سرویس اجتماعی | کد خبر: 30648
تاریخ انتشار: 1397/07/18 - 10:20:22

گزارش اتفاقیه درباره گروه‌های خیریه خودجوش و وجوه مثبت و منفی آن؛

کباب شدن به وقتِ ثواب

کباب شدن به وقتِ ثواب,

کار خیر در فرهنگ ما امری محدود به امروز و دیروز نیست. با توجه به مسلمان بودن قریب به اتفاق جامعه و فرهنگ نیکوکاری که در زندگی همه ما ایرانیان ساری و جاری است، هر فردی به نوبه خود و در حد توانش نسبت به کار خیر سهمی می‌پردازد. به خصوص با وجود دستور‌های اسلام مبنی بر پرداخت زکات، خمس، فطریه و امثالهم، این موضوع در وجوه مختلف زندگی ما وجود دارد.

گاهی بلایای طبیعی اعم از سیل، زلزله و یا طوفان به صورت عمده موجب ایراد خسارت و تلفات می‌شود که در این مواقع، جنب و جوش مردم نسبت به کمک رسانی و حل شرایط پیش آمده افزایش پیدا می‌کند.

همه ما زلزله سال گذشته کرمانشاه را به خاطر داریم، زلزله‌ای که موجب بی‌خانمانی و تلفات جانی عده زیادی از هموطنان عزیزمان شد و هنوز با گذشت حدود یک سال از وقوع آن، مشکلات و آثار مخربش از بین نرفته است.

در این میان افرادی به صورت خودجوش و بدون هیچ نامی از نهادهای دولتی برای کمک به هموطنان خود اقدام به جمع‌آوری اقلام مورد نیاز کردند که نشان از همدلی، نوع دوستی و وحدت بین مردم بود.

هر روز کامیون‌های حاوی اقلام مختلف از شهرها و روستاهای سراسر کشور به منطقه‌های زلزله زده عازم می‌شدند و از طریق وسایل ارتباط جمعی، از رسیدن به مقصد و فضای حاکم بر آنجا گزارش می‌دادند.

دیری نگذشت که این نمای زیبا و حس خوب، توسط عده‌ای سوء استفاده‌گر و بی برنامگی غیرعمدی توسط خود مردم، خراب شد.

عکس‌های منتشر شده و حرف‌های شاهدان در منطقه که از حجم انبوه لباس‌های ریخته شده کنار جاده‌ها و هجوم مردمی که شاید بسیاری از آنها نیازمند کمک نبودند خبر داد و موجب شد تا شیرینی کمک‌هایی را که با نیت خیر ارسال شده بود تلخ کند.

این یکی از اتفاق‌هایی بود که زمینه ورود افراد سوء استفاده‌گر را برای سودجویی‌های غیر منصفانه را باز کرد؛ بعضی از افراد با قول کمک به زلزله زدگان کرمانشاه و ساخت خانه برای آنها، با در اختیار گذاشتن شماره حساب خود اقدام به جمع‌آوری کمک‌های نقدی از مردم کردند که در بین آنها افراد معروفی از جمله: ورزشکاران، بازیگران، سیاست‌مدارها و فعالان اجتماعی به چشم می‌خوردند.

تعداد زیادی از آنها با عمل به قول خود، امانت مردم را در جای درست و با برنامه‌ریزی هزینه کردند و با ارائه گزارش عملکرد مداوم، باعث شدند تا خیال مردم از رسیدن کمک به دست نیازمندان واقعی راحت شود.

نرگس کلباسی اشتری زن خیری است که سال‌های زیادی از عمر خود را در هندوستان صرف کمک به افراد بی بضاعت و کودکانی که شرایط بسیار بدی داشتند، کرده و حتی به خاطر این موضوع جان خود را به خطر انداخته است و اگر کمک فضای مجازی و دخالت سفارت ایران نبود، شاید اکنون از وجود او در داخل کشور محروم بودیم و پیش از بازگشت به وطن، کشته شده بود.

او از زمان وقوع زلزله در کرمانشاه حضور دارد و آنجا را ترک نکرده است. نرگس کلباسی از طریق ارائه عملکرد و گردش حسابی که کمک‌های مردمی به آن واریز می‌شوند و نیز انتشار عکس و ویدئو از اقدامات انجام شده در بخش‌های مختلف، اعتماد اکثر مردم کشور را جلب کرده است و گزارش‌های تمجیدی از اعمال صادقانه او در کرمانشاه بارها در روزنامه‌های کشوری چاپ شده است.

اما برخی از افراد با سودجویی از این شرایط بخش زیادی از کمک‌های مردمی را به نفع خود برداشت کردند که این موضوع تبدیل به معضلی بزرگ و ایجاد شائبه بدبینی نسبت به جمع‌آوری خودجوش کمک‌های مردمی شد.

چند روز پیش رئیس سازمان مدیریت بحران کشور  در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفته است: گفته می‌شد برخی از این افراد که از طریق حساب‌های شخصی کمک‌های مردمی را جمع‌آوری کرده بودند، بدهکار بانکی بوده‌اند و بانک این مبالغ را برداشت کرده. به هر جهت اقدام خوبی صورت نگرفته است. پیگیری‌هایی صورت گرفت و از بانک‌ها نیز خواستیم اسامی این افراد را در اختیار ما قرار دهند. بانک‌ها نیز اطلاعات افرادی که مبالغی را جمع‌آوری کرده بودند، در اختیار ما قرار داده و از استانداری نیز درخواست کردیم، چنانچه این افراد اقدامات خاصی را در کرمانشاه انجام داده‌اند، به ما اعلام کنند. همچنین از دستگاه قضایی نیز خواستیم در این زمینه ورود کند تا چنانچه این احتمال وجود داشته باشد که این افراد از اعتماد مردم سوء‌استفاده کرده‌ باشند، با پیگیری دستگاه قهریه بتوانیم، جلوی این سوءاستفاده‌ها را بگیریم.

با گذر از این مسألهو  با نگاه به فعالیت گروه‌هایی که در قالب خیریه در سطح استان خراسان شمالی فعالیت می‌کنند، این سؤال در ذهن شکل می‌گیرد که با افزایش تعداد این گروه‌ها و گسترش فعالیت آنها، چه آسیب‌هایی متوجه فعالیت‌هایشان خواهد بود؟

استان ما یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور است و بخش زیادی از جمعیت آن را افراد بی بضاعت تشکیل می‌دهند.

بدیهی است که بودجه نهادهای دولتی برای تأمین شرایط حداقل زندگی برای همه مردم کافی نیست. به همین جهت با وجود تلاش و رسیدگی‌های نهادهای ذی‌ربط که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد، هنوز نقص‌ها و کاستی‌های زیادی را شاهد هستیم.

تهیه لوازم‌التحریر برای کودکان بی بضاعت، جمع‌آوری کمک نقدی برای تأمین هزینه‌های درمان افراد، تهیه غذا برای مناسبت‌های مذهبی و توزیع آن بین افراد تهیدست و بسیاری اقدامات دیگر، از جمله فعالیت‌هایی است که از سوی این گروه‌ها انجام شده است و همچنان در جریان است.

این عمل تصویر زیبایی از همدلی و خیرخواهی مردم استان را می‌رساند که با وجود مشکلات فراوانی که در زندگی خود دارند، از کمک و وقت گذاشتن برای همشهری و یا هم استانی خود نیز غافل نمی‌شوند.

اما سؤال اینجا است که چگونه می‌توان با ساماندهی فعالیت‌های این گروه‌ها از پتانسیل حضور و کمک بیشتر مردم بهره‌مند شد و آسیب‌های احتمالی ناشی از آن را به صفر رساند؟

احسان ناوی‌پور کارشناس مسئول مشارکت‌های مردمی اداره کل بهزیستی استان در پاسخ به این سؤال می‌گوید: گروه‌های خودجوش، اغلب از افراد معتمد و نامی شهر هستند که از دل مردم به فعالیت می‌پردازند.

ناوی‌پور اظهار می‌کند: این گروه‌ها در صورتی که بحث نظارت بر آنها وجود داشته باشد و به عنوان همیاران داوطلب همراه با یکی از سازمان‌ها فعالیت کنند، می‌توانند به عنوان یکی از بازوهای سازمان‌های دولتی قرار بگیرند.

وی با اعلام خبر تشکیل «مجمع خیرین استان» در فرهنگسرای شهروند در تاریخ 19مهر، همزمان با سالروز ورود رهبر معظم انقلاب اسلامی به استان، می‌افزاید: این مجمع با کمیته‌ای از تمام مؤسسات خیریه استان، خیرین و سازمان‌های متولی خیریه قرار است با هدف ساماندهی امور خیریه و کمک‌های مردمی تشکیل شود.

ناوی‌پور با تأکید بر اینکه هدف از تشکیل این مجمع، شناسایی نیازهای جامعه، برنامه‌ریزی و ساماندهی است، تصریح می‌کند: به هیچ وجه بهزیستی دخالتی در مبالغ و مشارکت‌های جذب شده توسط موسسات زیر مجموعه را نخواهد داشت و صرفا با ارائه بانک اطلاعاتی گسترده ای که در اختیار دارد قصد ساماندهی موسسات خیریه و بهبود عملکرد آنها را در زمره اهداف این مجمع قرار داده است.

این کارشناس مسئول با پیشنهاد به گروه‌های مردمی که نام آنها در میان مؤسسات خیریه ثبت نشده است، می‌گوید: بهتر است این گروه‌ها برای جلوگیری از بروز آسیب و مشکلات و حفظ پیشینه ذهنی مثبت مردم به مؤسسات به صورت موقت، داوطلبانه با یکی از سازمان‌ها فعالیت کنند که این موضوع الزاماً نیاز به دریافت شماره ثبت ندارد.

یکی دیگر از مسائل مهمی که در زمینه کار خیر وجود دارد این است که نگاه و برنامه کمک به مردم صرفا در تهیه غذا، تهیه جهیزیه و مسکن نباشد، ایجاد اشتغال برای افرادی که توانایی کار کردن دارند، کمک بسیار بزرگتری است که به فرد به جای ماهی دادن، ماهیگیری را می‌آموزد.

شناسایی نیازمندان واقعی جامعه با استفاده از بانک‌های اطلاعاتی معتبر سازمان‌هایی مانند بهزیستی، شفافیت مالی در هزینه کمک‌های مردمی، برنامه‌ریزی دقیق برای کمک‌رسانی و...  باعث جلوگیری از شیادی و رسیدن کمک‌های مردم به افراد مستحق می‌شود و ذهنیت مردم را نسبت به گروه‌های خیریه مثبت نگه می‌دارد.

گاهی خدا می‌خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد، وقتی دستی را به یاری می‌گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست...

انتهای خبر/مهسا طهماسبی

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.