سرویس سیاسی | کد خبر: 30486
تاریخ انتشار: 1397/07/02 - 09:25:40

فقط 3300 نفر از قالیبافان خراسان شمالی تحت پوشش بیمه هستند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: بنابر گزارش مسئول فرش استان افزون بر ۲۵ هزار نفر در خراسان شمالی کارت قالیبافی دارند، اما تنها ۳۳۰۰ نفر از آنان تحت پوشش بیمه هستند که باید تلاش کنیم امنیت شغلی به عنوان اولویت صنعت فرش دستباف در دستور کار استان قرار گیرد.
فقط 3300 نفر از قالیبافان خراسان شمالی تحت پوشش بیمه هستند,

 فرشته دستپاک در نخستین کارگروه هنر-صنعت فرش دستباف خراسان شمالی در بجنورد افزود: حمایت از صنعت فرش دستباف موجب توسعه فرهنگی، هنر، اقتصادی و اشتغال استان می شود و همچنین از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری می‌کند.

وی گفت: بنابر اعلام سازمان برنامه کشور، حداقل اعتبار مورد نیاز ایجاد شغل برای یک نفر ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است اما در صنعت فرش می‌توانیم با ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان حداقل برای سه نفر شغل ایجاد کنیم و بالاترین ارزش افزوده را داشته باشیم.

وی ادامه داد: صنعت فرش بزرگ‌ترین صنف فعال در کشور است که بالاترین میزان صادرات محصولات غیر نفتی را نیز به خود اختصاص داده است و ۸۰ درصد تولید در این صنعت به کشورهای دیگر از جمله آمریکا صادر می‌شود و تلاش داریم با توجه به تحریم‌های موجود بازارهای جدیدی برای این تولید با ارزش داخلی ایجاد کنیم.

دستپاک خاطرنشان کرد: صنعت فرش کمترین واردات مواد اولیه و دیگر امکانات مورد نیاز تولید را دارد، بنابراین با توسعه این صنعت می‌توانیم در شرایط تحریم بیشترین ارزش افزوده را داشته باشیم؛ البته تأکید می‌کنم فعالان بخش خصوصی به دنبال خارج کردن صنعت فرش از لیست تحریم‌های آمریکا هستند.

وی گفت: بنا به پیشنهاد و تأکید وزیر صنعت، معدن و تجارت به دنبال نوسازی صنایع فرش دستباف هستیم و با توجه به ظرفیت بالای تولید ابریشم در جرگلان باید بحث نوغانداری در این منطقه احیا شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در ادامه افزود: خراسان شمالی دارای دو نشان جغرافیایی و جهانی فرش است، اما تاکنون از این ظرفیت‌ها کسب درآمد نداشته است و ما باید با نگاه ویژه به این صنعت به دنبال رونق و توسعه آن با استفاده از توانمندی‌های موجود باشیم.

دستپاک گفت: کانون فرش دستباف استان به عنوان حلقه واسطه قالیبافان و مسئولان اعضای خود را افزایش دهد و همچنین با ایجاد خانه فرش در روستاها موجب رونق صنعت بوم‌گردی نیز شود.

وی تأکید کرد: برای برگزاری کلاس‌های آموزشی و توسعه صادرات فرش استان، برگزاری المپیاد فرش دستباف در استان و همچنین اجرای پیشنهاد برگزاری جشنواره ملی فرش و موسیقی با محوریت خراسان شمالی اعلام آمادگی می‌کنم.

بیمه بافندگان فرش، ایجاد امنیت شغلی برای ایشان است

محمدرضا خباز استاندار خراسان شمالی در ادامه این جلسه گفت: حمایت بیمه‌ای از بافندگان فرش ایجاد امنیت شغلی است و امیدوارم با همت سازمان تامین اجتماعی در آینده‌ای نزدیک هیچ بافنده بدون پوشش بیمه در استان وجود نداشته باشد.

وی افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در حوزه فرش دستباف وظایف سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و هدایت بافندگان را بر عهده دارد و همچنین امر پژوهش در حوزه صنعت فرش نیز باید به طور جدی از سوی این سازمان پیگیری شود.

خباز افزود: فرش دستباف در گذشته بعد از نفت دومین منبع درآمد کشور بود اما امروز تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران صنعت فرش و همچنین بافندگان و فعالان این حوزه از وضعیت موجود راضی نیستند که ما باید در خراسان شمالی از ظرفیت‌های خدادادی و ذوق و سلیقه بی‌نظیر بافندگان این خطه بیشترین بهره را داشته باشیم و این صنعت را توسعه بخشیم.

وی ادامه داد: نبود کارخانه ریسندگی، کارگاه رنگرزی صنعتی و کارخانه قالی‌شویی از چالش های صنعت فرش دستباف استان است و بنده اعلام می‌کنم سرمایه‌گذارانی را که تمایل به فعالیت در این حوزه‌ها دارند، با ارائه تسهیلات ارزان قیمت حمایت خواهیم کرد.

خباز با بیان اینکه هنوز یخ سرمایه‌گذاری در خراسان شمالی باز نشده است، گفت: باید زمینه اعتماد سرمایه‌گذاران به حمایت مسئولان در استان فراهم شود و تأکید می‌کنم ما نباید در اتاق‌های خود نشسته و منتظر سرمایه‌گذار باشیم بلکه خود به دنبال جذب آنان باشیم و برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن کنیم.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی در ادامه افزود: وجود نمایندگی سازمان فنی و حرفه‌ای برای آموزش بافندگان و فعالان صنعت فرش دستباف در منطقه راز و جرگلان الزامی است و این سازمان اگر در حال حاضر آمادگی استقرار را ندارد گروه آموزشی خود را به منطقه اعزام کند.

خباز تصریح کرد: زنجیره تولید فرش دستباف باید در استان تکمیل شود تا در انتها سود حاصل از فروش به جیب بافندگان بازگردد و موجب توسعه اقتصای شود.

وی افزود: در استان نباید بافنده بدون پوشش بیمه باشد و در این راستا برای تخصیص اعتبارات استان و پرداخت ۷ درصد سهم بافندگان برای بیمه آمادگی داریم تا فعالان این صنعت احساس آرامش داشته باشند.

بررسی جزئیات تفاهم نامه مشترک سه جانبه مبنی بر ایجاد نمایشگاه دائمی و موزه فرش دستباف خراسان شمالی از دستورکارهای این نشست بود که خباز گفت: امضای استاندار پیشین را محترم می‌شمارم و این تفاهم‌نامه همچنان به قوت خود باقی است.

 

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.