سرویس اقتصادی | کد خبر: 30140
تاریخ انتشار: 1397/05/24 - 10:00:41

جولان دلالان در بازار گندم

دلالان با حضور گسترده در بازار گندم، دسترنج تولیدکنندگان این دانه‌های طلایی را به جیب زده و آنان را نقره‌داغ می کنند.
جولان دلالان در بازار گندم,
گندم‌های خراسان شمالی امسال به‌جای اینکه به سیلوها برود تا قوت مردم شود در انبارهای دامداران ذخیره و خوراک دام‌ها می‌شود.
 
این دانه‌های طلایی به‌جای اینکه هم‌نوا با آب‌وآتش نانوایی‌ها، نان سفره‌های مردم شود، سر از آخورهای دامداری‌ها درآورده است، زیرا گندم کاران با طرح موضوع پایین بودن قیمت خرید، تمایلی به تحویل محصول خود به دولت ندارند.
 
قیمت پایین خرید گندم سبب شده تا این محصول در رقابت با جو، کم آورده و خوراک دام شود، کشاورزان می‌گویند امسال قیمت خرید گندم افزایشی نداشته و از طرفی قیمت جو نیز در بازار بالا است ازاین‌رو تمایلی ندارند که محصول را به دولت تحویل دهند.
 
کشاورزان خراسان شمالی بر این باورند که نبود نظارت در خرید گندم سبب شده تا دلالان وارد عرصه شده و با حضور در بازار، محصول کشاورزان را با قیمت پایین خریداری و به دولت بفروشند.
 
آنان همچنین نارضایتی از تأخیر در پرداخت وجوه گندم‌های فروخته‌شده را یکی دیگر از دلایل جولان دلالان در بازار این محصول می‌دانند.
 
وجوه گندم با تأخیر پرداخت می‌شود 
یکی از گندم کاران بجنوردی گفت: دولت، پول گندم را دیر پرداخت می‌کند و به همین علت هرسال با مشکلات زیاد روبه‌رو می‌شویم و در فصل برداشت مشکل نقدینگی داریم و امسال که قیمت خرید افزایشی نداشته، ترجیح می‌دهم که محصول را انبار کرده تا به مصرف دام برسانم.
 
«علی روحانی» اظهار داشت: امسال قیمت خرید گندم به ازای هر کیلوگرم، 13 هزار ریال تعیین شده است و در مقایسه با پارسال، افزایشی ندارد.
 
وی خاطرنشان کرد: امسال قیمت جو در بازار بیشتر از گندم است و این امر سبب شده تا خرید این محصول برای دامداران گران تمام شود ازاین‌رو گندم را با مخلوطی از جو، به مصرف دام می‌رسانم.
 
کریم کاظمی گندم‌کار دیگر خراسان شمالی، اظهار داشت: وجوه گندم بسیار با تأخیر پرداخت می‌شود ازاین‌رو امسال به‌ناچار محصول خود را به دامداران فروخته‌ام، تا زودتر به نقدینگی دست‌یابم.
 
یک گندم‌کار دیگر نیز گفت: دلالان امسال در بازار گندم حضور فعال یافته‌اند و این محصول را به قیمت پایین می‌خرند و به دولت می‌فروشند.
محمود الهامی اظهار داشت: کشاورزی که نیاز به نقدینگی دارد به‌ناچار محصول خود را به دلال می‌فروشد و در این شرایط سود زحمات یک‌ساله‌اش به جیب آنان می‌رود.
 
به گفته وی، اعمال شرایط برای خرید گندم و ثبت در سامانه، به‌ظاهر دست دلالان را بسته است اما افرادی، راه را پیداکرده و با ترفندهای مختلف از طریق سامانه محصول گندم کاران را به غله می‌فروشند.
 
 نظارتی بر خرید گندم نیست 
این گندم‌کار گفت: کشاورزان در فعالیت خود حمایتی نمی‌شوند و البته ضعف در نظارت‌ها نیز سبب شده تا گندم‌کار پس از تولید محصول خود در بازار فروش به حاشیه برود.
 
الهامی با اشاره به اینکه اکنون شرایط در سامانه مربوط به خرید گندم به‌گونه‌ای است که دلالان بدون اینکه زمین و یا کشتی داشته باشند، محصول گندم کاران را به فروش می‌رسانند افزود: این شرایط به‌ویژه در استان گلستان سهل‌تر است و دلالان با حضور در استان گندم تولیدی ما را از استان خارج می کنند.
 
وی تصریح کرد: سخت‌گیری‌ها در خرید گندم از دیگر علت‌هایی است که سبب شده گندم کاران از عرضه محصول خود به غله، خودداری و آن را به دلالان بفروشند، بهانه‌ها در اعمال افت گندم و سخت‌گیری‌ها، از نمونه‌هایی است که بارها با آن درگیر شده‌ام.
 
وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه امسال قیمت گندم افزایشی نداشته است گفت: این در حالی است که لوازم موردنیاز به‌شدت افزایش یافته است به‌طور مثال هر لیتر سم از 210 هزار ریال به 470 هزار ریال افزایش یافته، قیمت کودهای موردنیاز نیز افزایش یافته و هزینه‌های تمام‌شده تولید بالا رفته است اما قیمت خرید گندم هیچ تفاوتی نکرده است.
 
 کاهش میزان گندم تحویلی به دولت 
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز گفت: تاکنون میزان گندم تحویلی به دولت به‌طور چشمگیری کاهش داشته است.
محمدجواد تشکری اظهار داشت: پراکنش بارش‌ها در مناطق مختلف نیز مناسب نبوده، آب رودخانه‌ها و چشمه‌ها هم به‌شدت کاهش‌ یافته است و این موارد سبب کاهش میزان تولید شده است.
 
وی گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده امسال 190 هزار تن گندم در استان تولید می‌شود که از این میزان 150 هزار تن باید از کشاورزان خریداری شود اما تاکنون بیش از 90 هزار تن گندم خریداری‌شده است.
 
تشکری اظهار داشت: قیمت بالای کاه هم سبب شده تا کشاورزان برای برداشت گندم به‌جای کمباین از دروگرها استفاده کنند و همین امر زمان برداشت را طولانی کرده است.
 
وی افزود: خرد و کوچک بودن زمین‌های کشاورزی هم سبب شد تا گندم کاران مبارزه با علف‌های هرز را به‌خوبی انجام ندهند و ازاین‌رو اختلاط گندم با علف‌های هرز در این گندم‌ها زیاد است و در این شرایط گندم‌کار ترجیح می‌دهد محصول خود را برای مصرف دام به فروش برساند تا از کاهش قیمت محصول و اعمال افت در امان بماند.
 
این کشاورز ادامه داد: البته برداشت گندم هنوز به پایان نرسیده است و گندم کاران استان در حال برداشت محصول خود هستند و احتمال دارد تا پایان فصل برداشت، سهم بیشتری از برنامه‌ها و پیش‌بینی‌ها برای خرید گندم امسال محقق شود.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: برخی از گندم‌های استان به علت نزدیک بودن مراکز خرید استان‌های هم‌جوار همچون گلستان در آن استان خرید شده است و در آمار ما نیامده است.
 
پرداخت 506 میلیارد ریال مطالبات گندم کاران 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی هم گفت: از ابتدای فصل خرید گندم تاکنون 506 میلیارد ریال معادل 50 درصد از مطالبات گندم کاران این استان پرداخت‌شده است.
 
عبدالله یوسفی اظهار داشت: تاکنون مطالبات چهار هزار و 500 نفر از کشاورزان گندم خراسان شمالی پرداخت‌شده و مابقی مطالبات نیز در مرحله دوم پرداخت می‌شود. 
 
وی با بیان اینکه از ابتدای فصل برداشت تاکنون 90 هزار تن محصول گندم از کشاورزان استان خریداری‌شده است گفت: کشاورزان امسال در 49 هزار هکتار اراضی آبی و 99 هزار هکتار اراضی دیم گندم کشت کرده‌اند.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم امسال 13 هزار ریال تعیین شده است.
 
گندم به‌اندازه کافی ذخیره شده است 
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به گلایه‌ها از قیمت خرید تضمینی گندم گفت: طبق قانون، دولت موظف است در پایان شهریورماه هرسال، قیمت تضمینی برای خرید محصولات کشاورزی را متناسب با نرخ تورم اعلام کند اما در 2 سال متوالی با وجود کساد وضعیت شغلی و کمبود رونق در این بخش اقدام خوبی دراین‌باره انجام نشده است.
 
علی اکبری با بیان اینکه امسال هیچ‌گونه افزایشی در نرخ خرید گندم اعمال نشده است تصریح کرد: با این وضعیت، اکنون گندم کاران تمایلی به فروش محصول خود به دولت ندارند و بر اساس بررسی‌ها، گندم خود را به دامداران و یا مرغداران می‌فروشند.
 
نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه، جاجرم و مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت اعلام کرده است که تاکنون حجم ذخیره‌سازی گندم در سطح کشور مناسب بوده است.
 
وی گفت: در سال‌های پیش که نرخ خرید تضمینی گندم از نرخ جهانی بیشتر بود، عده‌ای گندم را وارد و با قیمت بیشتری به دولت می‌فروختند اما اکنون قیمت جهانی گندم از قیمت خرید آن بالاتر است.
 
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یکی از علت‌هایی که کشاورزان رغبتی به عرضه گندم به دولت ندارند، تأخیر در پرداخت وجوه این محصول است زیرا در این شرایط کشاورز ترجیح می‌دهد به‌جای چند ماه معطلی و انتظار برای دریافت پول خود، محصول خود را با قیمت کمی به دلالان بفروشد تا پول نقد به دست بیاورد.
 
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از مجموع این سطح 300 هزار هکتار زراعی است.
 
انتهای خبر/ایرنا
 

به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.