سرویس اقتصادی | کد خبر: 30135
تاریخ انتشار: 1397/05/24 - 09:41:10

حوضه آبخیز استان 170 میلیارد ریال اعتبار گرفت

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: امسال برای سه حوضه آبخیز اصلی استان شامل اترک، کالشور و گلستان بیش از 170 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت.

دکتر محمد فرامرز اظهار داشت: مطالعات شناسایی منابع تجدید پذیر بیشتر در حوزه اترک به‌صورت کامل و همچنین مطالعات توجیهی در 22 درصد از سطح رودخانه اترک شامل حوزه رودخانه شیرین دره انجام‌شده است.

وی با بیان اینکه مطالعه حریم بستر و پهنه رودخانه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: تا زمانی که این مطالعه انجام نشود امکان مراقبت قانونی از رودخانه‌ها وجود ندارد بنابراین در استان در 2 حوزه اصلی اترک و کال شور مطالعه مذکور یک ضرورت محسوب می‌شود.

وی افزود: علاوه بر موارد مطرح‌شده، خشک‌سالی‌های اخیر در استان و تجاوز به حریم رودخانه‌ها تشدید پیدا کرده است.

فرامرز اظهار داشت: رودخانه‌ها در طول زمان به تعادل می‌رسند و تا زمانی که انسان‌ها به رودخانه و حریم آن تجاوز نکرده باشند مرگ‌آور نیستند.
هم‌اکنون 23 درصد از کل مساحت این استان مطالعات آبخیزداری که از این میزان فقط هشت درصد عملیات آبخیزداری انجام‌شده است.

تاکنون عملیات آبخیزداری در سطح 280 هزار هکتار از اراضی ملی استان انجام‌شده است که هم‌اکنون 20 هزار هکتار نیز در دست اجرا است.

خراسان شمالی یکی از استان‌های سیل‌خیز کشور است که سال‌های گذشته جریان سیل‌های مخرب خسارت زیادی را به بخش‌های مختلف کشاورزی، عرصه‌های طبیعی، امور زیربنایی و واحدهای مسکونی وارد کرده است.

انتهای خبر/ایرنا


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.