سرویس اجتماعی | کد خبر: 30194
تاریخ انتشار: 1397/05/29 - 11:36:15

هم‌زمان با عید قربان؛

۷۰ گروه ثابت و سیار دامپزشکی بر کشتار دام در استان نظارت می‌کنند

مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی گفت:42 گروه ثابت و 33 گروه سیار دامپزشکی استان، 35 دامپزشک و نیز 18 گروه ثابت و سیار ناظر شرعی در مسائل شرعی و نظارت بر ذبح دام قربانی قبل، بعد و حین کشتار نظارت می‌کنند.
۷۰ گروه ثابت و سیار دامپزشکی بر کشتار دام در استان نظارت می‌کنند,

محمدمهدی احمدی در جمع اصحاب رسانه استان با بیان اینکه بازرسان دامپزشکی از ۲۴ ساعت قبل از روز عید قربان به‌صورت حضوری و نیز با تلفنی با شماره ۱۵۱۲ آماده هر نوع ارائه خدمات به شهروندان هستند، اظهار داشت: بیش از نیمی از نیروهای و بازرسان ما در مناطق روستایی و به‌ویژه در منطقه راز و جرگلان بر ذبح دام نظارت خواهند داشت.

وی افزود: برای پیشگیری از وقوع بیماری مشترک بین انسان و دام ازجمله بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، توصیه می‌شود گوشت و آلایش خوراکی دام، دست‌کم به مدت 24 ساعت در دمای یخچال یعنی صفر تا چهار درجه سانتی‌گراد نگهداری و سپس مصرف شود.

احمدی با بیان اینکه ۱۲ مرکز در سطح استان برای عرضه دام زنده تعیین شده است، تصریح کرد: شهروندان حتماً دام زنده موردنیاز خود را از مراکز عرضه تعیین شده توسط دامپزشکی که با بنرهای این اداره کل مشخص شده است تهیه کنند.

وی خاطرنشان کرد: عید قربان سال گذشته دامپزشکی استان 6 هزار و 391 رأس دام را پیش از کشتار مورد بازرسی قرار داد و 2 هزار و 465 مورد لاشه نیز موردبررسی قرار گرفت که ۱۶۷ کیلو گوشت غیرقابل‌مصرف شناسایی و معدوم شد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: ضایعات کشتاری و پوست دام ذبح‌شده را با رعایت اصول بهداشتی به نیروهای شهرداری که طی روز قربان در دو نوبت جمع‌آوری زباله خواهند داشت تحویل دهید و پوست دام ذبح‌شده را نیز باید به متصدیان خرید پوست مستقر در میادین و مراکز عرضه دام تحویل دهید تا از هرگونه انتقال بیماری مشترک انسان و دام جلوگیری شود.

 18 اکیپ سیار و ثابت ناظران شرعی بر ذبح دام نظارت دارند

مسئول دفتر نماینده ولی‌فقیه در اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: هم‌زمان با عید قربان 18 اکیپ ثابت و سیار در روز عید قربان به مردم خدمات‌رسانی و بر ذبح دام نظارت می‌کنند.

 حجت‌الاسلام علیرضا دهقان با بیان اینکه امسال علاوه بر اینکه ناظران شرعی در کشتارگاه‌های استان بر ذبح شرعی نظارت خواهند داشت این اداره کل در روز عید قربان برای امر ذبح شرعی از ظرفیت طلاب این استان استفاده خواهد کرد، اظهار داشت: هم‌زمان با عید قربان علاوه بر 11 ناظر شرعی که به‌صورت ثابت در کشتارگاه‌های استان هستند دو ذبح ذخیره و ۶ طلبه نیز ارائه خدمات می‌کنند.

حجت‌الاسلام دهقان با بیان اینکه تمام تلاش ما این است تا ذبح و کشتارها را به سمت کشتارگاه‌ها سوق دهیم، افزود: برای اجتناب از آلودگی زیست‌محیطی و مسائل بهداشتی و شرعی و جلوگیری از انتقال بیماری‌های مشترک دام و انسان بهتر است از ذبح و کشتار دام در منازل و معتبر خودداری شود.

وی تصریح کرد: اجزای حرام دام از کشتارگاه‌ها  به‌هیچ‌وجه وارد بازار نمی‌شود و اگر در بازار اجزای حرام دام مشاهده شد، از راه‌های غیرمجاز بوده است.

دهقان با بیان اینکه ذابحان استان در زمینه قرارداد با مشکلاتی مواجه هستند که باید رفع شود، خاطرنشان کرد: به دنبال آن هستیم تا اتحادیه ذابحان تشکیل شود اما چون تعداد ذابحان در استان بسیار کم است پیگیری شده این اتحادیه با مشارکت خراسان رضوی تشکیل خواهد شد.

 وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد ذابحان استان 47 نفر است که باید تعداد این افراد به بیش از 50 نفر برسد، افزود: پیگیری‌ها برای برگزاری آزمون برای جذب ذبح موردنیاز در حال انجام است.

انتهای خبر/ آقایی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.