سرویس گزارش | کد خبر: 30360
تاریخ انتشار: 1397/06/17 - 12:07:44

گزارش اتفاقیه از دغدغه‌ این روزهای والدین در بلبشوی بازار

زنگ خرید مدرسه

همه‌ساله در آستانه آغاز سال تحصیلی، رفت‌وآمد دانش آموزان با استفاده از سرویس مدرسه به دغدغه جدی خانواده‌ها تبدیل می‌شود و تجربه نشان داده اگر سرویس مدارس ساماندهی نشود و به‌صورت متفرقه فعالیت کنند خسارت‌های جبران‌ناپذیری به جامعه وارد می‌شود.
زنگ خرید مدرسه,

بسیاری از والدین دانش آموزان به دلیل مشغله کاری یا ناتوانی جسمی، امکان همراهی با فرزندشان برای رفت‌وآمد به مدرسه را ندارند و به‌ناچار ایاب و ذهاب فرزندان خود را به سرویس مدارس واگذار می‌کنند و در این میان نرخ سرویس، تعهد و صلاحیت راننده، ایمنی خودرو، حفظ امنیت و سلامت دانش آموزان و مسائلی این‌چنین ذهن آنان را به خود درگیر می‌کند و از این رو در سال‌های اخیر ساماندهی سرویس مدارس به مطالبه جدی اولیای دانش آموزان و رویکرد اصلی متولیان امر تبدیل‌شده و از طرفی متولیان امر و مسئولان مربوطه نیز نظارت بر فعالیت سرویس مدارس را بسیار پراهمیت می‌دانند

اجرای درست و نظارت مستمر بر عملکرد عوامل اجرایی ناوگان حمل‌ونقل دانش‌آموزی گام مهمی است که می‌تواند فضایی ایمن، کارآمد و اثربخش را در حوزه حمل‌ونقل دانش آموزان ایجاد و زمینه اطمینان خاطر والدین، امنیت و سلامت دانش آموزان در مسیر تردد میان خانه و مدرسه و انضباط و رشد اجتماعی آنان را فراهم کند.

یکی دیگر از مباحث که سال‌ها است به‌عنوان دغدغه‌ای مطرح می‌شود، کاراکترهایی مانند بتمن، بنتن، باب اسفنجی، مرد عنکبوتی، میلیون‌ها و غیره هستند که در مدارس ما جولان می‌دهند، این شخصیت‌ها که از آن‌سوی دنیا و از فرهنگی دیگر آمده‌اند و روی دفترچه‌های مشق و جامدادی‌ها تا کوله‌پشتی‌ها و غیره دانش آموزان ما جا خوش کرده‌اند.

این کاراکترها چنین گسترده به دنیای کودکان و نوجوانان ما راه پیداکرده و از دنیای اسباب‌بازی‌ها و پویانمایی‌ها تا نهایتاً فضای تعلیم و تربیت را تسخیر کرده، شاید دلیل این امر را باید در ضعف صنف تولیدکنندگان نوشت‌افزار داخلی، عدم فرهنگ‌سازی مناسب دستگاه‌های ذی‌ربط ازجمله آموزش‌وپرورش و صداوسیما برای کنترل و تغییر ذائقه مخاطب، عدم هم‌افزایی هنرمندان حوزه کودک و نوجوان و تولیدکنندگان نوشت‌افزار برای رقابت در این عرصه و ساخت کاراکترهای ایرانی- اسلامی جستجو کرد.

اما وقتی امسال از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان سال حمایت از کالای ایرانی مطرح شد، آموزش‌وپرورش با توجه به گستردگی مخاطبان می‌تواند با اتخاذ تصمیم‌های درست عامل رشد و توسعه حمایت از تولید ملی و به‌ویژه حمایت از نوشت‌افزار ایرانی باشد و بحث دیگر که در این زمینه فرهنگ‌سازی درزمینهٔ استفاده از کالای ایرانی است.

سرویس مدارس به‌صورت دقیق رصد شوند

یکی از والدین از دغدغه سرویس مدارس می‌گوید: متأسفانه برخی از خودروها، بیش از ظرفیت استاندارد دانش آموزان جابجا می‌کنند.

حمیدی بر لزوم نظارت حداکثری و رصد دقیق سوابق رانندگان تأکید می‌کند کمی افزاید: مهم‌ترین دغدغه والدین انتخاب رانندگانی باصلاحیت کامل برای جابجایی دانش آموزان است و وظیفه اصلی و ضروری مدیران مدارس نیز نظارت دقیق بر عملکرد سرویس مدارس است.

یکی دیگر از والدین بابیان اینکه سلامت جسمانی، روحی و روانی رانندگان سرویس مدارس نیزاز اهمیت بالایی برخورداراست، ادامه می‌دهد: به نظر من باید این مقوله موردتوجه و در اولویت قرار گیرد.

رحیمی بیان می‌کند: بدون تردید با اعمال نظارت مستقیم و غیرمستقیم و مستمر مدیران مدرسه و اولیای دانش آموزان امکان بروز حوادث ناگوار به حداقل ممکن کاهش می‌یابد.

قیمت لوازم‌التحریر در بازار بسیار بالاست

یکی از والدین نیز درزمینهٔ قیمت لوازم التحریردر بازار با گلایه از قیمت‌های نجومی، می‌گوید: هنوز خرید اصلی برای سال تحصیلی جدید باقی مانده است و تنها چند دفتر و مداد رنگه برای فرزندم خریداری کرده‌ام که حدود 120 هزار تومان شده است.

 وی می‌افزاید: به دلیل نداشتن توان مالی کافی اغلب خریدم اجناس ایرانی بوده است تا هزینه کمتری پرداخت کنم اما بازهم قیمت‌ها برای خرید تمام لوازم موردنیاز بالا است.

یکی از فروشندگان لوازم التحریرنیز بابیان اینکه محصولات و برندهای ایرانی نیز کیفیت خوبی دارند، می‌افزاید: اما متأسفانه کالاها و محصولات خارجی به دلیل تنوع و گستردگی تبلیغاتی که برای انها انجام‌شده است، رغبت دانش آموزان و والدین به سمت کالاهای خارجی سوق یافته است

ایزانلو می‌گوید: باید تولیدکنندگان داخل نیز درزمینهٔ ارتقا کیفیت و تنوع در محصولات خود تلاش کنند تا دانش آموزان برای استفاده از این اجناس میل و رغبت پیدا کنند.

وی می‌افزاید: تنها شعار برای استفاده از محصولات و کالای داخل کافی نیست درصورتی‌که تمام بازار از جنس خارجی پرشده است.

بیش از دو هزار دستگاه برای سرویس مدارس تعیین‌شده است

سرپرست آموزش‌وپرورش خراسان شمالی تعداد سرویس‌های مدارس برای جابجایی دانش آموزان را بیش از دو هزار دستگاه عنوان و به اولیای دانش آموزان توصیه کرد: برای سرویس مدرسه فرزندشان به‌هیچ‌عنوان از خودروهای فاقد مجوز و برچسب تاکسیرانی استفاده نکنند.

عباس سعیدی می‌افزاید: امسال نظارت بیشتر و سختگیرانِ تر نسبت به به‌کارگیری رانندگان سرویس مدارس انجام‌شده است و تنها با رانندگانی که تأیید صلاحیت‌های لازم را از طریق را از مراکز زی ربط کسب کرده‌اند قرارداد منعقدشده است تا از این طریق جلوی بسیاری از انحرافات و مشکلات احتمالی گرفته شود.

سعیدی می‌افزاید: نظارت بر سرویس‌های دانش‌آموزی مدارس با همکاری سایر نهادها به‌عنوان یکی از اولویت‌های جدی در دستور کار قرار دارد تا از ظهور و بروز برخی از نابسامانی‌ها در این حوزه پیشگیری شود که در چنین شرایطی، آرامش و امنیت مطلوب‌تری ایجاد می‌شود که برای دانش آموزان، اولیای آن‌ها و مدارس، مؤثر و سازنده خواهد بود.

وی بابیان اینکه امسال برای حدود 17 هزارو 498 دانش‌آموز در استان سرویس مدارس ساماندهی خواهند شد، می‌گوید: از این تعداد سه هزارو 292 دانش‌آموز در روستاها هستند.

سرپرست آموزش‌وپرورش خراسان شمالی تصریح می‌کند: برای سال تحصیلی جدید 456 دستگاه مینی‌بوس ف چهار دستگاه اتوبوس، سه هزار و 82 سواری و 26 ون برای جابجایی دانش آموزان در نظر گرفته‌شده است.

سعیدی در خصوص خرید لوازم التحریرنیز با تاکید به اولیاء دانش آموزان برای خرید لوازم التحریرو محصولات داخلیف می‌گوید: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری برای حمایت از کالا و محصولات ایرانی و کمک به اشتغال کشور باید خرید محصولات ایرانی در دستور کار والدین باشد و سعی شود تا به ایسسن سمت سوق یابند.

طرح ویژه برای نظارت بر بازارلوازم التحریرانجام می‌شود

رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز با بیان اینکه برنامه‌های مستمر برای بازدید از سطح بازار اعم از انبارها و غیره همواره انجام می‌شود، می‌گوید: علاوه بر این برنامه‌ها و طرح ویژه برای ایام مشخص انجام می‌شود که در استانه سال تحصیلی جدید نظارت ویژه بر بازار لوازم التحریر و نیز فرم مدارس در دستور کارسازمان صنعت و معدن است.

ابراهیمی با بیان اینکه در حال حاضر براساس گزارشات رسیده اغلب گلایه‌ها بر گرانی لوازم التحریر و سایر موارد مورد نیاز دانش آموزان است، می‌افزاید: اما این کرانی ازمبدا است و اصناف ما مقصر نیستند اما با هر گونه تخلف از سوی آنان برخورد می‌شود.

وی تصریح می‌کند: در طرح ویژه برای نظارت بر بازار لوازم‌التحریر حداقل با یک اکیپ مستمر از ابتدای شهریور تا آغاز سال تحصیلی جدید انجام می‌شود.

انتهای خبر/اقایی

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.