سرویس سیاسی | کد خبر: 30209
تاریخ انتشار: 1397/05/30 - 12:38:04

قوامی در نطق میان دستور

دولت جلوی تنزل مقام ایران در فضای کسب‌وکار را بگیرد

نایب‌رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه نقدینگی کشور از سال ۵۷ تاکنون بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ برابر شده است، گفت: دولت جلوی تنزل رتبه ایران در فضای کسب‌وکار بین‌المللی را بگیرد.
دولت جلوی تنزل مقام ایران در فضای کسب‌وکار را بگیرد,

هادی قوامی روز گذشته (29 مرداد) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تبریک به مناسبت اعیاد پیش رو، گفت: نقدینگی سال 57 در حدود 250میلیارد تومان بوده اکنون به یک‌میلیون و 650 هزار میلیارد تومان رسیده و بیش از 6 هزار و 600 برابر شده است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مهم‌ترین دلیل رشد نقدینگی کسری بودجه دولت‌ها بوده است، افزود:  راهکار بهبود شرایط در حوزه نقدینگی این است که نفت از بودجه جاری دولت جدا شود.

وی ادامه داد: وقتی نفت به فروش می‌رسد و توسط بانک مرکزی تبدیل به ریال می‌شود منابع ارزی بانک مرکزی و پایه پولی افزایش می‌یابد که این خودبه‌خود منجر به افزایش نقدینگی می‌شود که آثار ویران گر آن تورم است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه متوسط رشد اقتصادی کشور از سال 57 تاکنون کمتر از 5 درصد بوده تصریح کرد: این موضوع یعنی باید به‌طور متوسط حدود 6 درصد نقدینگی رشد می‌کرد اما متوسط 25 درصد رشد کرده است.

قوامی با تأکید بر وقتی بیش از 36 درصد درآمدهای دولت از نفت تأمین می‌شود مردم وابسته به دولت می‌شوند، گفت: امروز دولت ‌به‌ دولتِ توزیعی تبدیل‌شده که با این رویه نمی‌توان اشتغال ایجاد کرده و به افزایش بهره‌وری رسید درنتیجه آن شفافیت نیز افزایش نخواهد یافت.

وی با بیان اینکه همه رفتارهای دولت‌ها در جهت غیر شفاف کردن و همچنین بدهکارتر شدن مردم و متخلف‌تر شدن آن‌ها است، افزود: اتفاقات اخیر بازار نشان می‌دهد بانک مرکزی می‌خواهد از طریق فروش سکه نقدینگی را مدیریت کند اما چون دولت برنامه جامعی ندارد اول یک عده سکه می‌خرند بعد که یک عده به تله افتادند آن‌ها را متخلف می‌کنند.

قوامی با تأکید بر اینکه وقتی برنامه جامعیت ندارد به‌جای اینکه کسانی که کار خوب انجام داده‌اند را تشویق کنیم تنبیه می‌کنیم، تصریح کرد: لذا سیاست‌های دولت به‌جای اینکه مبتنی بر تعهد باشد متأسفانه مبتنی بر مصلحت بوده و همه را درگیر می‌کند.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی باید اعلام کند که کسانی که بیش از هزار سکه بخرند متخلف هستند، گفت: زیرا کسانی که با اخذ وام سکه‌های بسیار خریده‌اند متخلف‌اند در این صورت همه رانت‌ها ضبط خواهد شد.

قوامی گفت: وقتی‌که برنامه جامع نداریم برای مواجه با مسائل و مشکلات با این چالش‌ها مواجه می‌شویم.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی فرصت صادرات برای کشور فراهم‌شده آن را به تهدید برای کشور بدل نکنیم، افزود: آمار 4 ماهه سال جاری نشان می‌دهد که ما حدود 15 درصد رشد صادرات داشته‌ایم حدود 15 میلیارد صادرات کشور افزایش‌یافته نسبت به 4 ماهه سال قبل این فرصت باید تقویت شود.

قوامی ادامه داد: ما باید رانت منابع طبیعی را حذف کنیم یعنی ما 8 میلیون بشکه در روز اگر گاز و نفت به داخلی و خارجی می‌دهیم سیاست واحد داشته و به قیمت واقعی بازار بدهیم و به همین قیمت هم تصویر کنیم.

وی با اشاره به رتبه ایران در فضای کسب‌وکار، گفت: رتبه ایران در این حوزه 117 بوده سال گذشته به 120 و سال جاری به 124 تنزل یافته است.

قوامی با بیان اینکه فضای کسب‌وکار در کشور مناسب نیست، افزود: اگر قوه قضاییه از طریق سازمان ثبت‌اسناد و املاک و سایر نهادها پاسخگویی درستی به وزارت اقتصاد نداشته باشند وضعیت کسب‌وکار ما خراب‌تر خواهد شد ازاین‌رو باید تلاش کنیم فضای کسب‌وکار را در این شرایط مناسب کنیم.

قوامی با اشاره به نوسانات نرخ ارز، تصریح کرد: باید سیاست جدید با حمایت صحیح از بازار ثانویه صورت بگیرد تا تقاضا را مدیریت شود در غیر این صورت این بازار نیز آسیب خواهد دید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نایب‌رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مسائل حوزه انتخابیه ازجمله مشکلات کشاورزان باید از سوی مسئولان مربوطه بررسی و رفع شود.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.