سرویس اقتصادی | کد خبر: 30444
تاریخ انتشار: 1397/06/25 - 10:51:51

گزارش اتفاقیه از اجرای یک مصوبه ستاد تنظیم بازار استان؛

بازار تنظیم قیمت گوشت بی‌سروصدا بسته شد

بازار تنظیم قیمت گوشت بی‌سروصدا بسته شد,

قیمت بالای گوشت قرمز در بازار این روزها در کنار سایر مشکلات در جامعه وجود دارد و سبب کاهش قدرت خرید مردم شده است و می‌توان گفت این روزها با شرایط کنونی اقشار با درآمد متوسط و پایین این ماده غذایی را از سبد خانوار حذف کرده‌اند.

در این شرایط به‌منظور تنظیم بازار طی هفته گذشته نخستین محموله گوشت قرمز وارداتی به استان وارد و توزیع آن طی مدت سه روز انجام شد.

توزیع گوشت گرم گوسفندی طرحی بود که در کنار از مزیت‌هایی که مسئولان برای آن مطرح کرده بودند اما بر اساس گزارش‌های میدانی خبرنگار ما، از سوی مردم ایراداتی نیز بر آن وارد شد که مسئولان ذی‌ربط قول رفع این ایرادات برای توزیع مجدد آن در مراحل بعدی را دادند.

با توجه به مصوبه ستاد تنظیم بازار استان این گوشت با هدف تنظیم بازار و تعادل قیمت گوشت گرم گوسفندی عرضه شد و باید با قیمت هرکیلو ران 38 هزار و 500 و هر کیلو سردست 36 هزار و 500 تومان به مصرف مردم عادی می‌رسید؛ در ابتدای امر اطلاع‌رسانی دقیقی برای مراکز عرضه این گوشت انجام نشد و همین امر سبب شد تا اکثر مردم استان از اجرای این طرح اظهار بی‌اطلاعی کنند و درعین‌حال بازار توزیع 4 تن و 485 کیلوگرم گوشت طرح تنظیم قیمت‌ها بعد از سه روز بی‌سروصدا بسته شد.

 از توزیع گوشت گرم گوسفندی با قیمت پایین بی‌خبر بودیم

یکی از شهروندان در مقابل سؤال خبرنگار ما در خصوص توزیع گوشت گرم گوسفندی استرالیایی می‌گوید: از توزیع گوشت گرم وارداتی طرح تنظیم بازار در استان بی‌اطلاع هستم و چنین خبری به گوشم نخورده است.

رحمانی می‌گوید: در خصوص توزیع گوشت منجمد با قیمت پایین‌تر از بازار در برخی از مراکز و فروشگاه‌ها شنیده بودم اما در این رابطه اطلاعی ندارم.

یکی دیگر از شهروندان با بیان اینکه از اخبار استانی از توزیع گوشت گرم گوسفندی وارداتی با خبر شدم، می‌افزاید: اما نمی‌دانستم این گوشت در کجا توزیع می‌شود و به همین خاطر به دنبال خرید آن نیز نرفتم درحالی‌که با توجه به قیمت آن، توانایی خرید گوشت بعد از مدت‌زمانی را داشتم.

سعیدی ادامه داد: قیمت گوشت بسیار بالا رفته و توانایی خرید آن را نداریم و اگر توزیع گوشت با چنین قیمت پایین در استان وجود داشته باشد بسیار خوب است اما چرا مراکز خرید به‌طور دقیق اطلاع‌رسانی نشد.

 یکی دیگر از شهروندان که از یکی از مراکز توزیع این گوشت خرید کرده بود به خبرنگار ما گفت: من از توزیع و فروش گوشت قرمز گوسفندی با این قیمت پایین اطلاع نداشتم اما وقتی از این محل می‌گذشتم چون بنر نصب شده بود متوجه فروش گوشت شدم و به داخل مغازه آمدم تا از این موضوع باخبر شدم و از این گوشت خریدم.

وی می‌افزاید: قیمت و کیفیت گوشت گرم گوسفندی وارداتی خوب بود و من از خریدم راضی هستم.

یکی دیگر از شهروندان که او نیز ادعا می‌کرد اتفاقی از توزیع این گوشت در نزدیکی محل کار خود مطلع شده است، می‌گوید: برای خرید به مغازه مراجعه کردم اما من پول و توان خرید تنها دو کیلو گوشت را داشتم و فروشنده اعلام کرد که باید یک شقه از لاشه گوسفند که حدود ۴ کیلو و نیم کیلو است را کامل بخرید که من توانایی خرید آن را نداشتم.

وی می‌افزاید: توزیع گوشت تنظیم بازار باید جوری باشد که مردم عادی که درآمد زیادی ندارند نیز قادر به خرید باشند.

یکی از نمایندگان مراکز توزیع گوشت گرم گوسفندی که از توزیع این گوشت انصراف داده بود نیز می‌گوید: این تصمیم به‌یک‌باره گرفته شد و من آمادگی برای توزیع این میزان گوشت را در این محله نداشتم به همین دلیل از توزیع آن انصراف دادم.

یکی دیگر از نمایندگان مراکز توزیع نیز با اشاره به کاهش تقاضای مردم برای خرید گوشت، تصریح می‌کند: تعداد مشتریان برای خرید گوشت کاهش یافته است و احتمال دادم این میزان گوشت در مدت دو سه روز به فروش نرسد و از قبول مسئولیت توزیع گوشت انصراف دادم.

وی می‌افزاید: سود توزیع این گوشت نیز بسیار کم است و برای قصابان صرف ندارد.

یکی از قصابان که به‌عنوان مرکز توزیع این گوشت انتخاب شده بود که از توزیع گوشت گرم طرح تنظیم بازار راضی بود، می‌گوید: توزیع این گوشت مورد استقبال مردم بود و مردم با شنیدن قیمت آن بسیار از آن استقبال کردند و از کیفیت آن نیز راضی بودند.

وی می‌افزاید: هرچند ما این گوشت را طی دو سه روز به اتمام رساندیم اما اطلاع‌رسانی در خصوص توزیع گوشت گرم گوسفندی بسیار ضعیف بود و خیلی از مردم به‌ویژه اقشار ضعیف اصلاً از این طرح اطلاعی پیدا نکردند.

وی با بیان اینکه مشتریانی که از این گوشت خریداری کردند نیز برحسب اتفاق از توزیع گوشت گرم در این مرکز مطلع شدند، ادامه می‌دهد: بنا بر تصمیمات جلسه تنظیم بازار موظف بودیم تا هر لاشه گوسفند را به چهار قطعه و به هر نفر یک قطعه داده شود که این ‌یکی از ایرادات این طرح بود و  بسیاری از مردم توان خرید این مقدار به‌صورت یکجا را نداشتند.

 برخی مراکز آمادگی توزیع این میزان گوشت را نداشتند

رئیس اتحادیه قصابان بجنورد با بیان اینکه همواره برای تنظیم بازار در استان در مواقعی که نیاز باشد تمهیدات لازم اندیشیده می‌شود، تصریح می‌کند: چون وارد شدن این گوشت به استان به‌صورت ناگهانی اتفاق افتاد و چون گوشت کالایی است که باید در اسرع وقت برای آن تصمیم‌گیری و توزیع آن انجام شود مراکز که به‌صورت ناگهانی به آن‌ها پیشنهاد توزیع داده‌شده بودند آمادگی توزیع این میزان گوشت را نداشتند.

قاسم‌زاده در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه هرساله در آستانه ماه محرم تقاضا برای گوشت در بازار افزایش می‌یابد، می‌افزاید: در این ایام که تقاضا از سوی مردم زیاد است تلاش می‌شود تا با عرضه گوشت تنظیم بازار به‌نوعی تعادل بین عرضه و تقاضا ایجاد شود تا مردم نگرانی درزمینهٔ کمبود این ماده پروتئینی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه با تلاش ستاد تنظیم بازار استان گوشت پیش سرد استرالیایی به میزان بیش از چهار تن به استان وارد شد، می‌گوید: توزیع این گوشت طرح خوبی بود و برای اولین بار به‌صورت آزمایشی در استان توزیع شد و مسلماً هر طرحی در آغاز با ایراداتی مواجه خواهد شد که برای مراحل بعدی این موارد رفع خواهد شد.

قاسم‌زاده با بیان اینکه یکی از ایرادات این طرح عدم اطلاع‌رسانی درست بود، می‌افزاید: اما در این طرح توزیع گوشت در مرحله اول میزان گوشت بسیار کم بود و این‌یکی از دلایلی بود که توزیع گوشت گرم گوسفندی به‌صورت گسترده اطلاع‌رسانی نشد اما برای مراحل بعدی که میزان گوشت افزایش یابد اطلاع‌رسانی گسترده انجام خواهد شد.

رئیس اتحادیه قصابان بجنورد بیان می‌کند: با توجه به مصوبه جلسه تنظیم بازار پنج مرکز توزیع و یک مرکز رزرو برای توزیع گوشت گرم گوسفندی معین شد اما به دلیل برخی از موارد این گوشت در سه مرکز توزیع شد و مابقی انصراف دادند.

وی می‌گوید: اما به‌طورکلی توزیع گوشت گرم وارداتی استرالیایی در استان موفق بود و مردم از آن استقبال خوبی داشتند.

وی تصریح می‌کند: در هر مرکز نیز نظارت و مأمور بازرسی وجود داشت و این گوشت‌ها  به دست مصرف‌کنندگان واقعی رسید.

قاسم‌زاده ادامه می‌دهد: یکی دیگر از ایرادات این طرح این لکه که برخی از مردم توان خرید یک‌چهارم از لاشه که معادل حدود چهار و نیم  کیلو بود را نداشتند که در مراحل بعدی باید موردتوجه باشد.

طرح توزیع گوشت گرم وارداتی در استان مورد استقبال بود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز با بیان اینکه طرح توزیع گوشت گرم وارداتی در استان مورد استقبال مردم بود، می‌گوید: طبق مصوبه کارگروه، قرار شد هر لاشه به 4 قسمت تقسیم و به هر فرد متقاضی فقط یک قطعه با صدور فاکتور دو برگی و در حضور بازرس انجام شد.

یحیی نیکدل ادامه می‌دهد: با توجه به محدودیت زمان برای عرضه این گوشت، قرار بود طبق مصوبه کارگروه در 6 مرکز عرضه شود اما برخی  مراکز تعیین‌شده برای توزیع این گوشت موافقت نکردند.

نیکدل با بیان اینکه در این مرحله از توزیع گوشت گرم گوسفندی بیش از چهار تن و ۳۰۰ گرم گوشت توزیع شد که با توجه به نظارت‌ها به دست مردم عادی رسید، تصریح می‌کند: تلاش می‌کنیم تا توزیع این گوشت در استان استمرار داشته باشد.

وی بیان کرد: این مرحله از توزیع گوشت تنظیم بازار شاید ایرادهایی بر آن گرفته شد اما موارد آسیب‌شناسی شده است تا در مراحل بعدی رفع شود.

وی می‌افزاید: عدم اطلاع‌رسانی فراگیر و گلایه مردم از عدم اطلاع از توزیع گوشت و در توان نبودن خرید یک‌چهارم قسمت از لاشه از ایرادات بود که برخی قابل‌رفع و اما برخی بر اساس مصوبه‌ای که به ما ابلاغ می‌شود قابل‌تغییر نیست.

انتهای خبر/ اتفاقیه


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.