سرویس اقتصادی | کد خبر: 30410
تاریخ انتشار: 1397/06/21 - 10:04:25

گزارش اتفاقیه از ماراتن قیمت‌ها در بازار مسکن؛

خریداران و سازندگان مسکن در بلاتکلیفی

طی ماه‌های اخیر بازار ارز دچار نوساناتی شده که بر تمام حوزه‌ها تأثیرگذار بوده است و یکی از این حوزه‌ها بازار مسکن است که موجب شده تا آینده بازار ملک و مسکن در ابهام باشد.
خریداران و سازندگان مسکن در بلاتکلیفی,

کارشناسان اظهار می‌کنند بازار مسکن در حال گذر از مرحله رکود است اما برخی بر این باورند که این شرایط باعث می‌شود در بازار مسکن حالت شکننده شود و نتوان با قطعیت از رونق بازار املاک سخن گفت.

خریدوفروش ملک این روزها دچار نوسان شده تا خریداران و فروشندگان ملک در حالت ابهام قرار بگیرند.

 مسکن نسبت به سال گذشته افزایش قیمت زیادی داشته است و این موضوع موجب کاهش قدرت خرید مردم و افت معاملات در سال جاری نسبت به ماه‌های ابتدایی سال شده است.

 طبق نظر کارشناسان باید رشد در هر بازاری به میزان معقول باشد و اکنون با توجه به اوج‌گیری قیمت‌ها در بازار‌های موازی نباید انتظار رشد چند برابری در قیمت مسکن را داشت، زیرا هر کالایی در هر معقول رشد قیمت خواهد داشت و اگر این رویه بیش‌ازحد ادامه داشت موجب رکود به‌ویژه در بخش مسکن می‌شود.

بازار مسکن را نباید با بازار‌های مقایسه و در این شرایط اگر بازار ارز و طلا ثبات قیمت نداشته باشد بازار مسکن در ادامه راه به رکود تورمی دچار خواهد شد.

افزایش مصالح نیز تا حدودی بر ساخت‌وساز مسکن در قیمت تمام‌شده مسکن تأثیر داشته است.

اکنون نظر کارشناسان در بخش مسکن این است که رشد بیش‌ازحد مسکن موجب می‌شود تا قدرت خرید مردم کاهش یابد و با این شرایط بازار روند رکودی در پیش خواهد گرفت و به تعبیری بازار کشش رشد مجدد قیمت‌ها را ندارد که باید مسئولان برای ثبات برنامه‌ریزی درستی انجام دهند تا شاهد رفع مشکلات در بازار مسکن باشیم.

طی ماه‌های آینده بازار مسکن تثبیت می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی نیز در این باره به اتفاقیه می‌گوید: نوسانات مسکن به اوج خود رسیده است و به نظر می‌رسد بعدازاین بازار و قیمت مسکن تثبیت شود.

مجید پور عیسی با بیان اینکه نوسانات به وجود آمده در بازار و نیز بازار مسکن به سیاست‌های کلان کشور بستگی دارد، می‌افزاید: با توجه به اینکه طی روز گذشته شاهد پایین آمدن قیمت ارز بودیم به نظر می‌رسد به‌زودی قیمت ارز به تثبیت برسد.

وی تصریح می‌کند: طی چندماه اخیر شاهد افزایش قیمت مسکن در بازار بودیم و اکنون مسکن رشد قیمتی خود را داشته است و به نظر نمی‌رسد در آینده بیش از این مسکن افزایش قیمت داشته باشیم.

وی می‌گوید: اگر نقدینگی سرگردان در بازار به‌جای ورود به سمت بازار ارز و سکه و غیره به سمت تولید برود می‌توان گفت در این زمینه به ثبات خواهیم رسید.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی می‌گوید:طی ماه‌های اخیر شاهد آن هستیم که عده‌ای در بازار مسکن وارد نمی‌شدند، اکنون به این بازار ورود پیداکرده‌اند که این یک آسیب است.

وی با بیان اینکه طی شرایط و التهابات ارزی محصولات و مصالح ساختمانی نیز افزایش داشته است، افزود: با توجه به اینکه نوسانات ارزی در کشور نیز در حال تثبیت است که با این ثبات به نظر می‌رسد بعدازاین ساخت‌وساز مسکن نیز تداوم پیدا کند.

پور عیسی ادامه می‌دهد: بازار مسکن طی چند سال گذشته افزایش قیمت آنچنانی نداشتیم و اکنون قیمت مسکن بسیار افزایش یافت و با ثبات قیمت در آینده، تقاضا برای مسکن و نیز ساخت‌وساز افزایش خواهد یافت.

 خریداران و سازنده مسکن در بلاتکلیفی به سر می‌برند

یک کارشناس مسکن نیز با بیان اینکه نبود ثبات در شرایط اقتصادی و نوسانات ارزی، سبب بلاتکلیفی برای سازندگان و خریداران در بازار مسکن و ساخت‌وساز شده است، به خبرنگار ما می‌گوید: وضعیت مسکن تا زمانی که وضعیت اقتصادی تعیین تکلیف نشود همین روال و سرگردانی وجود خواهد داشت.

موسوی می‌افزاید: قیمت مسکن، متأثر از افزایش قیمت ارز، دچار تغییر شده و بشدت افزایش‌ یافته است و توان خرید مردم در جامعه برای خرید مسکن کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه بازار مسکن نیز همانند سایر حوزه‌ها متأثر از افزایش قیمت ارز، دچار تغییر شده و همین روند باعث شده تا وضعیت بازار مسکن برای ماه‌های آینده مشخص نباشد از این رو سرمایه‌گذاران حوزه مسکن بلاتکلیف هستند.

این کارشناس حوزه مسکن می‌افزاید: افزایش قیمت مصالح و افزایش قیمت تمام‌شده تولید بر روند ساخت‌وساز نیز تأثیر خوبی نداشته است.

وی اضافه می‌کند: بازار مسکن دوره رکودی خود را از سال ۹۲ آغاز و تا اواخر سال ۹۵ ادامه داد و از اواخر سال ۹۵ با یک رونق ملایمی در سال ۹۶ رونق بازار مسکن به شکل محسوسی خود را نشان داد.

موسوی تصریح می‌کند: از نیمه دوم سال ۹۶ و از زمان کاهش دستوری نرخ سود بانکی رونق و افزایشی قیمت مسکن شتاب بیشتری گرفت و قیمت مسکن با یک رشد قابل‌ملاحظه‌ای مواجه شد.

 در حال حاضر توقف در ساخت‌وساز مسکن وجود دارد

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان می‌گوید: در حال حاضر به دلیل شرایط نابسامان اقتصادی و نوسانات قیمت‌ها، به‌نوعی توقف در ساخت‌وساز مسکن وجود دارد.

رمضانی تصریح می‌کند: سازمان نظام‌مهندسی درزمینهٔ ساخت‌وساز و طراحی فعالیت دارد که طی دو یا سه ماه ابتدای امسال افزایش ساخت‌وسازها نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته‌ایم اما با جمع‌بندی آمار ۶ ماهه امسال مشخص می‌شود که این نوسانات بر کاهش ساخت‌وساز در ماه‌های اخیر تأثیر داشته است.

وی بیان می‌کند: در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت مصالح و نوسان و عدم ثبات در بازار توقفی در ساخت‌وساز وجود دارد و بسیاری از کارفرمایان کار را متوقف کرده‌اند و برخی از کارفرمایان که قبل از افزایش قیمت‌ها مصالح خود را پیش‌خرید کرده بودند توانسته‌اند فرایند ساخت‌وساز خود را ادامه دهند.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان می‌گوید: اگر این وضعیت رکود و عدم ثبات در بازار به‌ویژه در قیمت مصالح ساختمانی همچنان ادامه داشته باشد قطعا به نفع بازار مسکن نیست و باید مسئولان و کارشناسان اقتصادی درزمینهٔ مهار و رفع مشکلات اقتصادی برنامه‌ریزی‌های کاربردی داشته باشند.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن و نیز توقف در ساخت‌وساز تا حدودی ناشی از افزایش قیمت مصالح و تجهیزات ساختمانی است، می‌افزاید: اما این افزایش قیمت مسکن بیشتر به دلیل رکودی بوده است که سال‌ها در بازار مسکن حکم‌فرما بود و اکنون با افزایش قیمت مسکن خود را نشان داده است.

وی تصریح می‌کند: طی سال‌های گذشته مسکن وارد رکود شده بود که اکنون قیمت مسکن در یک سال گذشته عقب‌افتادگی خود از رکود تا حدودی جبران کرده است.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان می‌گوید: برخی از التهابات به وجود آمده در بازار مسکن نیز به دلیل سوءاستفاده برخی از افراد سودجو است که در این شرایط برافزایش قیمت‌ها دامن می‌زنند و باعث ایجاد قیمت‌های غیر کارشناسی می‌شوند.

رمضانی می‌افزاید: باید این وضعیت مهار شود تا سبب افزایش بیش از این در بازار نباشیم.

وی با بیان اینکه مسکن یکی از کالاهای ضروری خانواده‌ها در جامعه است که نباید بیش از تحت تأثیر این نوسانات قرار بگیرد، بیان می‌کند: باید زمینه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دیگر و  شرایط سودآوری در سایر حوزه‌ها فراهم شود تا افرادی در بازار مسکن ایجاد التهاب نکنند.

وی می‌افزاید: متأسفانه امروزه عده‌ای از افراد به بازار مسکن به‌عنوان سرمایه‌ای نگاه می‌کنند و با خریدوفروش مسکن قصد دارند تا به سودهای کلان برسند اگر این روند خریدوفروش در بازار مسکن ادامه پیدا کند به‌زودی شاهد مشکلات بسیاری در این حوزه خواهیم بود.

رمضانی ادامه می‌دهد: اما اگر همین سرمایه‌ها و نقدینگی در تولید و ساخت‌وساز مسکن هزینه شود باعث ثبات در بازار مسکن می‌شویم.

 خریدوفروش مسکن در بازار به‌شدت کاهش‌یافته است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بجنورد گفت: طی ماه‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن، خریدوفروش مسکن در بازار به‌شدت کاهش‌یافته است.

محمدزاده با بیان اینکه قیمت مسکن در استان و نیز بجنورد بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است که سبب شده در چند ماه اخیر خریدوفروش مسکن در بازار به‌شدت کاهش‌یابد، می‌افزاید: مردم توانایی مالی برای خرید مسکن ندارند و با توجه به درآمد پایین خانوارها با افزایش قیمت‌ها، توان مالی در بازار کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه تا زمانی که در بازار و نوسانات ارزی ثبات ایجاد نشود، پیش‌بینی می‌شود وضعیت افزایش قیمت مسکن در آینده ادامه داشته باشد، تصریح می‌کند: با افزایش قیمت و نوسان ارز و افزایش قیمت مصالح ساختمانی، هزینه تمام‌شده تولید مسکن به‌شدت افزایش‌یافته است.

وی می‌افزاید: در ماه‌های اخیر، افزایش چشمگیر قیمت مصالح ساختمانی سبب بروز مشکل برای سازندگان و ساخت‌وساز در بازار مسکن شده است.

محمد زاده افزود: به‌طوری‌که سازندگان مسکن در بلاتکلیف هستند و بسیاری از کارفرمایان نیز برای ادامه فعالیت برای ساخت به مشکل خورده‌اند.

وی تصریح کرد:  امسال بازار مسکن و ساخت‌وساز بعد از گذشت سال‌ها وارد رونق شده بود، اما ساخت‌وسازها هم‌اکنون دوباره دچار رکود و متوقف‌شده است.

انتهای خبر/ آقایی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.