سرویس اقتصادی | کد خبر: 30469
تاریخ انتشار: 1397/06/27 - 10:07:25

افزایش قیمت به ام دی اف رسید

این روزها افزایش قیمت کابینت‌های ام دى اف در کنار سایر گرانی‌ها تبدیل به یک معضل جدى هم براى مردم و هم کسبه این صنف شده به‌طوری‌که بنا بر اظهارات فعالان این بازار، قیمت هر ورق ام دی اف از ابتدای سال تاکنون حدود ۵برابر رشد کرده که تاکنون بی‌سابقه بوده است.
افزایش قیمت به ام دی اف رسید,

بنا بر آنچه فعالان صنف کابینت سازى مى‌گویند، دلایل عمده این جهش قیمت را می‌توان افزایش دو برابری نرخ ارز، ممنوعیت واردات و معضل پرتکرار این روزهاى کشور یعنی احتکار دانست.

بر اساس این گزارش و بنا بر آماری که کابینت‌سازان ارائه می‌دهند، میانگین قیمت هر ورق ام دی اف در ابتدای سال بین  140 تا 180 هزار تومان بود اما طی فقط شش ماه قیمت  به ورقی حدوداً 450 تا 650 هزار تومان صعود کرد.

 گمرک این بار برای ورق فروشان دردسرساز شد!

در این زمینه رئیس اتحادیه فروشندگان چوب، تخته و فیبر سه لایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین اظهار کرد: این‌که می‌گویند ورق افزایش 5برابری داشته اغراق است، بلکه از ابتدای سال حدود 2 برابر معادل 150درصد گران شده است.

اسماعیل الهیان در ادامه بیان کرد: علت اصلی افزایش قیمت ورق، نوسانات نرخ ارز و ممنوعیت واردات ام دی اف به کشور است.

وی با تأکید بر این‌که در تهران هیچ انبار احتکار شده‌ای نداریم، افزود: انبارهای احتکار شده شهرک صنعتی چهاردانگه تحت نظارت ما نیست و اطلاعی ازآنجا نداریم. با سازمان حمایت از مصرف‌کننده و آقای سینکی معاون وزیر صنعت، درباره این افزایش قیمت جلسه‌های متعددی داشتیم که صحبت از افزایش 10 درصدی ورق بود اما ما گفتیم 100 درصد گران کنید به شرطی که جنس در بازار توزیع شود اما متأسفانه تاکنون این کار انجام نشده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان چوب، تخته و فیبر سه لایه در خصوص میزان تولید و واردات این محصول توضیح داد: حدود 50درصد این محصول تولید داخلی و 50درصد آن وارداتی است اما علاوه بر این‌که جلوی واردات را گرفتند، اجازه ترخیص کالا‌هایی که قبلاً وارد کرده‌ایم را از گمرک نمی‌دهند.

الهیان درباره آینده این بازار تأکید کرد: اگر نرخ ارز روند افزایشی خود را ادامه دهد، قیمت ورق ام دی اف نیز همچنان گران می‌شود و بسیاری از تولیدکنندگان این صنف بیکار خواهند شد.

در راستاى این افزایش قیمت، برخی از صاحبان این صنف فرصت را غنیمت شمردند و  شروع به ذخیره ورق کردند به‌طوری‌که به گفته چند نفر از فعالان قدیمى این بازار، عده‌ای در این التهابات سود چند صد میلیون تومانی عایدشان شد و به‌نوعی راه صدساله را یک‌شبه طى کردند.

به گفته کسبه‌ شهرک صنعتی چهاردانگه، بسیاری از مغازه‌ها ورق ام دی اف احتکار کرده‌اند اما تعزیرات تنها یک‌بار به آنجا مراجعه و دو مغازه را گزارش کرده و مابقی مغازه‌ها با پایین کشیدن کرکره‌هایشان به‌نوعی فرار کردند و تعزیرات نیز دیگر پیگیر این تخلفات نبوده است.

در این میان یکی از کسانی که سوله کابینت سازی داشت گفت: به من که چند سال است در این بازار کار می‌کنم ورق نمی‌دهند و می‌گویند نیست! درحالی‌که می‌دانم انبارها پر از جنس است.

مغازه‌دار دیگری در این میان بیان کرد: مشتری به‌شدت کم شده و مردم اصلاً حاضر نیستند با این قیمت‌ها خانه خود را کابینت کنند. این در حالی است که بسیاری از خانه‌های نوساز اصلاً کابینت ندارند اما بااین‌حال مردم ترجیح می‌دهند کابینت حاضری و یا طرح ام دی اف بخرند.

با پرس‌وجو از کابینت‌سازان، درباره این‌که کابینت ام دی اف یک آشپزخانه کوچک، متوسط و بزرگ میانگین چقدر تمام می‌شود متوجه شدیم قیمت‌ها تا حدودی بر اساس متغیر بودن دستمزد، باهم تفاوت دارند اما به‌طورکلی بنا بر گفته اکثریت فعالان صنف کابینت سازى اگر بخواهید یک آشپزخانه کوچک را با ورق‌های معمولی کابینت کنید بین 8 تا 10 میلیون، آشپزخانه متوسط 13تا 15 میلیون و آشپزخانه‌های بزرگ حدوداً تا 23 میلیون تومان هزینه خواهد داشت، این در حالی است که قیمت‌ها ابتدای سال خیلی متفاوت‌تر و ارزان‌تر بوده است.

مردم چه می‌گویند؟

خانمی که در بازار به دنبال یک ام دی اف کار ارزان می‌گشت، گفت: قبل از عید یک کابینت‌ساز هزینه کابینت کردن آشپزخانه ما را حدود 5 میلیون برآورد کرد اما الآن‌که قصد داریم کابینت‌هایمان را عوض کنیم برایمان حدود 13 میلیون بدون امکانات چند ماه قبل تمام می‌شود.

خانم و آقای دیگری که از این وضعیت دل‌خوشی نداشتند اظهار کردند: یک خانه 50 متری نوساز خریدیم که حتی کابینت فلزی هم ندارد اما واقعاً به سراغ این کابینت‌ها نیز نمی‌توانیم بیاییم. آشپزخانه 9 متری خانه ما حدود 7میلیون کابینت می‌برد که واقعاً گران است. تصمیم داریم همان فلزی‌ها را بخریم!

 درنهایت مرجع قیمت‌گذارى چه کسى است؟

یکی از راهکارهای پیشنهادشده براى این صنف ایجاد یک مرجع قیمت‌گذاری بود، مرجعی که هم برای کابینت‌سازان و هم براى مشتریان معتبر و قابل استناد باشد چراکه مصرف‌کننده به فضایی نیاز دارد که بتواند به‌اندازه‌ کافی تحقیق و جست‌وجو کند و با کسب اطلاعات کافی کار خود را به یک کابینت‌ساز ماهر و معتبر سفارش دهد. اما متأسفانه نه‌تنها مرجعى براى قیمت‌گذاری وجود ندارد بلکه هیچ نهاد ناظرى نیز پیگیر تخلفات قیمتى و احتکارى این بازار نیست.

انتهای خبر/

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.