سرویس اقتصادی | کد خبر: 30168
تاریخ انتشار: 1397/05/28 - 09:02:23

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی:

۸۰درصد مخازن سدهای استان خالی است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، با بیان اینکه کاهش بارندگی‌ها سبب شده ۸۰ درصد حجم مخازن سدها خالی و فقط ۲۰ درصد آب داشته باشد، گفت: از ۶ سد خراسان شمالی به‌غیراز سد شیرین دره، پنج سد دیگر با کاهش شدید آب مواجه است.
۸۰درصد مخازن سدهای استان خالی است,

سید ابراهیم علوی، در خصوص بحران آب با بیان این‌که در حال حاضر دغدغه آب مختص شرکت آب منطقه‌ای و یا آب و فاضلاب نیست و باید به دغدغه عمومی تبدیل شود، از کاهش 30 درصدی بارندگی نسبت به میانگین بلندمدت خبر داد و گفت: میزان بارندگی امسال 175 میلی‌متر بوده که نسبت به میانگین بلندمدت کاهش 27 درصدی را نشان می‌دهد.

وی میزان بارندگی در سال آبی 97-96 که تا به امروز محاسبه‌شده را 175 میلی‌متر و در سال آبی 96-95 را 183 میلی‌متر اعلام کرد و با اشاره به اینکه طی دو سال اخیر بارندگی مناسبی نداشته‌ایم، افزود: این آمار در میانگین بلندمدت باید 250 میلی‌متر باشد.

علوی، با بیان اینکه کاهش بارندگی‌ها سبب شده 80 درصد حجم مخازن سدها خالی و فقط 20 درصد آب داشته باشد، متذکر شد: از 6 سد خراسان شمالی به‌غیراز سد شیرین دره، پنج سد دیگر با کاهش شدید آب مواجه است.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی در خصوص حجم آب‌های زیرزمینی، میزان آن را غیرقابل‌اندازه‌گیری اعلام کرد و با بیان اینکه در این بخش میزان مصرف قابل‌اندازه‌گیری است، اظهار داشت: ما تقریباً در سال حدود 530 میلیون مترمکعب مصرف آب‌های زیرزمینی داریم که در بخش‌های مختلف مصرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه 88 درصد مجموع آب‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی معادل 965 میلیون مترمکعب در سال در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، گفت: هشت درصد آب مصرفی معادل 89 میلیون مترمکعب در بخش شرب و چهار درصد دیگر معادل 48 میلیون مترمکعب در بخش صنعت استفاده می‌شود.

علوی، میزان مصرف آب‌های سطحی از رودخانه‌ها و روان آب‌ها در سال‌های نرمال که بارندگی به‌صورت نرمال است را 850 میلیون مترمکعب برآورد می‌کند که البته متذکر می‌شود قطعاً با کاهش بارندگی در سال‌های اخیر، این رقم هم کاهش می‌یابد.

انتهای خبر/شبستان


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.