سرویس سیاسی | کد خبر: 30394
تاریخ انتشار: 1397/06/20 - 12:06:27

در شرايط تحريمي و دشوارتر شدن جذب سرمایه‌های خارجي

سرمايه عظيم داخلي استان را به‌سوی كدام صنايع هدايت كنيم؟

نااميدي و بی‌اعتمادی بخشي از مردم نسبت به آينده، بزرگ‌ترین معضل امروز جامعه ايران است. متأسفانه دولت نتوانسته درزمینهٔ بهبود وضعيت اعتماد عمومي و اميد به آينده موفق باشد و اساساً در اين عرصه، نمودار، نزولي است. اين وضعيت به استان‌های كوچك نظير استان ما نيز تسري داشته است؛ جوانان كم اميد به آينده، وضعيت اشتغال بد، وضعيت درآمد عمومي نامناسب و همه ذهن‌ها نيز، درگير رانت‌ها و سوءاستفاده‌ها. در اين شرايط، صحبت از توطئه‌های بی‌شمار و فضاسازی‌های مكرر و با برنامه مخالفان عليه منافع ملي كشور هم كمتر گوش شنوايي پيدا می‌کند. بايد براي اين وضعيت، چاره‌اندیشی كرد. اتحاد استاني ضروري است؛ فارغ از نگاه‌های سياسي و اجتماعي بايد نشست و برنامه‌ریزی كرد. استانِ در قعر جدول توسعه‌یافتگی، بايد از مرحله سیاست‌بازی عبور كند تا اميد و اعتماد و كار و فعاليت رونق بگيرد.

متأسفانه در استان خودمان هم با طرح موضوعات موهوم نظير پالايشگاه كال ايماني اعتماد عمومي در وضعيت مناسبي نيست ولي عموماً در اين شرايط می‌توان برنامه‌ریزی‌های اساسي و بنیادین‌تری انجام داد و درحالی‌که شاخک‌های ضد فساد جامعه تيزتر از هميشه است، می‌توان كارهاي بزرگي انجام داد. در شرايطي كه احتمال سرمایه‌گذاری خارجي به دليل تحریم‌های جديد امريكا دشوارتر از هميشه است، بايد به فكر ظرفیت‌های داخلي بود. بايد به تجربه‌های كشورهايي كه شرايط مشابهي داشته‌اند، نظر افكند و ايده گرفت. امروز، سرمايه عظيمي در دست بخشي از جامعه است. حجم سرمایه‌ای كه بازار مناسب و مطمئني هم براي سرمایه‌گذاری ندارد و مترصد فرصتي است براي روانه شدن به‌سوی اطمينان و آینده‌نگری. سیاست‌گذاران و تصميم سازان و تصميم گيران استان شايسته است كه در اين باب، جلسات مدون و معطوف به نتیجه‌ای در جهت تهيه يك برنامه اجرايي براي گسيل اين سرمایه‌ها به‌سوی صحنه‌های مطمئن سرمایه‌گذاری برگزار و هرچه سریع‌تر، شروع به كار و فعاليت كنند. طبیعتاً با كاهش قيمت ارز كه تبعات گسترده‌ای در وضعيت اقتصادي و حتي سياسي و اجتماعي كشور و استان دارد، می‌توان روي توليد بيش از گذشته متمركز شد. اما بايد به قول رئیس مجلس، حتي به شكل موقت، مقررات و قوانين دست و پاگير را كنار گذاشت و با اراده‌ای عمومي در سطح مديران ارشد استان، مشكلات تولیدکننده‌ها را مرتفع كرد. در اين زمينه تأکید بر اراده عمومي، همراهي و همكاري همه نهادها و نه‌فقط نهادهاي دولتي است. در اين ميان، نقش نماينده محترم ولی‌فقیه در استان، دادستان محترم و نمايندگان محترم قوه قضاييه و مجلس و مديران ارشد دولتي ضروري است. اگر بين اين نهادها، اعتماد كافي در جهت توسعه استان وجود داشته باشد، اتفاقات بسيار بزرگي رخ خواهد داد.

در بخش توليد و حمايت از بخش خصوصي كه براي احياي صنايع موجود يا توليد محصولات جديد، نياز به سرمايه دارد، می‌توان با استفاده از ظرفيت کم‌نظیر بنياد بركت تحرك فوق‌العاده‌ای ايجاد كرد. برداشت اشتباهي درباره مشاركت بنياد بركت در طرح‌های توليدي ميان فعالان عرصه صنعت برقرار است كه بايد تصحيح شود. اين باب، نياز به يادداشت مستقلي دارد كه به‌زودی عرضه خواهد شد. با توجه به قيمت ارز و به‌ صرفه شدن صادرات می‌توان درزمینهٔ هاي مختلفي ازجمله مواد خوراكي يا محصولات پالایشگاه‌های كوچك براي بازارهاي كشورهاي همسايه برنامه‌ریزی كرد. طبيعي است كه بامطالعه دقيق و سريع و بهره بردن از تجربه اتاق‌های بازرگاني می‌توان بازارهاي خوب و به‌صرفه كشورهاي منطقه را نيز احصاء كرد.

يكي ديگر از زمینه‌های بسيار مهم كه می‌تواند همچون لوكوموتيوي، صنايع مختلف را به كار اندازد و اشتغال بسيار خوبي در استان ايجاد كند و سرمایه‌های فراوان مردم را وارد چرخه اقتصادي استان كند، ساخت مراكز گردشگري و ويلاهاي شخصي در مناطق خوش آب‌وهوای استان است. اگر از مسير فيروزكوه، از بجنورد به سمت پايتخت سفر کرده باشيد، حتماً حجم عظيم ويلاهاي منطقه آبسرد را دیده‌اید. باوركردني نيست كه چنين منطقه‌ای، چنان حجم عظيمي از سرمايه تهرانی‌ها را جذب خود كرده باشد. منطقه مشاء در جاده هراز نيز همین‌طور. منطقه چادگان در اصفهان، منطقه كردان در كرج، منطقه كلاردشت، منطقه گيلاوند كه هیچ‌کدام نزديك دريا نيستند و به‌واسطه آب‌وهوای خوب و مناظر چشم‌نواز، حجم عظيمي از سرمایه‌های داخلي را جذب و اشتغال فوق‌العاده‌ای هم ايجاد کرده‌اند. شايد در دوره‌هایی تلاش‌هایی هم در اين جهت در استان شده كه بنا به دلايلي، پيش نرفته است اما با توجه به وضعيت اقتصادي و اشتغال كشور و شرايط تحريمي، بايد به خودمان تكيه كنيم و بر پایه توان مالي داخلي، رونقي در ابعاد مختلف استان ايجاد كنيم. طبیعتاً اين مسير، نياز به بررسي و وضع مقررات ويژه هم دارد كه در صورت داشتن اراده كافي، می‌توان حتي مهندسان و كارگران هم استاني را از پايتخت و ديگر شهرها به استان كشاند و تحركي عظيم در بخش اشتغال و گردش سرمایه ایجاد و در كنارش كانون خانواده‌ها را نيز گرم‌تر كرد.

مجيد رئوفي/ پژوهشگر توسعه و دانشجوي دكتراي سیاست‌گذاری انرژي


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.