سرویس حوادث | کد خبر: 30463
تاریخ انتشار: 1397/06/26 - 11:25:17

تشکیل تیم تحقیقاتی برای بررسی علت مسمومیت در صندل آباد

28 مردادماه امسال 84 نفر از اهالی شمال شرق روستای صندل آباد بجنورد دچار مسمومیت شدند که تیم‌های سلامت برای کنترل این بیماری و علت بروز این مسمومیت‌ها تشکیل شد، مسمومیت اهالی این روستا کنترل شد اما هنوز علت این حادثه روشن نشده و همین امر شبهات زیادی را برای عموم مردم ایجاد کرده است.
تشکیل تیم تحقیقاتی برای بررسی علت مسمومیت در صندل آباد,

گرچه در گام نخست مهم‌ترین عامل مسمومیت آب شرب منطقه به نظر می‌رسید اما طی آزمایش‌های میکروبی و شیمیایی از آب شرب داخل شبکه منازل افراد مسموم توسط کارشناسان مرکز بهداشت نتایج نمونه‌گیری‌های میکروبی، آب شرب را فاقد هرگونه آلودگی میکروبی نشان داد.

به همین منظور اتفاقیه گفت‌وگویی با سرپرست مرکز بهداشت بجنورد ترتیب داد تا در جریان آخرین اقدامات این مرکز بهداشت در رابطه با کشف عامل مسمومیت قرار بگیرد.

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بجنورد از تشکیل تیم تحقیقاتی برای بررسی علت مسمومیت در صندل آباد خبر داد.

دکتر"بازخانه" اظهار داشت: با توجه به اینکه در نمونه‌های مورد آزمایش علت مسمومیت کشف نشده است تیم تحقیقاتی متشکل از نیروهای عملیاتی مرکز بهداشت، اعضای هیئت‌علمی، متخصصین بالینی و اپیدمیولوژیست های دانشکده بهداشت در بازه زمانی سه‌ماهه فرصت بررسی علت موضوع را بر عهده‌دارند.

به گفته وی نمونه‌ها مربوط به‌روز 28 مرداد بود اما مسمومیت‌ها ناشی از مصرف عامل آلوده است که پس از 48 ساعت بروز می‌کند و به‌احتمال‌قوی علت مسمومیت از بین رفته است و در نمونه‌های مورد آزمایش موردی مشاهده نشده است.

وی تأکید کرد: آب یا هر عامل دیگری که در 48 ساعت قبل مورد مصرف قرارگرفته در نمونه‌ها آلوده نبود و تیم تحقیقاتی نیز به همین منظور تشکیل‌شده تا علت بیماری کشف شود.

وی تأکید کرد: ایجاد شبهه سبب می‌شود مردم در اضطراب بمانند ضمن اینکه هم‌اکنون نیروها در حال پایش موضوع هستند.

وی افزود: نمونه‌های انسانی مثبت بوده و عامل میکروبی را نشان داده است و به همین دلیل به دنبال پیگیری عامل این مسمومیت‌ها هستیم.

وی تأکید کرد: باید بیان مشکل بر اساس یافته‌های مستند باشد در حال حاضر یافته‌ای نداشته‌ایم و ممکن است عامل بیماری از بین رفته باشد و نتوانیم علت دقیق مشکل را کشف کنیم.

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بجنورد بابیان اینکه نمونه آزمایش‌های میکروبی و شیمیایی آب منبع روستا در 28 مرداد امسال منفی اعلام‌شده اظهار داشت: آزمایش‌های ویروسی و بررسی سموم آب نیز انجام شد اما نمونه آزمایش‌شده میکروبی و شیمیایی همان روز مشکلی نداشته و سایر خوراکی‌های مصرفی نیز نظیر نان نانوایی، سس مجلس عروسی و ... نیز موردبررسی قرار گرفت.

وی بابیان اینکه 50 بیمار در بیمارستان‌های امام رضا (بخش اطفال)، امام حسن (بزرگ‌سالان) و تأمین اجتماعی بجنورد بستری هستند افزود: در پی اعلام مسمومیت اکیپ‌های سلامت در روستا مستقر شدند و 50 نفر تحت درمان قرار گرفتند افزود: مرکز جامع سلامت روستایی صندل آباد نیز 40 بیمار را سرپایی مداوا نمود،5 پزشک عمومی مستقر در محل بودند، در ابتدای روز 28 مردادماه یک متخصص عفونی مسئولیت، کنترل، هدایت بیماران و غربالگری را بر عهده گرفت و رئیس دانشگاه نیز به‌عنوان متخصص اطفال در محل حضور داشت.

انتهای خبر/ وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.