سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 30619
تاریخ انتشار: 1397/07/15 - 10:35:11

«انار» ماجرای تعقیب و گریز پلیس با سارقان پسته

گفتگو با زوج هنری استان به بهانه بازی در تله فیلم انار

ابوالقاسم یزدانی و سمانه انصاری زوج هنرمند همدل و همکار خراسان شمالی بارها در عرصه تئاتر و فعالیت‌های تلویزیونی حضور داشته‌اند.
گفتگو با زوج هنری استان به بهانه بازی در تله فیلم انار,

این زوج بیشتر با حضور در صحنه‌های تئاتر استان و جشنواره‌های تئاتر سراسری شناخته می‌شوند اما این بار بازی آن‌ها در تله فیلم انار که از تولیدات استان کرمان به شمار می‌رود از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

تله فیلم انار به کارگردانی حسین حلاج و بازی بازیگران نام آشنایی همچون جلیل فرجاد، مهدی امینی خواه، زهره فکور صبور، مهدی درگاهی و مونا غمخوار از اسفند 96 تا فروردین 97در شهرستان انار کرمان ضبط و اکنون طبق اطلاع رسانی روابط عمومی این تله فیلم قرار است به زودی از شبکه یک صدا و سیمای ملی پخش شود.

سمانه انصاری سال 1373در شهر قم متولد شده و از سن 12سالگی در خراسان شمالی ساکن است، وی که اصالتاً اهل شهرستان شیروان می‌باشد نخستین فعالیت نمایشی خود را از سال سوم راهنمایی به واسطه جشنواره دانش آموزی در زمینه کودک آغاز کرده است.

سمانه انصاری با شرکت در کارگاه‌های مختلف بازیگری و نویسندگی از جمله کارگاه تئاتر میم به تمرین و آموختن مقدمات این حرفه پرداخته و با حضور در تئاترهای مختلف و ویژه برنامه‌های تلویزیونی اکنون در حال کارگردانی نمایش عروسکی موزیکال کودک می‌باشد.

ابوالقاسم یزدانی متولد 1367 فارغ التحصیل کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر از دانشگاه نبی اکرم تبریز از سال 1386به واسطه علاقمندی به حوزه ادبیات و آشنایی با فعالان حوزه تئاتر به این زمینه ورود پیدا کرده است.

یزدانی که بیشتر کارهای او با ژانر فولکلور و با هدف حفظ سنت‌های بومی از جمله رسوم و زبان کرمانجی است اکثر تولیدات تئاتری را با نویسندگی خود به مرحله اجرا می‌رساند.

جالب توجه است که ازدواج این دو فرد در فضای تئاتری رخ داده و در واقع تئاتر «رشو» باعث آشنایی و ازدواج آن دو شده است.

روز گذشته روزنامه اتفاقیه با دعوت از این زوج هنری در دفتر روزنامه گفتگویی در خصوص این تله فیلم و دیگر فعالیت‌های هنری آن‌ها انجام داد که در ادامه می‌خوانید.

ابوالقاسم یزدانی


چگونه به جمع عوامل تله فیلم انار پیوستید؟

حسن حلاج کارگردان انار در دانشگاه تبریز همکلاسی من بود، پس از آنکه فارغ التحصیل شدیم کماکان ارتباط ما با هم ادامه داشت، تا اینکه سال گذشته طی تماس تلفنی از من دعوت کرد تا در فیلمی که قرار بود برای تلویزیون تولید کند حضور پیدا کنم. پس از آن در دیداری در مورد موضوع فیلم و جزئیات صحبت کردیم و قرار شد تا سمانه نیز همراه من برای بازی در این فیلم حضور پیدا کند.

موضوع فیلم انار چیست؟

استان کرمان قطب تولید پسته ایران است و در بیشتر شهرستان‌های این استان باغ‌های پسته فراوانی وجود دارد، این فیلم داستانی از سرقت مقدار زیادی پسته است که در طی آن مسائل دیگری همچون قتل و آدم ربایی نیز اتفاق می‌افتد.

شما چه نقشی را در این فیلم ایفا می‌کنید؟

لازم به ذکر است که این فیلم نخستین تجربه جدی من برای حضور در مقابل دوربین به شمار می‌رود و من در این فیلم نقش سرگرد پلیس نیروی انتظامی را ایفا می‌کنم که در جریان تعقیب و گریز متهمان و مجرمان نقش پررنگ و موثری دارد.

فضای فیلم چطور بود و تیمی که با آن‌ها کار کردید چه ویژگی‌هایی داشتند؟

به طور کلی برای ما که تئاتری هستیم حضور در فضای تلویزیون و سینما کاملاً متفاوت است، در تلویزیون و سینما فضای همکاری کاملاً تفکیک شده و هر یک از بخش‌ها بدون دخالت در کار بخش دیگری وظیفه خود را ایفا می‌کنند اما در تئاتر هر کدام از عوامل اجرا را با همکاری و وابستگی بیشتری به یکدیگر پیش می‌برند و در واقع فضای تئاتر از صمیمیت بیشتری بین اعضا برخوردار است.

به نظر شما عمده‌ترین تفاوت بازی در تئاتر با بازی مقابل دوربین چیست؟

به نظر من فضای تئاتر از عمق بیشتری برخوردار است، و در واقع فضای تئاتر از لحاظ معنوی گسترده تر از بازی در مقابل دوربین است، شاید به خاطر همین باشد که بسیاری از بازیگران سینما همچون نوید محمدزاده، بهرام افشاری و ... که پیشرفت زیادی داشته‌اند از کسانی بوده‌اند که از عرصه تئاتر به سینما وارد شده‌اند.

با توجه به اینکه فعالیت‌های مختلفی از جمله کارگردانی، نویسندگی و بازیگری داشته‌اید در حال حاضر تصمیم دارید در کدام عرصه بیشتر به فعالیت بپردازید؟

نویسندگی و کارگردانی کار بسیار سختی است، اما این بدان معنا نیست که بازیگری کار آسانی باشد. من ترجیح می‌دهم به عنوان بازیگر در یک فیلم یا تئاتر حضور داشته باشم و تمرکز خود را بیشتر به این فعالیت معطوف کنم.در حال حاضر نیز در کار موزیکالی که همسرم کارگردانی آن را بر عهده دارد نقش اصلی را به عهده دارم که به زودی به مرحله اجرا خواهد رسید.

سمانه انصاری

لطفاً در مورد فعالیت و حضور خود در تله فیلم انار بگویید و در مورد نقشی که دارید توضیح دهید؟

من در این فیلم نقش کوتاهی دارم و در پشت صحنه هم به عنوان دستیار لباس فعالیت کرده‌ام.

 در منطقه ای از شهرستان انار خانواده‌های فقیری زندگی می‌کنند که دختران آنها به خاطر مشکلات مالی و فقر فرهنگی به عقد مردهایی در می‌آیند که همسرشان فوت کرده و یا طلاق گرفته باشد.در این فیلم من نقش یکی از همین دخترها را بازی می‌کنم که با مردی مسن ازدواج کرده است که حتی دختر آن مرد از همسرش بزرگ‌تر است.

به عنوان کسی که در این فیلم هم به عنوان بازیگر و هم یکی از عوامل پشت صحنه بوده است فکر می‌کنید کدام کار دشواری بیشتری دارد؟

سختی و ساعات کار عوامل پشت صحنه با بازیگری قابل مقایسه نیست، بازیگر برای حفظ روحیه و تمرکز بر روی نقشی که باید ایفا کند ساعات استراحت مشخصی دارد و نیز تمام عوامل باید شرایط را برای بهترین ارائه او آماده کنند، در صورتی که عوامل پشت صحنه کار فیزیکی و ساعت کاری بسیار زیادی دارند.

از نظر شما چه تفاوتی بین فضای بازی در مقابل دوربین با فضای تئاتری وجود دارد؟

به نظر من هم تئاتر از عمق بیشتری برخوردار است من حین اجرای نقشی که داشتم سعی می‌کردم همانند صحنه تئاتر خیلی از نکات مثل حس گرفتن‌ها را رعایت کنم اما کارگردان کار از من می‌خواست تا خودم باشم و خیلی در چارچوب عمل نکنم.به طور کلی بازی در مقابل دوربین روان تر و کمی سطحی تر از بازی در صحنه تئاتر است.

برخورد بین عوامل بخش‌های مختلف در تلویزیون نسبت به تئاتر خشک تر است، در این کار به عنوان مثال بخش لباس با بخش فیلمبرداری هیچگونه ارتباطی نداشتند، هر بخشی به طور مستقل کار خود را انجام می‌داد و حق اظهار نظر در مورد بخش دیگر را نداشت.

همدلی در حین همکاری با همسرتان از کجا نشأت می‌گیرد؟

در روند کار و فعالیت، ابوالقاسم برای من بیشتر به عنوان معلم و راهنما است، همیشه در انجام کارها از او مشورت می‌گیرم و معمولاً بدون نظرخواهی و گرفتن اطلاعات از او کاری را شروع نمی‌کنم، به مرور زمان در عرصه فعالیت‌های هنری متوجه شده‌ام که چقدر خصوصیات اخلاقی من به او شبیه شده است. البته اختلاف نظر هم داریم که گاهی منجر به بحث هم می‌شود!! در کار کودک موزیکالی که اکنون به مرحله اجرا رسیده است به عنوان کارگردان اکثر نظرات و ایده‌هایم به او شبیه شده است اما این بار او به عنوان بازیگر در این نمایش حضور دارد.

انتهای خبر/مهسا طهماسبی


نظرات شما
رحمان | 1397/07/15
0
0
خیلی عالی بود.ممنون
نام :
ایمیل
نظر
به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.