سرویس گزارش | کد خبر: 30139
تاریخ انتشار: 1397/05/24 - 09:56:46

در این گزارش می‌خوانید

سنت‌های جالب عروسی در بین قوم ترکمن خراسان شمالی

مراسم عروسی در بین قوم ترکمن در گذشته یک هفته طول می‌کشید اما امروزه به خاطر برگزاری عروسی‌ها در یک ماه خاص مثل ماه ذی‌الحجه، شوال و یا عید قربان و ایام نوروز و یا تابستان و زیاد بودن تعداد عروسی‌ها به دو الی سه روز خلاصه شده است.
سنت‌های جالب عروسی در بین قوم ترکمن خراسان شمالی,

به گزارش ااتفاقیه به نقل از عصر اترک، روز قبل از عروسی، خانم‌های فامیل و معمولا نو عروس ها همراه با چند نفر با پوشیدن لباس محلی، خانه به خانه رفته و اهالی روستا را به جشن عروسی دعوت می کنند و آقایان هم ریش‌سفیدها، آخوندها و مردان روستا و همچنین پهلوان‌های کشتی را دعوت می کنند.

آت قولاق

روز اول عروسی، خانم‌های فامیل شیرینی پیشمه درست کرده و از مهمان‌ها پذیرایی می کنند .شب نیز دوستان داماد دور او جمع شده و لباس دامادی تنش می کنند و جشن می‌گیرند.

مردم روستا برای تبریک به خانواده داماد، نفری یک جفت "آت قولاق" (پارچه‌های مختلف با اندازه‌های یک متر و بیشتر که در قدیم به گردن اسب‌هایی که در عروس کشان بودند می‌بستند تا مشخص شود که برای عروسی است و جوانان فامیل عروس آن‌ها را بازکرده برای خود می‌گرفتند .امروزه آن‌ها را به ماشین‌ها وصل می کنند) و "سوجولیک حالتا"، ( قدیم به دلیل کاغذ کادو نبودن، مردم یک عدد کاسه ترکمنی یا قوری ترکمنی را همراه با مقداری خوراکی یا شیرینی داخل پارچه‌ای دوخته و کادو می‌آوردند .امروزه با وجود کاغذ کادوهای مختلف، بازهم این رسم به فراموشی سپرده نشده است) می‌آورند.

 در آخر این مراسم خانم‌ها به تعدادی که خانواده عروس درخواست داده‌اند، آت قولالق و سوجیلیک حالتا را کنار می‌گذارند تا در عروس کشان ببرند.

روز بعد چند نفر به نمایندگی از طرف خانواده داماد، یک کیسه برنج و یک عدد گوسفند، به همراه آت قولاق ها و سوجیلیک ها برای خانواده عروس می‌آورند.

روز عروسی ریش‌سفیدها، مردان، زن‌ها، دختران فامیل و اهالی روستا در جشن عروسی شرکت کرده و به سمت خانواده عروس می‌روند تا عروس را بیاورند. دراین‌بین نیز شعرهایی می‌خوانند که نشان‌دهنده شادی آن‌ها از این فامیل شدن و از این ازدواج است.

"اولی قرآنینگ باشی تبارک دیر یار یار

بوگون دوغانی مینگ تویی، مبارک دیر یار یار "

و شعرهایی از این قبیل توسط خانم‌ها خوانده می‌شود.

سو جیلیگ دادن به اقوام

 سوجیلیگ های اشاره‌شده بعدازاین که برای خانواده عروس آورده شد، خانواده عروس به هر خانواده از نزدیکان خود یکی را به‌عنوان هدیه عروسی می‌دهند.

وقتی عروس را به خانه داماد آوردند، خانم‌ها برای خانم‌ها و دوستان داماد برای آقایان، سیب، انار، پول، شکلات و چیزهایی شبیه به آن را پرت می کنند تا آن‌ها بگیرند و دهنشان شیرین شود.

بعدازآن که عروس را به خانه داماد آوردند چند نفر از خانم‌های مسن، دریک ظرف روغن و در ظرف دیگری آرد می‌ریزند و با آرزوی اینکه عروس همیشه دستش به روغن و غذا پختن و نان پختن باشد، یعنی با آرزوی سفره پربرکت، دست عروس را به روغن و آرد می‌زنند.

کورس اسب

مسابقه اسب‌دوانی و کشتی ازجمله مهم‌ترین رسم‌های ترکمن‌های جرگلان است که در روز عروسی برگزار می‌شود مسابقه کشتی گورش در هر عروسی در بین ترکمن‌ها برگزار می‌شود.

بعد از برگزاری کشتی شب عروس آوران مراسم "قوشاق چوزمگ" انجام می‌شود در این مراسم دوستان داماد، روسری بزرگی را گرفته و به دور کمر داماد گره می‌زنند.داماد را پیش عروس می‌آورند.

عروس هم که به همراه خانم‌ها نشسته و بعد از آمدن داماد یکی‌یکی گره‌های روسری که دور کمر داماد زده‌شده را باز می‌کندمی‌گویند این رسم برای این است که عروس بتواند در زندگی‌اش تمام گره‌های سخت روزگار را باز کند.

خانم‌های مسن با خواندن شعری، آرزوی خوشبختی برای عروس و داماد می کنند و با باز کردن گره توسط عروس، داماد آن روسری دور کمرش را گرفته و به دنبال دوستانش می‌دود چراکه اعتقاددارند که با زدن این روسری به پسران مجرد، بخت آن‌ها نیز باز می‌شود.

یکی دیگر از مراسمات فردای روز عروسی، مراسم کوچکی است که فقط خانم‌ها و دختران فامیل دعوت می‌شوند و روسری و "آناقی" که مخصوص خانم‌های ترکمن است را بر سر عروس می‌گذارند و برایشان آرزوی خوشبختی می کنند.

ضمناً بسته به وضعيت مالي داماد مسابقات اسب‌دوانی، کشتي یا اجراي آهنگ سنتي ترکمن بخشي و يا سخنراني مذهبي برگزار می‌شود که اهالي نيز مشارکت صمیمانه‌ای دارند و به‌رسم یادبود و هديه مقدار پول يا جنس به‌عنوان کمک‌خرجی (قاتانجی) به خانواده داماد اهدا مي کنند.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.