سرویس اقتصادی | کد خبر: 30564
تاریخ انتشار: 1397/07/10 - 10:10:40

جای خالی تعاونی‌های مرزنشین در امتیازات تجاری کشور

دست کوتاه شرکت‌های تعاونی مرزنشین خراسان شمالی از ارز دولتی

دست کوتاه شرکت‌های تعاونی مرزنشین خراسان شمالی از ارز دولتی,

شرکت‌های تعاونی مرزنشین به منظور انجام واردات و صادرات باید بنیه قوی مالی داشته باشند، متأسفانه آنها در این مسیر از قوانین و امتیازات تجاری که برای تجار بخش خصوصی مصوب شده، بی بهره مانده‌اند و در این شرایط، آنان فقط نام شرکت خود را به یدک می‌کشند و عملا توان انجام فعالیت تجاری هدفگذاری شده را ندارند.

سال‌ها قبل، راه‌اندازی شرکت‌های تعاونی مرزنشین با هدف ایجاد اشتغال‌زایی در مناطق مرزی و ماندگاری ساکنان مناطق مرزنشین کشور در محل سکونت در قالب انجام مراودات واردات و صادرات تعریف و مصوب شد و این شرکت‌ها به مرور زمان شکل گرفتند.

با توجه به اینکه هر شکل‌گیریی نیازمند لحاظ کردن و آماده سازی زیرساخت های قانونی و ساختاری است، متاسفانه دیدگاه تصمیم‌گیران برای شکل گیری شرکت‌های تعاونی مرزنشین همه جانبه نبوده و این شرکت‌ها از امتیازاتی که تجار بخش خصوصی و دیگر شرکت‌های تعاونی برخوردار بوده‌اند، هنوز برخوردار نشده‌اند.

به طور مثال، اعطای تسهیلات ارزان قیمت به منظور تأمین سرمایه در گردش و ذکر شرکت‌های تعاونی مرزنشین در ماده 133 قانون مالیات کشور به منظور برخورداری از معافیت مالیاتی در زمینه انجام واردات که برای تجار بخش خصوصی و دیگر شرکت‌های تعاونی تعریف شده است، شرکت‌های تعاونی مرزنشین همچنان از این امتیازات بی بهره مانده‌اند که این وضعیت، آنان را در شرایطی قرار داده است که برای صادرات مجبور به مشارکت با تجار بخش خصوصی شوند و برای تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز به منظور انجام واردات دست به دامان بانک‌ها شود. این در حالی است که بانک ها نیز تسهیلات را با آنان با کارمزد گران قیمت حساب می کنند.

در همین رابطه، عصر اترک با مدیر‌عامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی مرزنشین، رئیس هیات رئیسه اتحادیه مرزنشینان، رئیس اداره بازرگانی خارجی اداره کل صنعت، معدن و تجارت در خراسان شمالی گفت و گویی را انجام داده است که در این گزارش می‌خوانید.

بنیه مالی شرکت‌های تعاونی مرزنشین استان ضعیف است

محمد‌ولی رحمانی، مدیر عامل اتحادیه شرکت های تعاونی مرزنشین خراسان شمالی اظهار کرد: سال‌ها قبل، راه‌اندازی شرکت‌های تعاونی مرزنشین در سطح کشور برای ساکنان مرزنشین استان‌ها با اهداف اشتغال‌زایی برای آنان در قالب مراودات صادرات و واردات و ماندگاری آنان در محل سکونت شان همچنین جلوگیری از مهاجرت آنان به مناطق حاشیه نشین شهرها تعریف و مصوب شد.

رحمانی در ادامه با بیان اینکه از سال 77 تاکنون، در خطه خراسان شمالی با تشکیل 11 شرکت تعاونی مرزنشین، 50 هزار خانوار ساکن در مناطق مرزی استان عضو این شرکت ها شده اند، عنوان کرد: بر اساس قانون فعالیت این شرکت‌ها اینگونه تعریف شده است که این شرکت‌های تعاونی ابتدا باید صادرات را انجام دهند تا پس از آن در یک مهلت یک ساله بتوانند به امر واردات بپردازند.

وی عنوان کرد: این 11 شرکت تعاونی مرزنشین استان اغلب مواد غذایی که مهمترین آنها برنج و چای است را به کشور وارد می‌کنند و آنان موظف هستند که بر اساس قانون، محصولات وارداتی خود را در محدوده استان خود توزیع کنند و در صورتی که  عوارض دولت را بپردازند، می‌توانند این محصولات را در سایر نقاط کشور نیز به فروش برسانند.

وی در ادامه با تأکید بر این نکته که پایه اصلی مراودات اقتصادی براساس وجود سرمایه در گردش است، اعلام کرد: بنیه مالی شرکت‌های تعاونی مرزنشین استان ضعیف است.

مدیر‌عامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی مرزنشین خراسان شمالی همچنین افزود: با توجه به اینکه برای انجام صادرات در بازارهای هدف به مدیر فروش، نیروی بازاریاب قوی و وجود انبار نیاز است، متاسفانه این شرکت‌ها در این زمینه‌ها دستشان خالی است.

وی تصریح کرد: بنابراین در این شرایط، شرکت‌های تعاونی مرزنشین استان چاره‌ای نداشته‌اند جز اینکه با تاجران بخش خصوصی به صورت مشارکتی برای امر صادرات همکاری داشته باشند.

به گفته وی، مشارکت شرکت های تعاونی مرزنشین استان با تاجران بخش خصوصی که با بازارهای صادراتی کاملا آشنا هستند به این صورت است که تامین سرمایه برای خرید کالا به منظور صادرات و دیگر هزینه‌های صادراتی با تاجر بخش خصوصی است و در مقابل تاجر بخش خصوصی از میزان سهمیه صادراتی اعضا شرکت تعاونی مرزنشین و مجوز صادراتی شرکت استفاده خواهد کرد تا صادرات را انجام دهد.

ترکمنستان بازگشایی مرز پرسه سو را نمی‌پذیرد

به گفته قربانی، رییس اداره بازرگانی خارجی اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی ، شهرستان‌های فاروج، شیروان، بجنورد، مانه و سملقان و راز و جرگلان با کشور ترکمنستان هم مرز هستند.

وی در ادامه عنوان کرد: با توجه به این شرایط جغرافیایی یاد شده، در دهه 80 هیات دولت راه‌اندازی و بازگشایی بازارچه مرزی در منطقه پرسه سو شهرستان راز و جرگلان در استان خراسان شمالی که هم مرز با کشور ترکمنستان است را مصوب کرد.

وی افزود: از سوی کشور ایران بازگشایی این بازارچه مرزی در منطقه پرسه سو با کشور ترکمنستان مطرح شد که از آن سال تا به کنون با وجود پیگیری‌های بسیار از سوی کشور ایران، هنوز کشور ترکمنستان بازگشایی این بازارچه را نپذیرفته است.

رئیس اداره بازرگانی خارجی اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی وجود چند بازارچه مرزی میان استان‌های خراسان رضوی و گلستان با کشور ترکمنستان را علت مخالفت کشور ترکمنستان برای بازگشایی بازارچه مرزی در منطقه پرسه سوی استان خراسان شمالی عنوان کرد.

وی در ادامه تشریح کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر میان استان خراسان شمالی و کشور ترکمنستان بازارچه مرزی وجود ندارد، بنابراین مراودات واردات و صادرات مرزنشینان استان خراسان شمالی از طریق تشکیل 11 شرکت تعاونی مرزنشین در استان انجام شده است.

وی افزود: این 11 شرکت تعاونی مرزنشین استان از طریق سایر استان‌ها واردات و صادرات خود به کشور ترکمنستان و دیگر بازارهای هدف را انجام می‌دهند.

افزون بر این، قربانی درباره سهمیه ارزی شرکت‌های تعاونی مرزنشین نیز اظهار کرد: هر شرکت تعاونی مرزنشین برای انجام واردات و صادرات خود یک سهمیه ارزی دارند که بر اساس قانون، صادراتی که این شرکت‌های تعاونی انجام می‌دهند آنان طی مدت یک سال فرصت دارند تا واردات را انجام دهند که اگر واردات را انجام ندهند، سهمیه ارزی به آنان تعلق نمی گیرد.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر دستان این شرکت‌های تعاونی مرزنشین استان به منظور خرید کالا برای انجام واردات خالی است و آنان با مشکل تهیه ارز دولتی با نرخ چهار هزار و 200 تومان مواجه هستند.

وی تصریح کرد: آنان برای انجام واردات مجبور هستند که ارز را از بازار آزاد تهیه کنند و درصورتی که واردات را انجام ندهند، سهمیه ارزی آنان سوخت می شود.

رئیس اداره بازرگانی خارجی اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی با بیان اینکه یادآور شد: در حال حاضر این شرکت‌های تعاونی مرزنشین خواستار دریافت ارز دولتی برای ادامه فعالیت واردات و صادرات خود هستند.

قربانی تصریح کرد: این دغدغه را به مسئولان ذی‌ربط کشوری انعکاس داده‌ایم که هنوز از سوی آنان پاسخی داده نشده است.

خراسان شمالی تعداد 29 هزار و 966 خانوار عضو 11 شرکت تعاونی مرزنشین استان هستند. در شش ماهه نخست سال جاری میزان صادرات این 11 شرکت تعاونی مرزنشین استان صفر و میزان واردات آنان 389 هزار و 189 دلار بوده است. طی شش ماهه نخست سال 96 نیز میزان صادرات این 11 شرکت صفر و میزان واردات آنان 327 هزار و 220 دلار بوده است. همچنین به طور کلی این 11 شرکت طی 12 ماهه سال گذشته 639 هزار و 599 دلار صادرات و یک میلیون و 700 هزار و 536 دلار نیز واردات انجام داده‌اند.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.