سرویس گزارش | کد خبر: 30582
تاریخ انتشار: 1397/07/11 - 10:47:38

معلولین بال پرواز ندارند، برایشان محل عبور مناسب بسازید

در ابتدای گزارش پیشنهاد می‌کنیم استاندار محترم، معاونت فنی و عمرانی استانداری و کارشناسان ذی‌ربط، شهردار محترم، معاونت فنی و عمرانی شهرداری و کارشناسان ذی ربط و نیز سایر مسئولین مربوطه به مناسبت روز جهانی معلولین روز جمعه در یک مسیر مشخص از بهزیستی چند ویلچر قرض بگیرند، روی آن بنشینند و در طول مسیر بدون هیچگونه کمک گرفتن از پا در پیاده روهای شهر تردد کنند، وارد مغازه‌ها شوند و یا ورود به بانک را از طریق رمپ امتحان کنند تا بتوانند وضعیت معلولین و سختی تردد در سطح شهر را به درستی درک کنند.
معلولین بال پرواز ندارند، برایشان محل عبور مناسب بسازید,

مخاطبان گرامی، از صبح تا شب که از خانه بیرون می‌روید، در معابر عمومی چقدر امکان دارد یک معلول را سوار بر ویلچر در حال گشت‌وگذار در خیابان‌ها ببینید؟ چرا حضور معلولین در فضای شهری تا این حد کم‌رنگ است؟ اصلاً امکانات شهری ما چقدر پاسخ‌گوی نیاز یک معلول است تا او به تنهایی بتواند از عهده کارهای شخصی و اداری‌اش در سطح شهر بربیاید؟

خراسان شمالی963هزار و 41نفر جمعیت دارد که طبق آمار اداره کل بهزیستی استان 19هزار و 643 از کل جمعیت این را جامعه معلولین تشکیل می دهند.

سارا براتی معاون امور توان بخشی اداره کل بهزیستی استان درباره آمار معلولین استان می‌گوید: از کل آمار مذکور تعداد 8هزار و 268نفر معلول جسمی، حرکتی،  5هزار و 24نفر معلول ذهنی، 2هزار و 117نفر معلول بینایی و بقیه افراد معلولین صوت و گفتار، شنوایی، اعصاب و روان هستند.

براتی می‌افزاید: از 19هزار و 643نفر،  3هزار و 220معلول در بخش اسفراین،  7هزار و 397 معلول در بجنورد، 612معلول در جاجرم، یک هزار معلول در شهرستان راز،  3هزار و 746معلول در شیروان، 882معلول در فاروج، 557معلول در گرمه و تعداد 2هزار و 229نفر از معلولین در مانه و سملقان زندگی می‌کنند.

با توجه به آمار فوق تقریباً 20هزار نفر از اهالی این استان اشخاصی هستند که به نوعی از معلولیت دچار هستند و در میان آنها چندین هزار نفر انسان‌هایی هستند که به خاطر نامناسب بودن امکانات شهری از جمله پیاده‌روها  از حداقل سهم زندگی که تردد در سطح شهر جهت خرید، کار بانکی، تفریح و یا موارد دیگری از این قبیل است محروم هستند.

ستاره احمدی معلول مبتلا به دیستروفی(بیماری تحلیل عضلانی) درباره یک گروه مجازی  به نام شهریاران شهر صحبت می‌کند که شهردار بجنورد و تعدادی از مسئولین در آن عضو هستند.

ستاره می‌گوید: بارها برای مشکل تردد در پیاده روها، رمپ بانک‌ها و مسائل شهری در آن گروه صحبت کرده‌ایم اما کسی به حرف ما گوش نمی‌دهد.

این فرد که مبتلا به بیماری تحلیل عضلانی هم هست می‌افزاید: با ویلچر معمولی امکان تردد در سطح شهر وجود ندارد زیرا هر پیاده رو یا شیب دار می‌شود، یا به جوی آب می‌رسد و یا آنقدر چاله دارد که نمی‌شود به راحتی از مسیر آن عبور کرد.

او می‌گوید: برای رفتن به کتابخانه و کافی شاپ که از معمولی‌ترین کارهای هر انسانی است من و دوستانم مشکلات زیادی داریم، نمی‌توانیم به شهربازی برویم چون پیاده روها برای ما مناسب سازی نشده است، بهزیستی اکثراً ویلچر معمولی در اختیار معلولین می‌گذارد که این نوع ویلچرها برای مبتلایان به بیماری دیستروفی  اصلاً قابل استفاده نیست و حتماً باید یک نفر در کنارشان باشد، زیرا به مرور زمان قوت مفاصل و استخوان‌های ما تحلیل رفته است و آن قدر قوت و توان در دستهایمان نداریم که چرخ ویلچر را هل داده و هدایت کنیم، ما بیشتر از ویلچر برقی استفاده می‌کنیم که این نوع ویلچر وقتی به سطح شیب دار می‌رسد بر می‌گردد و از کنترل خارج می‌شود.

از ستاره در خصوص رمپ های بانک که در ورودی آن تعبیه شده است سؤال می‌کنیم که او در پاسخ می‌گوید: رمپ های بانکها هیچکدام استاندارد نیستند و این موضوع را زمانی متوجه خواهید شد که مثل ما روی ویلچر نشسته باشید، برای بالا رفتن از آن هم باید یک نفر باشد تا به فردی که روی ویلچر نشسته کمک کند بنابراین من و دیگر کسانی که روی ویلچر می‌نشینند قادر نیستیم کارهای شخصی از جمله  کار بانکی خود را انجام دهیم و باید آن را با کمک کسی پیش ببریم بنابراین تا زمانی که فضای مناسب برای تردد معلولین نباشد ما یا نمی‌توانیم و یا باید منتظر کمک دیگران باشیم.

بعضی از معلولین ویلچری که در سطح شهر دیده می‌شوند اکثراً برای سهولت تردد از کنار خیابان که محل عبور وسایل نقلیه است با استرس زیاد عبور می‌کنند که این موضوع بسیار خطرناک است، برای درک این مسئله اگر صحبت‌های معلولین را هم نشنویم تنها با دیدن مادرانی که به سختی کالسکه نوزادان خود را از پیاده روها عبور می‌دهند متوجه نامناسب بودن وضعیت محل تردد با وسایلی همچون کالسکه و ویلچر خواهیم شد.

خورشید آموزگار کارشناس مناسب سازی اداره کل بهزیستی استان خراسان شمالی از وجود کمیته تخصصی برای معلولین و جانبازان که در استانداری تشکیل می‌شود خبر می‌دهد و می‌گوید: این کمیته به ریاست معاونت فنی استانداری و دبیری بهزیستی تشکیل می‌شود که مسئولان شهرداری هم در آن حضور دارند.

آموزگار تصریح می‌کند: بارها در جلسات در مورد نامناسب بودن پیاده روها برای تردد جانبازان و معلولین تذکر داده شده و راهکارهای استانداردسازی را ارائه داده‌ایم.

 وی می‌افزاید: طرحی را تحت عنوان خیابان پایلوت برای اجرای تمام اصول مناسب تردد ویژه معلولین و جانبازان ارائه کردیم که خیابان 17شهریور تا میدان شهید را شامل می‌شود، مسئولین مربوطه کار را انجام می‌دهند اما اصول لازم را رعایت نمی‌کنند بنابراین با برگزاری جلسات متعدد هنوز مسیر مناسبی برای عبور و مرور معلولین و جانبازان وجود ندارد.

نباید بگذاریم معلولین و جانبازان به خاطر نقص عضو در خانه زندانی شوند و هنگام ورود به مغازه‌ها و ادارات با کمک خواستن از دیگران غرورشان جریحه دار شود و یا با نگاه‌های ترحم آمیز رو به رو شوند.

استان خراسان شمالی با نبود فضای مناسب برای تردد با ویلچر، معلولین و جانبازان را به سمت خانه نشینی هدایت می‌کند، انسان‌هایی که به انتخاب خود دچار نقص عضو نشده‌اند.

مشکلات معلولین یکی یا دو تا نیست و روزنامه اتفاقیه به خاطر نبود فضای کافی و جلوگیری از اطاله کلام در این نسخه به طور مختصر از مشکلات تردد معلولین ویلچری صحبت کرده است، اما در آینده به صورت تخصصی مشکلات معلولین را مورد بررسی قرار داده و گزارش های مربوطه تهیه خواهد شد.

انتهای خبر/مهسا طهماسبی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.