافته است، بیان می کند: این اعتبار جذب شده باید تا پایان شهریور ماه جاری برای بهسازی این پارک هزینه شود تا برگشت نخورد.

پارساپور می گوید: از اعتبار تخصیص یافته میزان سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای ساخت راه دسترسی و غیره هزینه خواهد شد.

وی با بیان اینکه پیش بینی شده است تا روزانه ۳۰۰ میلیون تومان برای بهسازی پارک هزینه شود، می افزاید: در حال حاضر پارک های موجود از جمله بابا امان، بیش قارداش، شهربازی و غیره پاسخگوی نیاز مردم نیست و با برنامه ریزی های انجام شده این پارک بعد از افتتاح به عنوان بام بجنورد برای کوه پیمایی و پیاده روی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

معاون عمرانی شهردار بجنورد با بیان اینکه ساخت دو پارکینگ و ساخت ۶۰ آلاچیق در پارک تفریحی دوبرار از اقدامات در دستور کار است، خاطرنشان می کند: تاکنون ۳۶ آلاچیق آماده شده است و سکوها برای نصب آلاچیق ها در حال آماده سازی است و ساخت سرویس های بهداشتی در هفت منطقه این پارک نیز به زودی به اتمام می رسد.

وی در خصوص ساخت پارکینگ عنوان می کند: در حال حاضر پارکینگ این پارک نیز در حال آماده سازی است اما پارکینگ در این فضا طی فواصل مختلف گسترش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه تمام اکیپ های راهسازی و تیمی از کارکنان هم اکنون در دو جبهه مشغول به کار هستند، می افزاید: آسفالت راه دسترسی به پارک دوبرار و تاسیسات و زیرساخت های روشنایی از اقدامات اصلی ساخت این محل تفریحی است که تمام لوازم روشنایی مورد نیاز خریداری شده و آماده سازی آن در حال انجام است.

پارساپور ادامه می دهد: هم اکنون پارک ملی باباامان با ۷۰ سال قدمت از ۱۸ آلاچیق و پارک بش قارداش از ۲۰ آلاچیق برخوردار است اما در این پارک تعداد ۶۰ آلاچیق تعبیه خواهد شد.

وی می افزاید: همچنین ست بازی برای کودکان در این پارک نصب خواهد شد.

وی پارک دوبرار را به عنوان بام بجنورد اعلام و می افزاید: این بام با وسعت ۳۸۰ درجه، قابلیت دیدن بجنورد را فراهم خواهد کرد که مکانی بکر برای شهروندان و مسافران خواهد بود.

وی پارک دوبرار را محلی مناسب برای کوه پیمایی و پیاده روی عنوان می کند و می افزاید: پس از اتمام ساخت می توان به مقصد دوبرار برنامه های پیاده روی را برگزار کرد.

معاون عمرانی شهرداری بجنورد با بیان اینکه این پارک با تمام امکانات و نیاز های مورد نیاز اولیه برای تفرج شهروندان تا پایان شهریور ماه آماده بهره برداری خواهد شد، می گوید: این پارک از مکان هایی است که بعد از راه اندازی سایر نیاز ها از جمله غرفه و بوفه ها و استخر،سالن های ورزشی، گود کشی با چوخه در این مکان راه اندازی خواهد شد.

پارساپور عنوان می کند: از هم اکنون برای اجرای پروژه های مختلف تفریحی و ورزشی و غیره با سرمایه گذاران مختلفی نیز وارد مذاکره شده تا امکان اجرای این پروژه ها فراهم شود.

انتهای خبر/ آقایی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.