سرویس ورزشی | کد خبر: 30175
تاریخ انتشار: 1397/05/28 - 09:26:28

گفت‌وگوی اتفاقیه با عضو تیم تیراندازی با کمان جانبازان و معلولان کشور؛

سرعت کم رشد تیراندازی با کمان در کشور

حضور یکی از اعضای تیم ملی تیراندازی با کمان جانبازان و معلولان کشور در کنار اعضای تیم استان فرصتی است تا باری دیگر انگیزه تیراندازان با کمان دوچندان شود و بتوان آینده روشنی را برای این ورزش در استان رقم زد.
سرعت کم رشد تیراندازی با کمان در کشور,

اصغر زارعی نژاد در 3 روزی که به خراسان شمالی سفر کرده بود سطح تیراندازی با کمان استان را قابل‌قبول ارزیابی و ابراز امیدواری کرد با برگزاری کارگاه و کلاس‌های آموزشی و حضور بازیکنان مجربی از تیم ملی بتواند این رشته ورزشی را در استان و کشور ارتقاء دهد.

زارعی نژاد سه سالی است که حرفه‌ای در این رشته ورزشی فعالیت می‌کند و یک سال عضو تیم ملی ایران شده است.

وی از سال 1380 دومیدانی کار بوده و در ماده پرتاب دیسک کارنامه درخشانی دارد،14 سال در این رشته ورزشی فعالیت کرده و درنهایت سال 1394 به رشته تیراندازی با کمان گرایش پیدا می‌کند.

وی مدال برنز پاراالمپیک 2004 یونان،دو مدال طلا در رقابت‌های جهانی نیوزلند در سال 2003 را برگ زرینی در کارنامه ورزشی خود می‌داند.

وی در 3 روزی که به استان سفرکرده تمریناتش را ویژه ورزشکاران تازه‌کار و مبانی و اصول پایه برنامه‌ریزی کرده است و عمده تمریناتش با کش و کمان، اصلاح تکنیک‌ها و ... است.

زارعی نژاد در حاشیه تمرینات خود به پتانسیل ورزشکاران خراسان شمالی در این رشته ورزشی اشاره و می‌گوید: تیراندازان با کمان استان ظرفیت کسب عنوان در رقابت‌های آسیایی و جهانی را دارند.

تیراندازی ورزشی پر هزینه و گران

وی با بیان این مطلب که این رشته ورزشی نیاز به تجهیزات گران‌قیمتی است که از خارج کشور تأمین می‌شود و با توجه به شرایط اقتصادی کشور و بالا رفتن قیمت دلار تقریباً جزء رشته‌های ورزشی گران‌قیمت است که کمتر کسی توان مالی حضور و فعالیت در این رشته ورزشی را دارد به رشد کم سیر صعودی این ورزش در کشور اشاره و اظهار می‌کند:این رشته ورزشی سیر صعودی محدودی دارد و سرعت کم رشد تیراندازی با کمان و از سویی فاصله علم مربیان این رشته ورزشی به نسبت سایر مربیان در جهان  سبب شده نتوانیم چندان رشد قابل‌ملاحظه‌ای کسب کنیم.

وی پیشگامان این رشته ورزشی را کره جنوبی،آمریکا و اروپا عنوان می‌کند چراکه صاحب فن‌آوری و متدهای مربیگری هستند.

به گفته زارعی نژاد تیراندازان سایر کشورها سطح بالایی دارند و نوع ارائه تکنیک آن‌ها قابل‌ملاحظه است.

وی اضافه می‌کند:خراسان شمالی مربیان خوبی  نظیر محمد ربانی دارد که بر اصول و مبانی پایه‌ای خراسان شمالی کار می‌کنند، پتانسیل و ظرفیت بالایی دارند اما هنوز برای ارائه یک بازی قابل‌قبول باید راه‌های بسیاری را هموار کنند.

ایجاد شناخت عمومی از این رشته ورزشی

وی شناخت عمومی از این رشته ورزشی را از عواملی ذکر می‌کند که سبب شده با پتانسیل و امکانات موجود زمینه رشد و رقابت آن‌ها مهیا و بتوان از ظرفیت‌های استان در تیم ملی برخوردار شد.

بالا بودن هزینه تجهیزات و امکانات کم  این رشته ورزشی

یکی از مربیان تیم جانبازان و معلولان استان نیز در حاشیه برگزاری تمرینات سه‌روزه تیم استان در سالن تختی بجنورد اظهار می‌کند:5 سالی است مربیگری تیم استان را بر عهده‌دارم و عمده دغدغه ورزشکاران این رشته ورزشی بالا بودن هزینه تجهیزات و امکانات کم  این رشته ورزشی است.

به گفته براتی کمان قیمت بالایی دارد و هم‌اکنون هیئت پیگیری بسیاری به‌منظور جذب خیر دارد ضمن اینکه در حال حاضر کمان‌های نیمه‌حرفه‌ای عمده تجهیزات ورزشکاران این رشته ورزشی را تشکیل می‌دهد.

وی به عناوینی که پیش‌ازاین توسط نمایندگان این رشته ورزشی به‌دست‌آمده اشاره و اظهار داشت: کسب مدال طلا آقایان و بانوان در ماده 18 متر در مسابقات منطقه‌ای که در مشهد برگزار شد عناوینی است که توسط ورزشکاران این رشته ورزشی حاصل آمده است.

وی با اشاره به استقبال قابل‌توجه قشر جانباز و معلول استان از این رشته ورزشی نیز تصریح کرد:تمرینات معلولان رایگان انجام می‌شود و هم‌اکنون تمرینات بانوان و آقایان از رده‌های سنی 9 سال به بالا  پیگیری می‌شود.

وی به تلاش فعالان این رشته ورزشی اشاره و اضافه می‌کند:برای ارتقاء سطح ورزشکاران و به‌روزرسانی دانش مربیان و ورزشکاران نیاز به برگزاری کارگاه‌های آموزشی و دوره‌های ویژه خصوصاً با ورزشکاران و مربیان مجرب این رشته ورزشی داریم کسانی که آشنا با معلولیت و تیراندازی با کمان هستند. 

اتفاقیه/ وحدانی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.