سرویس ورزشی | کد خبر: 30461
تاریخ انتشار: 1397/06/26 - 11:18:35

گزارش اتفاقیه از وضعیت ورزش بانوان در استان؛

ورزش بانوان خارج از گود توجه

ورزش بانوان خارج از گود توجه,

ورزش آن‌هم در بین بانوان سال‌های اخیر رشد قابل وصفی داشته، در حوزه همگانی و قهرمانی نمی‌توان غافل شد از کمبودهایی که با درخشش نمایندگان استان به چشم نیامد، نامناسب‌ترین ساعت‌هایی که بانوان مجبور بودند برای آمادگی قبل از مسابقات و اردوهای تمرینی در به سالن بیایند و بعد از مسابقه لنز همه دوربین‌ها نتایج را می‌دید، نه بستر فراهم نشده ورزش بانوان.

مدیرکل‌های سابق ورزش و جوانان کم نبودند و در مراسم معارفه خود از گرفتن حق بانوان و اختصاص بهترین ساعت‌های تمرین به این قشر می‌گفتند، کم نبود وعده‌هایی با آرزوی ساخت پارک بانوان برای روشن کردن چراغ ورزش که منجر به کم سو شدن امید بانوان از ورزش شد، کم نبود بی‌توجهی‌ها و کم‌لطفی‌هایی که بانوان را با وجود تمام مشکلات بر سر دوراهی چه کنم قرارداد در نهایت خداحافظ ورزش.

شعار اهمیت ورزش برای بانوان و اینکه مادران خانواده چقدر سلامتشان مهم است بر هیچ‌کس پوشیده نیست اما دغدغه ورزش بانوان در بین بلبشوهای ورزش استان حلقه گمشده‌ای است که کمتر کسی مجال تأمل بر آن را دارد.

یکی از بانوان ورزشکار استان معتقد است: با توجه به وجود استعدادهای فراوان در بین بانوان ورزشکار و پررنگ شدن استقبال و حضورشان در عرصه ورزش متأسفانه کم‌توجهی مسئولین مربوطه و نبود فضای مناسب ورزشی و مربیان متخصص در این زمینه، جای هیچ‌گونه پیشرفتی برای بانوان ورزشکار وجود ندارد.

وی که تمایلی به ذکر نام خود ندارد، اظهار داشت: زنان بیش از نیمی از جمعیت را تشکیل می‌دهند، افرادی که مسئولیت خطیر تربیت نسل آینده جامعه را بر عهده‌دارند و ورزش کردن یکی از ارکان سلامتی آن‌ها بشمار می‌آید.

 وی با بیان اینکه روند توسعه زندگی شهری و تغییر الگوهای حرکتی روزانه و درنتیجه کاهش فعالیت‌های حرکتی به‌ویژه در بانوان، اندام‌ها و عضلات آنان را تحت تأثیر و خطر جدی کم‌تحرکی و ضعف‌های جسمانی قرار داده است افزود: عدم توجه برابر و عدالت محورانه به هیئت‌های ورزشی، عدم بهره‌گیری از خلاقیت و توانمندی جوانان در هیئت‌های ورزشی، عدم توجه به ورزش‌های بومی و محلی از مهم‌ترین مشکلات حوزه ورزش شهرستان بجنورد است.

یکی از مهم‌ترین راه‌های تقویت ورزش بانوان راه‌اندازی پارک بانوان است

وی به یکی از خواسته‌های به‌حق بانوان شهرستان بجنورد، داشتن فضای مناسب به نام پارک بانوان جهت انجام تفریحات سالم بدون هیچ دغدغه‌ای اشاره و تصریح داشت: یکی از مهم‌ترین راه‌های تقویت ورزش بانوان راه‌اندازی پارک بانوان بشمار می‌آید.

یکی دیگر از ورزشکاران نیز گلایه دارد از نبود سالن اختصاصی و مکانی دائمی برای فعالیت‌های ورزشی بانوان و معتقد است: بانوان کمتر موردتوجه مسئولان قرار می‌گیرند.

ر.ی اظهار کرد: متأسفانه مسئولان هیئت‌های ورزشی نمی‌توانند ساعت‌های مناسبی برای تمرین بانوان اجاره کنند و همین امر باعث بی‌انگیزگی اکثر ورزشکاران شده است.

بانوی دیگری که عموماً تمرینات خود را در پاک‌ها دنبال می‌کند از مسئولان استان خواستار پارک بانوان است جایی که بدون دغدغه، نگرانی و هراس بشود ورزش کردن را همیشه ادامه داد.

بانوی میان‌سالی نیز با اشاره به اهمیت ورزش ویژه بانوان و گنجاندن آن در سبد برنامه‌های روزانه‌شان افزود: باید بانوان زمان خاصی را به ورزش اختصاص دهند و از کمبود امکانات و تجهیزات ورزشی گلایه‌مند نباشند، هدف کسب سلامتی است و اگر ورزشکاران در حوزه قهرمانی بخواهند به ورزش بپردازند نیز باانگیزه باشند و نبود امکانات و تجهیزات را پتکی برای عدم فعالیت و بی‌انگیزگی خود نکنند.

 نداشتن سالن اختصاصی ویژه بانوان از مهم‌ترین دغدغه‌های ورزش بانوان

مدیرکل ورزش و جوانان نیز در ادامه بابیان این مطلب که ورزش بانوان خراسان شمالی در استان فعال بوده و این امر به خاطر حضور نایب‌رئیسان فعال هیئت‌های ورزشی استان است اظهار داشت: استان محلی برای تمرین ورزش‌های تخصصی ندارد و نداشتن سالن اختصاصی ویژه بانوان از مهم‌ترین دغدغه‌های ورزش بانوان به شمار می‌رود.

کوروش بهادری تصریح داشت: نگاه و دید مثبت استاندار خراسان شمالی سبب شده است در خصوص زیرساخت‌ها نیز اقدامات اساسی در استان ویژه بانوان صورت پذیرد.

به گفته بهادری نبود فضای ورزشی مناسب و نداشتن سالن تخصصی چند منظور عمده دغدغه بانوان ورزشکار استان را تشکیل می‌دهد.

وی ضمن تأکید این مطلب که متأسفانه برخی هیئت‌های ورزشی زمان مناسبی را برای تمرین بانوان اختصاص نمی‌دهند تصریح داشت: کمبود زیرساخت‌های ورزشی استان مهم‌ترین عاملی است که ورزش بانوان را با این مشکل روبرو کرده است.

وی در ادامه در خصوص اعتبارات اختصاص‌یافته به بانوان و آقایان افزود: از سال گذشته اعتبارات خوبی به بخش بانوان تخصیص‌یافته است و با نظارت مسئول ورزش بانوان استان بخش بانوان اعتبارات خود را دریافت می‌کنند و کم‌لطفی در این خصوص نخواهند داشت.

به گفته وی عموماً 30 درصد از اعتبارات هیئت به بخش بانوان تخصیص داده می‌شود و عموماً این مهم موردتوجه اداره کل و نایب‌رئیسان هیئت‌های ورزشی است.

وی با تأکید این مطلب که بانوان ازنظر زیرساخت‌های ورزش مشکل‌دارند افزود: مشکل بانوان زیرساخت‌های تخصصی است و اگر این مشکل حل شود قطعاً مدال‌آوری بانوان دوچندان می‌شود.

به گفته وی 70 درصد هیئت ورزش‌های همگانی استان را بانوان تشکیل می‌دهند و در ورزش‌های همگانی عموماً بانوان پای‌کار هستند.

وی افزود: زیرساخت‌های ورزشی زمینه را برای رشد و توسعه ورزش در بخش بانوان مهیا می‌کند.

انتهای خبر/ وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.