سرویس اقتصادی | کد خبر: 30378
تاریخ انتشار: 1397/06/18 - 10:07:50

بازار مسکن خراسان شمالی در تلاطم است

یک کارشناس مسکن در راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: نبود ثبات در اقتصاد، سبب بلاتکلیفی برای سازندگان و تلاطم در بازار مسکن و ساخت‌وساز شده است.
بازار مسکن خراسان شمالی در تلاطم است,

مجید محمدی اظهار داشت: با توجه به بی‌ثباتی اقتصاد و افزایش قیمت‌ها، خریدار و سازنده مسکن در بلاتکلیفی به سر می‌برند و تا زمانی که وضعیت اقتصادی تعیین تکلیف نشود وضعیت مسکن هم بلاتکلیف می‌ماند و سازنده‌ها و سرمایه‌گذاران هم سرگردان هستند.

وی افزود: وضعیت مسکن، تابع وضعیت اقتصادی کشور است تا زمانی که ثبات در اقتصاد نباشد، افزایش قیمت‌ها ادامه دارد و مسکن هم به‌تبع آن گران‌تر می‌شود.

محمدی اظهار داشت: قیمت مسکن، متأثر از افزایش قیمت ارز، دچار تغییر شده و بشدت افزایش‌ یافته است و در این میان، توان خرید مردم در جامعه برای خرید مسکن کاهش یافته است.

این کارشناس مسکن در راه و شهرسازی خراسان شمالی با بیان اینکه مسکن یکی از نیازهای اساسی مردم است گفت: اکنون تقاضا برای آن زیاد است اما توان مردم برای خرید مسکن پایین آمده است و از طرفی عرضه مسکن در بازار کم شده است.

وی افزود: با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی و بالا رفتن قیمت تمام‌شده تولید مسکن، سازندگان بلاتکلیف شده‌اند.

وی تصریح کرد: شماری از سرمایه‌گذاران که در نقاط خاصی از شهر سرمایه‌گذاری کرده و از وجود خریدار محصول خود اطمینان دارند، دست‌وپا شکسته ساخت‌وساز انجام می‌دهند اما در مجموع اکنون ساخت‌وساز کمتر شده است.

محمدی گفت: سازنده‌ها از ماه‌های اخیر، پروژه‌ها را تعطیل و یا نیمه تعطیل کرده‌اند و از این رو، محصولی برای عرضه، به بهره‌برداری نرسیده است از این رو مسکن برای عرضه وجود ندارد

این کارشناس مسکن در راه و شهرسازی خراسان شمالی تصریح کرد: ساخت مسکن، فرآیندی زمان‌بر است و بی‌ثباتی‌ها در اقتصاد سبب شده تا مسیر بازار در ماه‌های آتی، مسیر مشخص نباشد از این رو سرمایه‌گذاران حوزه مسکن بلاتکلیف هستند.

وی اظهار داشت: در شرایط اقتصادی اکنون، سازنده خیال آسوده‌ای ندارد که با افزایش قیمت مصالح و افزایش قیمت تمام‌شده تولید، قیمت فروش در آینده مناسب باشد و سود مورد انتظار حاصل شود و از طرفی، با روند رو به افزایش قیمت‌ها، قدرت خرید مردم برای تأمین مسکن کاهش یافته است

محمدی درباره پیگیری‌ها برای افزایش قیمت سقف تسهیلات بانکی و کمک به ساخت مسکن گفت: افزایش سقف تسهیلات بانکی، راهکار خوبی در این زمین نیست و نمی‌تواند اقدام خوبی برای رونق بازار مسکن باشد زیرا افزایش میزان تسهیلات دریافتی تنها منجر به بدهکارتر شدن متقاضیان وام‌ها شده و توان بازپرداخت کاهش می‌یابد.

وی درباره ساخت‌وسازهای مشارکتی گفت: اکنون قیمت مصالح، مقطوع نیست و نمی‌توان برآورد درستی از قیمت تمام‌شده تولید مسکن انجام داد و سهم مشارکت را مشخص کرد

وی با بیان اینکه افزایش قیمت زمین به‌اندازه افزایش قیمت مصالح نبوده است گفت: در این شرایط تعادل که در ابتدای قرارداد مشارکتی مدنظر بوده، در اجرا به هم می‌خورد، از این رو سازندگان رغبتی برای ساخت‌وساز مشارکتی ندارند.

این کارشناس مسکن در راه و شهرسازی خراسان شمالی تأکید کرد: برای رونق بازار مسکن، باید وضعیت اقتصادی به ثبات برسد.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.