سرویس خراسان شمالی | کد خبر: 30628
تاریخ انتشار: 1397/07/17 - 10:23:30

سیلاب‌های فصلی از چالش‌های خراسان شمالی است

استاندار خراسان شمالی گفت: فرسایش خاک و وقوع سیلاب‌های فصلی از چالش‌های خراسان شمالی است که باید با اقدامی مناسب این سیلاب‌ها به‌وسیله آبخوان مجدداً به زمین تزریق شود.
سیلاب‌های فصلی از چالش‌های خراسان شمالی است,

محمدرضا خباز در کمیته استانی مدیریت جامع حوزه آبخیز که با حضور نمایندگان سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اظهار داشت: گسترش فعالیت در حوزه آبخیزداری در دیگر استان‌ها از اهداف فائو می‌باشد بنابراین پیشنهاد بنده به نمایندگان این سازمان به‌کار بردن تلاش‌ها و ظرفیت‌های خود در خراسان شمالی برای معرفی استانی نمونه و موفق باهدف جلب همکاری بیشتر جوامع محلی است.

وی افزود: خراسان شمالی به دلیل برخورداری از تعداد روستاهای فراوان در نتیجه جوامع محلی بسیار زیادی دارد که از نقاط قوت و انحصاری این استان است و یادآور می‌شوم افزون بر ۴۵ درصد جمعیت خراسان شمالی را روستاییان تشکیل می‌دهند.

استاندار خراسان شمالی ادامه داد: به دلیل بروز سیل‌های فصلی مختلف مسیل‌های فراوانی نیز در استان وجود دارد که این سیلاب‌ها را می‌توان با عملیات آبخیز یا آبخوان مورداستفاده قرارداد و هم‌چنین به دلیل بروز خشک‌سالی در سال‌های متمادی مردم جوامع محلی استان همکاری خوب و فراوانی با دستگاه‌های دولتی در حوزه مدیریت منابع آبی دارند.

وی خاطرنشان کرد: موضوع رانش زمین نیز از دیگر چالش‌های مورد طرح است که وقوع آن موجب خسارات مالی و تلفات جانی فراوان می‌شود بنابراین این بحث نیز نیازمند کارهای اساسی است.

خباز مطرح کرد: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) می‌تواند از وجود مدیران مجرب و باتجربه استان، شوراها و دهیاران برای پیشبرد اهداف خود بهره‌مند شود چراکه وجود همدلی و انسجام در بدنه مدیریت استان و مشارکت حداکثری جوامع محلی میزان ریسک را در استان پایین می‌آورد.

وی تصریح کرد: با فراهم‌سازی شرایط موردنیاز هم‌چنین می‌توانیم اعتبارات دولتی لازم را در بودجه ۹۸ برای این حوزه پیش‌بینی کنیم و یادآور می‌شوم بر اساس بودجه سال ۹۷ ما در خراسان شمالی برای توانمندسازی جوامع محلی ۴۷۰ میلیون تومان پیش‌بینی کرده‌ایم که این رقم با افزایش سالانه در سال ۱۴۰۰ به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان می‌رسد.

استاندار خراسان شمالی ادامه داد: فرسایش خاک و وقوع سیلاب‌های فصلی که بعضاً به مزارع و منازل مردم آسیب می‌زند، از چالش‌های خراسان شمالی است که باید با اقدامی مناسب این سیلاب‌ها به‌وسیله آبخوان مجدداً به زمین تزریق شود و همچنین موجب جلوگیری از خشک شدن قنات‌های کم آب و یا در آستانه کم‌آبی استان خواهد شد.

وی ادامه داد: فرسایش خاک و وقوع سیلاب‌های فصلی که بعضاً به مزارع و منازل مردم آسیب می‌زند، از چالش‌های خراسان شمالی است که باید با اقدامی مناسب این سیلاب‌ها به‌وسیله آبخوان مجدداً به زمین تزریق شود و همچنین موجب جلوگیری از خشک شدن قنات‌های کم آب و یا در آستانه کم‌آبی استان خواهد شد.

خباز در انتها تأکید کرد: افزایش منابع آبی یکی از راهکارهای اصلی برای جلوگیری از مهاجرت مردم از روستاها به شهرها و درنتیجه حفظ جوامع محلی است.

نمایندگان سازمان فائو نیز با ابراز خرسندی از فعالیت‌های بین دستگاهی انجام‌شده سال‌های اخیر در خراسان شمالی برای مدیریت جامع حوزه آبخیز این استان، اتخاذ راهکارهایی برای کاهش مخاطرات و مدیریت ریسک، بسط فعالیت‌های جاری به دیگر استان‌های کشور، هم‌چنین گسترش برنامه‌های توانمندسازی جوامع محلی را خواستار شدند.

بر اساس این گزارش؛ مدیریت جامع حوزه آبخیز شامل مجموعه برنامه‌ها و فعالیت‌های مدیریتی و اجرایی است که بر مبنای ویژگی‌های طبیعی حوزه، تهیه و در قالب برنامه زمان‌بندی و موقعیت مکانی مشخص به اجرا درمی‌آید و هدف از انجام آن پایداری و ارتقاء اکوسیستم‌های طبیعی در حوزه آبخیز، هم‌افزایی و همگرایی درون‌سازمانی و مجموعه سازمان‌ها مؤثر و تأثیرگذار در برنامه‌ریزی جامع حوزه آبخیز و جلب مؤثر مشارکت مردم در تحقق اهداف و... است.

 هفت هزار میلیارد ریال به طرح‌های آبخیزداری اختصاص یافت

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت از خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: امسال هفت هزار میلیارد ریال اعتبار از منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در کشور اختصاص یافته است.

هوشنگ جزی، یکشنبه در حاشیه بازدید از حوزه آبخیز «قتلیش» شهرستان بجنورد به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اعتبار اختصاص یافته از این صندوق 200 میلیون دلار بوده که این رقم در قالب هفت هزار میلیارد ریال در اختیار این سازمان قرار می‌گیرد.

وی افزود: با این میزان اعتبار قرار است طرح‌های آبخیزداری در 360 شهرستان و 670 حوزه آبخیز در استان‌های مختلف کشور به اجرا درآید.

وی آبخیزداری را شامل کنترل سیل و فرسایش خاک، ایجاد سازه‌های مکانیکی و بیولوژیکی و اقداماتی نظیر طرح‌های توسعه مرتع و جنگل دانست که به پایداری خاک و منابع آبی کمک می‌کند.

جزی افزود: در کشور مطالعه تفصیلی در سطح نزدیک به 26 میلیون هکتار از عرصه‌های طبیعی انجام شده که از این میزان، طرح‌های آبخیزداری در سطح 11 میلیون هکتار اجرایی و به اتمام رسیده است.

وی گفت: طرح آبخیزداری در سطح حدود چهار میلیون هکتار در دست اجرا است و در سطح مابقی عرصه‌های مطالعه شده هیچ اقدامی اجرایی نشده است.

وی علت اجرایی نشدن طرح‌های آبخیزداری در این عرصه‌ها را کمبود اعتبارات عنوان کرد و گفت: اعتباری که به حوزه آبخیزداری اختصاص می‌یابد، بسیار کمتر از نیاز این بخش است.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت از خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: اعتبار طرح‌های آبخیزداری کشور در سال‌های گذشته، مطابق نیاز نبوده و نیاز است در این حوزه توجه ویژه ای مبذول شود.

جزی اظهار داشت: خوشبختانه امسال اعتبار خوبی از منابع صندوق توسعه ملی به طرح‌های آبخیزداری اختصاص یافته اما این رقم نیز کافی نیست، هر چند می‌توان با آن بخشی از طرح‌های مطالعه شده را اجرایی کرد.

وی با بیان اینکه برای اجرای طرح‌های آبخیزداری ردیف اعتباری ملی در نظر گرفته شده، گفت: امسال یکهزار و 500 میلیارد ریال اعتبار از این منابع به توسعه آبخیزداری اختصاص دارد که بیش از یکهزار و 400 میلیارد ریال باید صرف پرداخت دیون پیمانکاران شود.

وی تصریح کرد: پیمانکاران بابت اجرای طرح‌های آبخیزداری بیش از هزار و 400 میلیارد ریال طلب دارند که بر این اساس، با اعتبارات ردیف ملی، نمی‌توان اقدام جدیدی برای توسعه آبخیزداری انجام داد.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت از خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: این اعتبارات در قالب اسناد خزانه است که برخی از آنها در سال 98 سررسید می‌شود.

 سالانه 250 میلیون مترمکعب گل و لای وارد سدهای کشور می‌شود

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت از خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سالانه 250 میلیون مترمکعب رسوب بر اثر سیلاب وارد سدهای کشور می‌شود.

هوشنگ جزی گفت: رسوب گذاری سیلاب در مخزن سدها از دغدغه‌های این حوزه است که اجرای طرح‌های آبخیزداری می‌تواند به کاهش این معضل بینجامد.

وی تصریح کرد: بر این اساس ضروری است به منظور جلوگیری از ورود رسوب رودها به مخازن سدها، اجرای طرح‌های آبخیزداری در بالادست سدها شتاب گیرد.

وی خاطرنشان کرد: وارد شدن رسوب به مخزن سد و افزایش گل و لای، علاوه بر پایین آوردن کیفیت آب بخصوص برای مصارف شرب سبب کاهش عمر مفید سدها می‌شود.

جزی گفت: در این خصوص در سطح 42 میلیون هکتار طرح تعریف شده و مورد موافقت وزارت نیرو نیز قرار گرفته که درصورت تخصیص اعتبارات لازم، اجرایی می‌شود.

 فرسایش خاک ایران سه برابر میانگین جهانی

جزی گفت: فرسایش خاک در ایران به علت عواملی چون وضعیت اقلیم، استفاده نادرست از زمین و تغییر کاربری زمین، سه برابر متوسط جهانی است.

وی تصریح کرد: در کشور ما میزان فرسایش خاک سالانه، حدود 16.7 تن در هکتار است که ضروری است در سال‌های پیش رو اعتبار بیشتری برای اجرای طرح‌های آبخیزداری اختصاص یابد.

جزی با انتقاد از کمی اعتبارات آبخیزداری کشور گفت: نیاز است میان اعتبار بخش سدسازی و اعتبارات آبخیزداری، تعادل وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: البته قانون هم بر این امر تاکید دارد اما اکنون این تعادل وجود ندارد و اعتبارات سدسازی بیشتر از آبخیزداری است.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت از خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: انتظار می‌رود در حوزه سدسازی ها، تعادل لازم برای مدیریت آبخیزداری، اکوسیستم و حقابه‌ها رعایت شود.

 

انتهای خبر/

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.