سرویس اقتصادی | کد خبر: 30467
تاریخ انتشار: 1397/06/27 - 09:46:09

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان شمالی:

12 تا 15 درصد مشترکان در استان الگوی مصرف برق را رعایت نمی‌کنند

12 تا 15 درصد مشترکان در استان الگوی مصرف برق را رعایت نمی‌کنند,

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان شمالی گفت: بیش از 85 درصد مشترکان شرکت توزیع برق خراسان شمالی الگوی مصرف برق را رعایت می‌کنند و مطالبات  مشترکان شرکت برق 387 میلیارد ریال است که در تعرفه‌های خانگی 85 میلیارد ریال، در تعرفه عمومی (دستگاه‌های اجرایی)99 میلیارد ریال،در تعرفه کشاورزی 60 میلیارد ریال، در تعرفه صنعتی 82 میلیارد ریال  و 60 میلیارد ریال نیز مربوط به سایر مصارف مشترکین است.

علیرضا صبوری به نرخ خاموشی استان و مقایسه آن با نرخ کشوری اشاره و افزود:میانگین زمان خاموشی به ازای هر مشترک در کشور 600 دقیقه است و این زمان در سال 92 به ازای هر مشترک 460 دقیقه و پایان سال گذشته به 220 دقیقه رسید و هم‌اکنون  نسبت به  میانگین کشوری که 600 دقیقه است  در وضعیت بسیار بهتری هستیم.

وی به چشم‌انداز شرکت توزیع برق اشاره و اظهار داشت: در 5 ماه نخست امسال میانگین زمان خاموشی هر مشترک در سال180 دقیقه است و پیش‌بینی می‌کنم تا پایان سال این زمان حفظ شود ، این زمان 30 درصد میانگین کشوری است و به‌مراتب در کشور وضعیت خوبی داریم .چشم‌انداز استان در سال 1405 به این صورت خواهد بود که  زمان خاموشی هر مشترک در سال به  60 دقیقه برسد.

وی معتقد است برای دستیابی به چشم‌اندازی‌های مورد تائید شرکت نیاز به ابزار و زیرساخت‌های مطلوب است و از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به توسعه اتوماسیون  اشاره کرد به این معنی که اگر در منطقه جرگلان خاموشی اتفاق بیفتد در مرکز دیسپاچینگ وضعیت شبکه را پایش کنیم می‌توان وضعیت فعلی را پایش کرد و از مرکز دیسپاچینگ فرمان را صادر  کنیم تا تجهیزی را قطع و وصل کند و به چشم‌انداز مطلوب دست پیدا کنیم.

به گفته وی سال 92  حدود 43 نقطه اتوماسیون در استان  داشتیم اما هم‌اکنون 350 نقطه مجهز به اتوماسیون هستند و هدف‌گذاری کرده‌ایم تا پایان سال 97 در 520 نقطه  و در پایان 98 در 600 نقطه  اتوماسیون دست‌یابیم و این‌ها همگی در کاهش زمان خاموشی‌ها مؤثر خواهد بود.

صبوری از قوی‌ترین ابزارهای کاهش خاموشی‌های خواسته،  به خرید تجهیزات گران‌قیمت  نظیر بالابر بوم عایق به ارزش یک میلیارد و 300 میلیون تومان اشاره کرد که می‌تواند برای سرویس خطوط ،شبکه توزیع خاموشی را از بین ببرد.

به گفته وی به‌منظور کاهش خاموشی‌ها  5 سامانه خط گرم فرمان از نزدیک خریداری‌شده،2 سامانه خط گرم فرمان از نزدیک نیز طی قرارداد با پیمانکار در اختیار داریم، به‌طور متوسط هر شهرستان دارای یک سامانه خط گرم  است.

وی از دیگر اقدامات چشمگیر به‌منظور کاهش خاموشی‌ها به تبدیل شبکه سیمی به کابل خود نگهدار اشاره کرد که 2 هزار کیلومتر معادل 54 میلیارد تومان هزینه شده است و جزء سرمایه‌گذاری‌های شرکت  به شمار می‌رود و هدف خارج نشدن شبکه از مدار سرویس در شرایط سخت و افزایش قدرت تاب‌آوری شبکه است و  مزایای این سرمایه‌گذاری افزایش ایمنی، کاهش مخاطرات زیست‌محیطی مرتبط با شبکه برق، کاهش سرقت از شبکه و حفظ مبلمان شهری است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان در ادامه به مهم‌ترین پروژه‌هایی که توسط سرمایه‌گذاران خارجی در حال اجرا است اشاره و افزود: سرمایه‌گذاری‌های متنوعی در بخش خصوصی خصوصاً انرژی‌های تجدید پذیر استان از سوی سرمایه‌گذاران در حال اجرا است  که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پروژه نیروگاه 30 مگاواتی  جاجرم اشاره کرد که هم‌اکنون 15 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و رقم سرمایه‌گذاری 37 و نیم میلیون یورو است و قول داده‌اند هفته دوم مهرماه یک اکیپ جدید اجرایی  در محل استقرار داشته باشند ضمن اینکه سرمایه‌گذار درخواست ابلاغ فاز دوم این پروژه را داده که موافقت نکردیم تا فاز نخست به 40 درصد پیشرفت فیزیکی برسد.

به گفته وی اجرای فاز دوم نیز با 450 میلیارد  تومان اعتبار رقم سرمایه‌گذار خارجی سبب اشتغال 85 نفر به‌صورت  دائم و 740 نفر در مدت ساخت نیروگاه  می‌شود.

صبوری تصریح کرد: در بخش نیروگاهی دو واحد 160 مگاواتی تا خرداد سال آینده در شیروان به بهره‌برداری خواهد رسید که دو هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و برای بهره‌برداری نیاز به 220 میلیارد تومان دیگر است تا کل نیروگاه در خرداد 98 به بهره‌برداری برسد ضمن اینکه، ارزش رقم سرمایه‌گذاری نیروگاه شیروان 11 هزار میلیارد  تومان است.

انتهای خبر/ وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.