سرویس حوادث | کد خبر: 30638
تاریخ انتشار: 1397/07/18 - 09:50:03

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی خبر داد:

مقاومت 8 درصدی حوزه مدیریت سیل استان در مقابل سیلاب

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: فقط هشت درصد از حوزه مدیریت سیل در مقابل سیلاب مقاومت دارد.
 مقاومت 8 درصدی حوزه مدیریت سیل استان در مقابل سیلاب,

دکتر محمد فرامرز با اشاره به اینکه سیل یک رخداد طبیعی است و نمی توان از بروز آن جلوگیری کرد، افزود: در بروز سیل عوامل طبیعی و انسانی دخیل هستند که عوامل طبیعی تاثیرگذار در بروز سیل، خشکسالی، فقر و پوشش گیاهی و کمبود بارش‌ها است.

وی تجاوز به حریم رودخانه‌ها و افزایش بی رویه تقاضای آب را از جمله مهمترین عوامل انسانی تأثیرگذار در بروز سیلاب اعلام کرد.

وی با بیان اینکه عوامل انسانی منجر می‌شود تا سیل خسارت‌های بیشتری را نسبت به عوامل طبیعی برجای بگذارد، ادامه داد: سیل یک امر اجتناب ناپذیر است و اتفاق می‌افتد و باید به گونه‌ای مدیریت شود که کمترین آسیب را به بار آورد و از سوی دیگر بتوان از آن به خوبی بهره‌برداری کرد.

فرامرز با اشاره به اینکه تا چه زمانی باید دست روی دست بگذاریم و سیل خسارت بر مردم وارد کند، اظهار کرد: مجموعه دستگاه‌های ذی ربط دخیل در مدیریت سیل باید دست به دست یکدیگر دهند تا سیل مدیریت شود.

وی تصریح کرد: در کنار آن مسئولان می‌توانند از مشارکت مردم با استفاده از راهنمایی‌هایی که خواهند داشت در مدیریت سیل کمک گیرند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تاکنون در 23 درصد از مساحت استان مطالعات آبخیزداری انجام شده است که از این مساحت فقط هشت درصد آن اجرایی شده است.

وی با اشاره به اینکه مشکل اجرای عملیات آبخیزداری در این استان کمبود اعتبار است، تأکید کرد: تاکنون در هر نقطه ای از این استان که تاکنون سیل جاری شده و خسارت بر جای گذاشته است در مناطقی بوده که عملیات آبخیزداری انجام نشده است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در ادامه گفت: اما در سال جاری 17 میلیارد و 400 میلیون تومان اعتبار برای عملیات آبخیزداری اختصاص یافته است که تاکنون چنین رقمی برای انجام این عملیات در این استان اختصاص نیافته بود.

وی همچنین به پروژه‌های آبخوانداری برای بهره‌برداری از سیلاب اشاره کرد و افزود: این پروژه‌ها در مناطقی اجرایی می‌شوند که شیب کمتری دارند تا بتوان آب ناشی از سیلاب را جذب سفره‌های زیرزمینی کرد.

به گفته فرامرز تاکنون چندین پروژه در شهرستان جاجرم اجرایی شده است.

وی ادامه داد: قرار بر این است تا دو پروژه آبخوان‌داری دیگر در شهرستان اسفراین اجرایی شود که اجرای این دو پروژه در آبان ماه سال جاری به مرحله قرار خواهد رسید و باید طی حدود پنج ماه به بهره برداری برسد.

این مقام مسئول اظهار کرد: برای اجرای این دو پروژه شش میلیارد تومان اختصاص یافته است.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.