سرویس اقتصادی | کد خبر: 30643
تاریخ انتشار: 1397/07/18 - 10:07:50

1200 پروژه زخمی روی دست استان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان شمالی درباره پروژه‌های نیمه‌تمام استان گفت: در حال حاضر یک هزار و 200 پروژه نیمه‌تمام در سطح استان داریم و به همین سبب به دستگاه‌های اجرایی اعلام شده تا از کلید زدن پروژه جدید خودداری کنند.
1200 پروژه زخمی روی دست استان,

احسان علی عالی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه اتفاقیه با بیان اینکه برخی از این پروژه‌ها به دلیل عدم جانمایی صحیح و یا عدم توجیه برای دستگاه اجرایی نیمه‌تمام رها شده، عنوان کرد: از این تعداد 226 پروژه پیشرفت بالای 80 درصد داشته‌اند و در دستور کار داریم تا دهه فجر امسال تمامی این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسند.

وی با اشاره به اینکه اعتبار موردنیاز برای تکمیل یک هزار و 200 پروژه حدود دو هزار و 500 میلیارد تومان است افزود: اعتبار موردنیاز برای تکمیل پروژه‌هایی که پیشرفت بالای 80 درصد داشته‌اند 130 میلیارد تومان است و تمام تلاش خود را برای بهره‌برداری در موعد مقرر به کار می‌گیریم.

وی در خصوص طرح پایش پروژه‌ها در استان نیز گفت: در این طرح، مجری پروژه باید وجوب نیاز و محاسبات انجام‌شده دقیق را ارائه دهد و تأییدیه آغاز پروژه کسب کند. با این اجرای این طرح پروژه‌های امکان رد پروژه‌های نیمه‌تمام نیز وجود دارد و حدود 300 الی 400 پروژه طی امسال حذف می‌شود.

 جذب بیش از دو برابری تعهدات سفر رهبری

عالی همچنین در خصوص سفر مقام معظم رهبری در سال 91 به استان گفت: تعهدات این سفر 507 میلیارد تومان بوده اما با رایزنی‌های انجام‌شده و همچنین نظر لطف بیت رهبری، تاکنون مبلغ یک هزار و 150 میلیارد تومان ابلاغ شده است.

وی عنوان کرد: از این محل 800 طرح کلید خورد که در حال حاضر 600 پروژه از آن به بهره‌برداری رسیده است. امسال نیز 106 میلیارد تومان از محل سفر ابلاغ شده و ما امید داریم تا پایان سال تکمیل 100 درصدی پروژه‌های سفر را داشته باشیم.

عالی اظهار کرد: طی امسال نیز از محل سفر مقام معظم رهبری به این استان 106 میلیارد تومان ابلاغ شد و امسال 62 پروژه از این محل به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی تصریح کرد: 198 پروژه از محل سفر مقام معظم رهبری در این استان باقی می‌ماند که جزو تعهدات وزارتخانه‌ای است و از ادارات کل و سازمان‌ها درخواست می‌شود تا اهتمام جدی‌تری برای جذب اعتبارات در این حوزه داشته باشند.

عالی عنوان کرد: رقم تعهدات وزارتخانه‌ها از محل سفر معظم له به این استان 791 میلیارد تومان بوده است که تاکنون 553 میلیارد تومان از این رقم جذب شده و هنوز وزارت خانه‌ها باید 237 میلیارد تومان پرداخت کنند.

عالی عملکرد ادارات کل حمل ‌و نقل و پایانه‌ها، استاندارد و نوسازی مدارس در بهره‌برداری از پروژه‌های سفر مقام معظم رهبری را شایسته تقدیر دانست.

وی در ارتباط با تسهیلاتی که در سفر مقام معظم رهبری برای انجام سرمایه‌گذاری نیز مصوب شد، اظهار کرد: یک هزار و 250 میلیارد تومان تسهیلات طی این سفر مصوب شد که از این میزان 275 میلیارد تومان که معادل 22 درصد بوده پرداخت شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان شمالی تصریح کرد: اما از آنجایی که نرخ سود بالا و 18 درصد بوده است تمایل چندانی برای جذب آن وجود نداشته است.

 تنظیم اسناد توسعه و اشتغال

عالی گفت: از زمانی که سرپرستی این اداره کل به بنده محول شده برای هر شهرستان برنامه جامع تدوین شده و به فرمانداران نیز ابلاغ کرده‌ایم. فرمانداران موظفند طبق این سند توسعه‌ای به تکمیل و آغاز پروژه‌های هر شهرستان بپردازند.

وی درباره سند اشتغال نیز اظهار داشت: سند اشتغال بر پایه نیازهای استان و با رویکرد توسعه اشتغال روستایی تدوین شده است. امیدواریم طبق این سند، زمینه کسب‌وکار در استان که جایگاه خوبی در سطح کشور ندارد، بهبود یابد.

عالی افزود: در این مسیر گام‌های دیگری نیز برداشته‌ایم که ازجمله آنها می‌توان به کاهش روند و یا افزایش سرعت بروکراسی و تشویق بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دولتی اشاره کرد.

وی همچنین از بسته‌های حمایتی دولت برای پیمانکاران نیز گفت: دولت برای ترغیب بخش خصوصی جهت حضور در انجام پروژه‌ها و همکاری با ادارات نیز بسته‌های حمایتی ویژه‌ای در نظر گرفته است که تا چند ماه دیگر از طریق سازمان برنامه‌وبودجه کشور ابلاغ می‌شود.

رییس سازمان برنامه‌وبودجه خراسان شمالی عنوان کرد: بودجه سال 97 استان 420 میلیارد تومان است که از این مقداد تاکنون 166 میلیارد تومان تخصیص شده است.

انتهای خبر/حمید یزدان پناه


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.