سرویس اقتصادی | کد خبر: 30470
تاریخ انتشار: 1397/06/27 - 10:10:10

در این گزارش می‌خوانید:

تصمیمات یک‌شبه وزارت صمت به تولید مرغ رسید

تصمیمات یک‌شبه وزارت صمت به تولید مرغ رسید,

هفته جاری سریال ادامه‌دار اعلام ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به مرغ زنده و گوشت مرغ رسید. تصمیم به ممنوعیت صادرات مرغ زنده و گوشت مرغ که مانند بسیاری از تصمیمات وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره محصولات کشاورزی یک‌شبه گرفته شد، موردانتقاد شدید کارشناسان این حوزه قرار گرفته است. آن‌ها معتقدند هرچند نیت تصمیم خیر و با هدف کاهش التهاب بازار است اما، نتایج آن در بلندمدت برای صنعت بزرگ پرورش مرغ گوشتی کشور و بازار مخرب خواهد بود.

به اعتقاد کارشناسان تصمیمات یک‌شبه ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی وزارت صمت برای کنترل بازار باعث عقب کشیدن موج افزایش قیمت می‌شود اما، این موج با شدت و قدرت بیشتر باز خواهد کشت.

در صنعت پرورش مرغ گوشتی کشور 42 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ثابت انجام‌شده و سرمایه در گردش این صنعت بیش از 20 هزار میلیارد تومان در سال است. این صنعت با ظرفیت تولید 3 میلیون تن  گوشت مرغ ، توان صادرات سالیانه 1 میلیون تن  گوشت مرغ را دارد که با نظر گرفتن قیمت 2 دلار برای هر کیلوگرم مرغ در بازار جهانی در صورت حمایت، بیش از 2 ملیارد دلار ارزآوری برای کشور به همراه  خواهد داشت. اما، عدم عمل به قوانین بالادستی که آگاهانه و دوراندیشانه توسط ارکان نظام تدوین، تصویب و ابلاغ ‌شده است و بلا موضوع کردن اهداف قانون‌گذار با تصمیمات خلق‌الساعه سنوات اخیر و اصرار غیرکارشناسی بر تداوم آن ازجمله ممنوعیت صادراتی که دیروز وزارت صمت اعلام کرد، شرایط این صنعت را به سمتی سوق داده است که هم‌اکنون شاهد هدر رفت بیش از 30 درصد سرمایه ثابت با نیمه فعال و غیرفعال شدن واحدهای مرغداری در این صنعت باشیم.

برومند چهار آیین، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران کشور، یکی از منتقدان ممنوعیت صادرات مرغ است.

وی در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین با اشاره به ظرفیت صنعت مرغ گوشتی تأکید می‌کند که ما در هر شرایطی برای استمرار تولید کمی و کیفی و حفظ بازارهای هدف باید بخشی از تولید را صادر کنیم تا از ادامه آسیب به صنعت جلوگیری شود.

چهارآیین با بیان اینکه میزان تولید صنعت مرغ گوشتی مازاد بر نیاز کشور است، گفت: آسیب ناشی از مازاد تولید و انباشت یک محصول می‌تواند برای یک صنعت بسیار مخرب باشد و استمرار تولید را با مخاطره جدی روبرو کرده و به چالش بکشد.

وی تصمیمات یک‌شبه وزارت صمت را نشان از عدم اشراف  این وزاتخانه به زوایا ، اطلاعات تخصصی و مؤلفه‌های مهم استمرار  تولید  در این صنعت و ناهماهنگی با وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان وزارتخانه تخصصی و متولی تولید دانست.

به گفته چهار آیین؛ دلیل اصلی افزایش قیمت مرغ افزایش قیمت نهاده‌ها است  و ارتباطی با کاهش عرضه ندارد، بنابراین ممنوعیت صادرات تنها مسکن موقت برای کاهش قیمت مرغ در بازار خواهد بود، ضمن اینکه نتایج منفی آن در بلندمدت با برگشت موج افزایش نامعقول و غیرمنطقی قیمت، خود را نشان خواهد داد و فشار مضاعفی را متوجه  مصرف‌کنندگان به‌ویژه دهک‌های پائینی جامعه خواهد کرد.

وی توضیح داد که ممنوعیت صادرات  همراه با سرکوب قیمت می‌تواند فشار بر صنعتی که در آن مازاد تولید وجود دارد را به‌مرور افزایش دهد و با غیرواقعی شدن قیمت‌ها، تولیدکنندگان به‌رغم میل باطنی به‌اجبار از خط تولید خارج شوند. پیامد زیان‌بار خروج اجباری و ناخواسته تولیدکننده از خط تولید، کاهش عرضه  و گرانی  این کالای اساسی با شدت زیاد است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران کشور عدم موفقیت صنعت مرغداری و افت خیزهای آن را متوجه عدم رعایت قوانین بالادستی و تصمیمات یک‌شبه‌ عنوان کرد.

چهارآیین تأکید کرد: قوانین بالادستی دولت را مکلف می‌کند نه به اختیار بلکه به‌اجبار حمایت‌های خود را از تولید بر ندارد. احکام دائمی برنامه ششم توسعه ازجمله تبصره بند پ ماده 33 به‌روشنی بیان می‌کند که دولت باید با پرداخت تفاوت قیمت بازار داخل و بازار هدف به صادرات محصولات کشاورزی مشوق‌های صادراتی تخصیص بدهد و از این طریق تولید را حمایت کند.

وی با انتقاد از رفتار تبعیض‌آمیز وزارت صمت با حلقه‌های مختلف مرتبط با تولید گوشت مرغ، گفت: اگر بهانه وزارت صمت برای ممنوعیت صادرات مرغ نهاده‌های دامی است که با ارز دولتی تأمین و وارد می‌شود، جای این سؤال باقی می‌ماند که چرا این امر در مورد دان صنعتی اعمال نشده و صادرات خوراک دام که با نهاده دولتی تولید شده است همچنان ادامه دارد؟

چهارآیین رفتار یک بام و دوهوای وزارت صمت را قابل نقد و غیرمتعارف دانست.

به گفته وی؛ پس از تلاش فراوان به‌تازگی تفاهم‌نامه‌ای بین اتحادیه سراسری و اتحادیه ملی ایران و افغانستان برای صادرات سالیانه  200 هزار تن گوشت مرغ  امضاء شده بود و مقدمات تدوین و تقریر قرارداد الزام‌آور دوطرفه نیز مهیا و مقرر گردیده بود که در مورخ 25 شهریور 97 این  قرارداد به امضای طرفین برسد اما، با تصمیم یک‌شبه ممنوعیت صادرات گوشت مرغ ابلاغ‌شده توسط وزارت صمت فرصت ایجادشده به تهدیدی پرحاشیه تبدیل و زیان آن متوجه صنعت شده است.

چهار آیین اظهار کرد: هر بار بدون اطلاع  و مشورت  با فعالان صنعت پرورش مرغ گوشتی و تشکل‌های ملی، متأسفانه به‌صورت خلق‌الساعه تصمیماتی غیر کارشناسی بدون اینکه نتایج  زیان‌بار  بلندمدت آن بر آینده صنعت بررسی گردد اتخاذ و ابلاغ می‌شود

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران کشور، نتایج عدم عمل به قوانین بالادستی و تصمیمات یک‌شبه برای یک صنعت را تهدیدی جدی برای ویران کردن زیرساخت‌های تولید، خسارات جبران‌ناپذیر و کاهش توان تولید برشمرد.

چهارآیین در پایان گفت:  قلم وزیر محترم صمت به‌کلنگی برای تخریب بنیان‌های تولید تبدیل شده است و تولیدکنندگان از وزیر محترم صمت انتظار تجدیدنظر اساسی و تغییر رویکرد مبتنی بر حمایت از تولید کالای داخلی را دارند.

وی هشدار داد در صورت عدم تجدیدنظر اساسی در فرایند تصمیم سازی و تصمیم‌گیری درباره این صنعت و بدون مشارکت اتحادیه سراسری در آینده باید منتظر کاهش معنی‌دار عرضه گوشت مرغ و افزایش انفجاری قیمت آن بود.

انتهای خبر/

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.