سرویس ورزشی | کد خبر: 30566
تاریخ انتشار: 1397/07/10 - 10:23:34

ورزش در سکوت، معلولیت پنهان

پوران باقرنیا رئیس هیئت ناشنوایان خراسان شمالی از بعد عاطفی آلوده کار با ورزشکاران ناشنوا شده و باوجود سنگینی مسئولیت‌هایی که عهده‌دار بوده هیچ‌گاه این ورزشکاران را تنها نگذاشته است.
ورزش در سکوت، معلولیت پنهان,

در ورزش‌هایی که هیئت‌ها با ناشنوایان همکاری می‌کند کسب موفقیت حاصل می‌شود

باقر نیا به ورزش بانوان و آقایان ناشنوا در رشته‌های متعدد ورزشی اشاره می‌کند و معتقد است: هیئت‌های ورزشی که با ناشنوایان همکاری بیشتری دارند موجبات موفقیت ورزشکاران شده‌اند و در رشته‌هایی که بستر فعالیت آن مهیا نیست و هیئت‌های ورزشی نیز همکاری نمی‌کنند متأسفانه پیشرفتی نیز حاصل نمی‌شود.

باقرنیا اظهار می‌کند: خانم‌های ناشنوا در رشته‌های کاراته، تکواندو، تنیس روی میز و بدمینتون و آقایان در رشته‌های جودو، تکواندو، کشتی، فوتسال، بسکتبال و تیراندازی باکمان فعالیت می‌کنند.

باقرنیا به مقام‌های کسب‌شده توسط ورزشکاران ناشنوا اشاره و افزود: در المپیک ناشنوایان جودو، پارسال دو عنوان سومی به نمایندگان استان رسید، در کشتی نیز نایب‌قهرمانی رقابت‌های جهانی را کسب کرده‌ایم، در رشته بسکتبال به اردوی تیم ملی برای حضور در رقابت‌های آسیایی هنگ‌کنگ دعوت‌شده‌ایم.

وی بابیان اینکه 78 ناشنوا در رشته‌های متعدد به ورزش مشغول هستند اظهار می‌کند: در اردوی تیم ملی فوتسال نیز دو نماینده از خراسان شمالی حضور دارند، در رشته‌های کاراته و تکواندو نیز دو عنوان سومی به خراسان شمالی رسیده است.

باقرنیا بابیان اینکه ورزشکاران ناشنوا به‌رغم نیاز مبرم آن‌ها به ورزش متأسفانه بستر فعالیت ورزشی ندارند افزود: ورزشکاران ناشنوا هیچ‌گونه امکاناتی ندارند و عموماً در رشته‌هایی که موفق هستیم، هیئت‌های ورزشی، ناشنوایان را حمایت کرده‌اند.

به گفته وی ورزشکاران همراه سایر ورزشکاران تمرین می‌کنند و علی‌رغم مشکلاتی که دارند چندان به ورزش آن‌ها توجه نمی‌شود.

وی تأکید می‌کند: هیئت‌های بسکتبال، جودو، فوتسال و تنیس روی میز نیز از دیگر هیئت‌های ورزشی هستند که با در اختیار قرار دادن بستر فعالیت، اختصاص سالن تمرین و مربیان مجرب به رونق این رشته‌های ورزشی در بین ناشنوایان کمک می‌کنند.

وی بابیان اینکه با انتصاب مدیرکل جدید ورزشی، ورزش و جوانان خوشبختانه بسیاری از موانع هیئت از بین رفته است اظهار می‌کند: هیئت دغدغه‌ای برای اعزام تیم‌ها ندارد و تا حدودی مشکلات بستر تمرین ورزشکارن برطرف شده است.

وی از عدم همکاری ارگان‌هایی نظیر سازمان بهزیستی اشاره می‌کند که متأسفانه کمترین حمایتی از ورزشکاران ناشنوا نداشته و همکاری با این هیئت ندارند.

به گفته وی تبعیض علاوه بر فراهم نمودن بستر ورزشی جوایز را نیز شامل شده و در پرداخت جوایز قهرمانان بین ورزشکاران سالم و ناشنوا تبعیض قائل می‌شوند.

مشکل اشتغال ورزشکاران ناشنوا

وی افزود: عدم اشتغال ورزشکاران قهرمان ناشنوا نیز از دیگر مشکلاتی است که سبب شده ورزشکاران این رشته ورزشی با آن درگیر باشند و به‌رغم تلاش‌های شبانه ریزی و کسب عناوین متعدد متأسفانه در بخش اشتغال‌زایی این ورزشکاران نیز با مشکل مواجه می‌شوند.

باقر نیا ضمن تأکید این مطلب که ناشنوا بودن معلولیت پنهانی است که به‌سختی می‌توان مفاهیم را به آن‌ها انتقال داد و همین امر ورزشکاران و سایرین را به‌سختی می‌اندازد.

به گفته وی ورزشکاران ناشنوا علی‌رغم داشتن پتانسیل و توانایی‌های قابل‌ذکر نیاز به حمایت دارند، حمایتی که باید همه جوانب را در نظر گرفت و زمینه را برای رونق ورزش مهیا نمود.

وی از مسئولان استانی می‌خواهد ضمن درک معلولیت این قشر در راستای مرتفع نمودن مشکلات ورزشکاران ناشنوا از حمایت‌های همه‌جانبه خود دریغ نکنند چراکه عضویت یک نماینده ناشنوا از استان در تیم ملی افتخاری است برای استان که باوجود داشتن تمام محرومیت‌ها و محدودیت‌ها زمینه قهرمانی آن‌ها مهیا شده است اما بی‌تفاوتی‌ها سبب بی‌انگیزگی ورزشکاران می‌شود.

انتهای خبر/وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.