سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 30449
تاریخ انتشار: 1397/06/25 - 12:23:34

هنرمندان تئاتر استان در راه جشنواره بین المللی روسیه

یکی از اتفاقات مهمی که هفته گذشته در جامعه تئاتری استان رخ داد راه‌یابی گروه هنر بجنورد با نمایش غرب غم‌زده به جشنواره بین‌المللی دوسالانه مارتین مکدونا در شهر پرم روسیه بود.
هنرمندان تئاتر استان در راه جشنواره بین المللی روسیه,

این رویداد برای نخستین بار در ایران از شهر بجنورد رقم خورده که بدون شک افتخار بزرگی برای کشور و شهر ما به شمار می‌رود و عوامل آن پرچم‌دار تئاتر ایران در این جشنواره خواهند بود.

جشنواره دوسالانه مارتین مکدونا به دبیری سرگئیی فدوتوف کارگردان مشهور روسی امسال در سومین دوره از ادوار خود قرار دارد و از تاریخ 1تا 7اکتبر(9تا 15مهرماه) امسال در شهر پرم روسیه برگزار می‌شود.

نمایش غرب غم‌زده با اجرای تنها نماینده کشورمان از بجنورد در صورت تأمین هزینه‌های مربوط به ویزا در تاریخ 14مهر به روی صحنه خواهد رفت.

عوامل این نمایش آرش فیروزه کارگردان، مهران رحمانی مشاور کارگردان و سرپرست گروه، حامد عالمی پور طراح صحنه و بازیگر، سید علی محمدی، آزاده حیدر زاده و اسحاق فرنود بازیگران و احمد قدوسی به‌عنوان تهیه‌کننده هستند.

 نگاه کلی به غرب غم‌زده مارتین مکدونا

یکی از بهترین نمایشنامه نویسان معاصر و زنده دنیا که آثارش طی ۱۰ سال گذشته در کشور ما نیز ترجمه‌شده و روی صحنه رفته، مارتین مکدونا است؛ نمایشنامه‌نویس ایرلندی با ذهنی پیچیده و خلاق که هر متنی به قلم او، مخاطب را شگفت‌زده می‌کند.

نمایش غرب غم‌زده ازجمله آثاری است که می‌کوشد با تحلیل معضلات جوامع بشری، داستان خود را در جامعه غرب روایت بکند و به‌نقد بکشد؛ تصمیمی که بیش از آنکه در آن مسائل پیرامون را ببینیم، تحت تأثیر روابط و رفتار‌های درونی عده‌ای از افراد قرار خواهیم گرفت؛ افرادی که همه‌چیز را خودخواهانه در تملک خود درآورده‌اند تا زندگی به نفع شخصی آنان رقم بخورد؛ بنابراین نقد جامعه غرب بیشتر متوجه غیراصولی بودن رفتار‌های انسان است.

رفتار‌هایی مانند خشونت، خساست، خودمختاری و افراط‌وتفریط. ازاین‌رو، نقد و زاویه دید مک دونا را می‌توان مبنای خواسته‌های خودآگاه و ناخودآگاه انسان‌هایی دانست که روزانه به زیاده‌روی در هر کاری مشغول هستند و شخصیت‌های نمایش با پیروی از این مسئله به رفتار‌های خود جهت می‌دهند تا زندگی خود را چنان‌که خالق نمایشنامه می‌خواهد، بسازند.

 غرب غم‌زده طنز سیاه است، استفاده از طنز سیاه در راستای آگاه‌سازی مخاطب کارکرد مهمی دارد. این موضوع مخاطب را تشویق می‌کند تا واقعیت‌هایی  را که پیش روی او قرارگرفته با دقت نگاه کند؛ بنابراین برای باورپذیری این مقوله لحن طنزی منظور شده که شخصیت‌ها دیالوگ‌های خود را با آن زبان بیان می‌کنند تا خشونت و تلخی موجود در اثر با در نظر گرفتن هدف نمایش به مذاق مخاطب خوش آید.

 گفت‌وگو با چند تَن از عوامل نمایش

باوجود نمایشنامه‌های داخلی زیاد و تفاوت فضای نمایشنامه غرب  غم‌زده با سایر اجراهایی که به روی صحنه می‌روند از آرش فیروزه کارگردان کار در مورد علت انتخابش برای این نمایشنامه سؤال کردیم و او در پاسخ گفت: شخصیت‌ها و کاراکترهای داستان در سطحی از جذابیت و تفاوت قرار دارند که شاید سایر نمایشنامه‌ها شخصیت‌پردازی‌هایی به این شکل نداشته باشند.

فیروزه می‌گوید: تمام آثار نمایشی مکدونا را مطالعه کرده‌ام، فضای تیره داستان در قالب حرکات و دیالوگ‌های توأم با طنز باعث جذب من به انتخاب این داستان و تصمیم برای اجرای آن شد.

آرش فیروزه که توانسته نخستین تجربه کارگردانی خود را راهی جشنواره بین‌المللی روسیه کند در خصوص پیام این نمایش به مخاطب اظهار می‌کند: این داستان بیانگر این است که حرص، طمع و خساست در وجود همه انسان با درجات مختلف وجود دارد و در هیچ شرایطی حتی قرار گرفتن در فضای دین و مذهب او را رها نمی‌کند.

فیروزه در پاسخ به این سؤال که انتخاب بازیگر برای نمایش غرب غم‌زده بر چه اساس بوده است بیان می‌کند: درست است که عوامل این نمایش عضو یک گروه هستند و تاکنون در کارهای مشترک زیادی حضورداشته‌اند اما برای این کار معیار انتخاب، بررسی جزئیات نقش‌ها بود لذا اگر مجدداً هم بخواهیم این نمایش را اجرا کنیم بازهم از همین بازیگران دعوت به همکاری می‌کنیم.

اسحاق فرنود بازیگر نقش کشیش ولش در غرب غم‌زده از کاراکترهای کلیدی این نمایش است. پدر ولش کشیش مهاجری است که هیچ‌گونه آشنایی با جو حاکم بر منطقه و خلق‌وخوی ساکنان آن را ندارد. او مدام در حال تردید است و درگیر بحران‌های اعتقادی می‌شود.

ولش کشیشی دائم‌الخمر‌است که نمی‌تواند دنیای پیرامون خود را از انجام کارهای ناپسند بازدارد لذا دچار سرخوردگی و عذاب وجدان شده و نهایتاً خودکشی می‌کند.

فرنود با اشاره به اینکه نقش پدر ولش از سخت‌ترین نقش‌هایی است که تاکنون بازی کرده می‌گوید: از ابتدای دور خوانی تا اجرا روزهای سختی را برای کنار آمدن با این نقش داشتم، قالب نقش کسی که شخصیت مذهبی دارد اما دچار تزلزل روحی است چالشی بود که باگذشت مدت‌زمان زیاد و تمرین‌های مکرر به آن شکل دادم.

وی  می‌افزاید: راهنمایی‌های دوستان در این اجرا و نظرهای علی عابدی که دو جلسه را در تمرین‌ها حضور داشت از عواملی بود که در این مسیر به من کمک کرد.

سید علی محمدی بازیگر نقش ولین در این نمایش است، ولین شخصیتی وسواسی و به‌ظاهر پایبند به مسائل دینی است اما در واقعیت او شخصی است که در ازای تصاحب املاک و دارایی‌های پدرش از بیان اینکه برادرش به‌عمد به پدرش شلیک کرده است سرباز می‌زند.

سید علی محمدی می‌گوید: برقراری ارتباط با متن این نمایشنامه با توجه به تفاوت بسیاری که با متون قبلی داشت زمان‌بر بود.

وی می‌افزاید: چالش اصلی که با این نمایش داشتم نوع نگاه این شخصیت به زندگی بود و تفاوت بسیاری باشخصیت خود من داشت، مشخصه بارز شخصیت ولین و دیگر شخصیت‌های داستان اولویت‌بندی‌های زندگی آن‌ها است که با دنیای اطراف ما فرق می‌کند.

محمدی در خصوص حمایت از این نمایش راه‌یافته به فستیوال روسیه می‌گوید: ما تنها نماینده آسیا،ایران و خراسان شمالی در این جشنواره هستیم اما تاکنون هیچ حمایت عملی از ما نشده است.

وی در پایان بیان می‌کند: در خصوص حمایت‌ها به همین مقدار بسنده می‌کنم، تا زمان جشنواره ببینیم شکل حمایت از ما چگونه خواهد بود.

از دیگر شخصیت‌های این نمایش گرلین و کلمن هستند. گرلین زن بیوه‌ای است که دوره‌گرد است و مشروبات الکلی می‌فروشد او به کشیش ولش علاقه‌مند شده و با برادرهای کانر نیز خوش‌وبش می‌کند. آزاده حیدر زاده بازیگر نقش گرلین می‌باشد.

کلمن برادر ولین مردی است که پدر خود را به خاطر مسخره کردن موهایش با شلیک گلوله به قتل می‌رساند و در ازای سکوت تمام املاک و دارایی‌های پدرش را به ولین برادرش می‌بخشد، او شخصیتی کینه‌توز و انتقام‌جو است که درنهایت خونسردی حتی به سگ برادرش که با واق‌واق کردن موجب عصبانیت او شده رحم نمی‌کند.حامد عالمی پور بازیگر نقش کلمن می‌باشد.

حضور در جشنواره با اعمال شاقه

احتمال نرفتن به جشنواره به علت نبود اعتبار برای گرفتن ویزا

طبق تماس و پیگیری هایی که روزنامه اتفاقیه تا عصر دیروز با عوامل نمایش داشت هنوز تکلیف تامین بودجه از دستگاه های اجرایی استان برای گرفتن ویزا مشخص نشده بود.

 در شرایطی که عوامل این نمایش باید تمرکز خود را روی تمرین ها برای بهبود کیفیت اجرا بگذارند در حال حاضر دغدغه آن ها تامین اعتبار است که همچنان معلق مانده است.

در وضعیت اقتصادی فعلی جامعه با افزایش قیمت ارز و دلار بخش خصوصی نیز هیچ تمایلی جهت اسپانسر شدن  و حمایت مالی از کار فرهنگی ندارند.

آرش فیروزه با اشاره به اینکه تمام تدارکات ازجمله اسکان، پذیرایی و حتی بلیت رفت‌وبرگشت را جشنواره میزبان مهیا کرده است بیان می‌کند: پولی که نیاز داریم هزینه گرفتن ویزا برای اعضای گروه است که متأسفانه تاکنون با پیگیری‌های زیاد از استانداری و اداره کل ارشاد قادر به تأمین آن نشده‌ایم، لذا در صورت تأمین نشدن مبلغ موردنیاز و نظر به اینکه هیچ‌یک از اعضا شخصاً توانایی مالی برای تأمین مبلغ نامبرده را ندارند به جشنواره نخواهیم رفت و شانس حضور را در این فستیوال مهم از دست خواهیم داد.

قول مسئولان برای حمایت مالی

ابوالحسن حیدری معاون هنری اداره کل ارشاد استان در پاسخ به اینکه این اداره کل چه اقداماتی برای تأمین اعتبار سفر این گروه انجام داده است می‌گوید: با توجه به اینکه امور بین‌الملل هنرهای نمایشی کشور قول‌هایی جهت اعطای اعتبار داده این اداره کل برای اعطای کمک‌هزینه در حال پیگیری‌های لازم است.

وی می‌افزاید: البته ما توانایی پرداخت کامل مبلغ موردنیاز را نداریم لیکن برای پرداخت تا سقف مشخصی که اکنون مبلغ آن را ذکر نمی‌کنم قول قطعی می‌دهیم.

طبق گفته عوامل نمایش غرب غمزده معاون اقتصادی استانداری خراسان شمالی طی روزهای گذشته قول مساعدت و کمک مالی برای گرفتن ویزا را داده بود که به همین منظور با وی تماس گرفتیم.

معاون اقتصادی استانداری در رابطه با حمایت مالی استانداری از گروه تئاتر غرب غمزده در گفت و گو با اتفاقیه می گوید: فردا(امروز) مبلغی را استانداری و مابقی را از دستگاهی دیگر برای اعزام این تیم هنری به روسیه فراهم خواهیم کرد تا هزینه ویزای هنرمندان فراهم شود.

پورعیسی می افزاید: در شرایطی که یک گروه تئاتری از استان برای نخستین بار به عنوان تنها نماینده کشور و آسیا به جشنواره بزرگ راه پیدا می کنند، دستگاه های متولی فرهنگ و هنر باید از گروه های هنری حمایت کافی کنند تا مسائل از این قبیل پیش نیاید.

انتهای خبر/ مهسا طهماسبی

 

سرویس ادب و هنر/ مهسا طهماسبی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.