سرویس خراسان شمالی | کد خبر: 30627
تاریخ انتشار: 1397/07/17 - 10:18:24

ورود سیلاب و گل‌آلود شدن، باعث خارج شدن آب سد از مدار شد

شهروندان بجنوردی در مصرف آب صرفه جویی کنند

مدیر‌عامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان شمالی گفت: با توجه به ورود سیلاب به سد شیرین دره و گل آلود شدن آب سد، با مشکل كمبود آب برای روزهای آتی در بجنورد مواجه هستیم.
 شهروندان بجنوردی در مصرف آب صرفه جویی کنند,

غلامحسین ساقی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهارداشت: با توجه به ورود سیلاب به سد شیرین دره و گل آلود شدن آب سد، عملاً برداشت آب از سد برای شرب در روزه‌های اخیر غیرممکن شده است.

ساقی افزود: این کمبود آب، از سایر منابع جایگزین که به صورت شبانه روزی و با تمام توان تولید در مدار بهره‌برداری هستند تأمین می‌شود.

وی تصریح کرد: لذا جهت جلوگیری از قطع آب و برقراری جریان آب در مناطق مرتفع شهر، شهروندان عزیز از مصارف غیر‌ضروری جداً خودداری كنند.

 سیل، آب سد شیرین دره را از مدار مصرف بجنورد خارج کرد

جاری شدن سیلاب و ورود گل و لای به مخزن سد شیرین دره، شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی را ناگزیر به خارج کردن آب این سد از مدار آشامیدنی شهر بجنورد کرد.

بخش عمده آب آشامیدنی شهروندان مرکز استان خراسان شمالی از سد شیرین دره مانه و سملقان تأمین می‌شود که اکنون ورود سیلاب به مخزن این سد، سبب کاهش شدید کیفیت آب آن شده است.

پیشتر مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی به ایرنا گفته بود: آب سد شیرین دره از 32 ساعت گذشته از مدار مصرف بجنورد خارج شده است.

غلامحسین ساقی اظهار داشت: گل و لای موجود در آب سد، چند برابر وضعیت نرمال بود و به همین علت از مدار خارج شد که این موجب قطع آب بخشی از شهر شده است.

وی افزود: به علت کاهش ذخیره مخازن آب، بخش هایی از شهر نیز که در نواحی مرتفع قرار دارند با افت فشار آب مواجه شده اند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی اظهار داشت: اکنون آبی که در شبکه شرب شهری جریان دارد، از چاه‌ها تامین می‌شود که البته برای نیاز شهر بسنده نیست.

وی افزود: البته از چند روز پیش بروز مشکل برقی در یکی از چهار ایستگاه پمپاژ در مسیر انتقال آب سد به بجنورد، سبب شد تا در زمینه تامین آب شهر دچار مشکل شویم و اکنون با ورود گل و لای سیلاب به مخزن سد، ناچار به حذف آن از مدار شدیم.

ساقی گفت: مخازن ذخیره آب بجنورد بشدت پایین آمده است اما پیش بینی می‌شود این وضعیت تا اواخر یکشنبه شب، به حالت نرمال برگردد و با کاهش کدورت گل و لای در آب، بتوانیم آب را تصفیه و وارد مدار کنیم.

به گفته وی، 400 تا 450 لیتر بر ثانیه از آب آشامیدنی مورد نیاز شهروندان بجنورد از سد شیرین دره تامین می‌شود.

وی گفت: آب آشامیدنی مورد نیاز شهروندان بجنورد روزانه 600 لیتر بر ثانیه است که این رقم در روزهای پرمصرف تابستان به بیش از یکهزار لیتر بر ثانیه می‌رسد.

ساقی با بیان اینکه چاه‌های بجنورد با تمام توان وارد مدار شده‌اند، گفت: 200 تا 250 لیتر بر ثانیه آب چاه وارد مدار شده است اما این کفایت مصرف ساکنان بجنورد را نمی‌کند.

انتهای خبر/آقایی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.