سرویس ورزشی | کد خبر: 30144
تاریخ انتشار: 1397/05/24 - 10:21:48

توقف در بایدونبایدهای تغذیه ورزشکاران

توقف در بایدونبایدهای تغذیه ورزشکاران,

بهترین روش برای تثبیت یک برنامه غذایی ورزشی سالم این است که خودتان مسئولیتش را بر عهده بگیرید. توصیه می‌شود غذاها را خود در خانه بپزید و هر زمان که ممکن بود برای خود بسته‌بندی کنید. در کیف، ماشین و ساک باشگاه خود همیشه آب و میان وعده‌ای سالم نگهداری کنید، با این کار دیگر مجبور نیستید از بیرون غذایی ناسالم بخرید.

در برنامه غذایی ورزشکاران باید مصرف چربی‌های سالم وجود داشته باشد. هر آنچه درباره برنامه‌های غذایی کم‌چرب شنیده‌اید را فراموش کنید. چربی‌های خوب به کاهش LDL (بد) کمک می‌کنند و مقدار HDL (خوب) را تقویت می‌کنند، همچنین ثابت‌شده است که چربی‌های سالم به کاهش چربی شکمی کمک می‌کنند. به مقدار چربی غیراشباع و چربی‌های دارای حلقه‌های غیراشباع غذاهایی که استفاده می‌کنید توجه کنید و مواظب باشید چربی‌های اشباع آن زیاد نباشد (همه این موارد را می‌توانید روی اطلاعات تغذیه‌ای بسته‌های غذایی مشاهده کنید). روغن‌زیتون و آجیل‌ها انتخابی مناسب هستند.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت می‌گوید: خوردن غلات در هنگام شب و در کنار قند و نشاسته اصلاً توصیه نمی‌شود، صبحانه باید سالم‌ترین وعده روز باشد و همین‌طور که به وعده شام نزدیک می‌شوید غذا باید سبک و سبک‌تر شود نشاسته‌ها و غلات کالری بالایی دارند و هنگام شب به آن‌ها احتیاجی ندارید چون می‌خواهید بخوابید!

جودت اظهار می‌کند: وقتی اقدام به تغییر دادن بدن خود می‌کنید، مواد مغذی کلید کار است. روده را با مواد مغذی پر کن که شکمت کوچک شود. این بهترین روش برای کاهش وزن و پایدار نگه‌داشتن بدن است. غذاهای واقعی بخورید. باید بدانید که غذا از کجا آمده و از چه چیزهایی درست‌شده. روزی چهارتا شش وعده کوچک میل کنید و مطمئن شوید در همه آن‌ها پروتئین نیز نقشی ایفا می‌کند

به گفته وی غذاهای سرخ‌شده چیزی است که همیشه باید از آن‌ها دوری‌کنید این غذاها در بدن نقشی کاملاً مخرب دارند. غذاهای سرخ‌شده به‌صورت گسترده‌ای در دسترس (و ارزان) هستند و این دور ماندن از آن‌ها را سخت کرده، اما مقدار چربی اشباعی که چنین غذاهایی دارند کافی است که هرکسی را از خوردنشان بترساند. وی بابیان اینکه بدن خود را بر اساس عادات می‌سازد اضافه می‌کند: اگر بتوانید متوجه شوید که کدام عادات تغذیه‌ای در طولانی‌مدت می‌توانند تأثیرگذار باشند، دیگر بایدونبایدها را در زمان غذا خوردن تشخیص می‌دهید درنتیجه می‌توانید به‌مرور بدنی سالم و خوش‌فرم داشته باشید.

وی اظهار می‌کند: نوشابه، آب‌میوه و دیگر نوشیدنی‌های سرشار از قند بزرگ‌ترین موانع بر سر راه تثبیت برنامه غذایی سالم هستند. این موارد هیچ‌گونه مواد مغذی واقعی در خود ندارند و اصولاً هیچ‌چیزی جز قند نیستند. تنها استثنایی که می‌توان در نظر گرفت اسموتی (اسموتی یک نوشیدنی مخلوط شده و گاهی شیرین شده است که از میوه تازه ساخته می‌شود و در برخی موارد خاص شکلات یا کره بادام‌زمینی دارد) است. به دنبال دستورهای اسموتی باشید که حاوی فیبر، پروتئین و چربی‌های سالم است.

وی تصریح می‌کند: در تغذیه ورزشی وقتی صحبت از سبزیجات می‌شود در مورد سبزی‌ها بسته‌بندی‌شده، غذاهای سرخ‌کرده یا پنیری صحبت نمی‌کنیم. سبزی‌ها تازه نه‌تنها سرشار از ویتامین و آنتی‌اکسیدان هستند، بلکه آب و فیبری که دارند باعث می‌شود احساس سیری کنید. غذاهای سالم شاید برای مدتی طعمی کسل‌کننده داشته باشند، اما غدد چشایی خیلی زود عادت می‌کنند. در کنار این سبزی‌ها مطمئن شوید که پروتئین هم مصرف می‌کنید. تحقیقات بسیاری تابه‌حال نشان داده برنامه‌های غذایی ورزشی حاوی پروتئین می‌توانند به کنترل اشتها کمک کرده و در بدن عضله سازی کنند، افزایش بافت عضلانی به بالا رفتن سرعت سوخت‌وساز کمک می‌کند.

انتهای خبر/ پاک منظر


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.